Nepal: Już ponad 1900 ofiar trzęsienia ziemi. Akcja...

  Nepal: Już ponad 1900 ofiar trzęsienia ziemi. Akcja ratunkowa trwa [ZDJĘCIA 18+] [VIDEO]

  Tomasz Dereszyński, Wojciech Rogcin (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Trzęsienie ziemi o skali 7,9 stopnia w skali Richtera nawiedziło Nepal i Himalaje w sobotę. W niedzielę rano oficjalnie podano, że liczba ofiar trzęsienia ziemi w Nepalu wzrosła do ponad 1900, jednak zabitych może być nawet wiele tysięcy osób. Wśród ofiar jest co najmniej 17 wspinaczy na Mount Everest - podają światowe media.

  Nepal | Trzęsienie ziemi w Nepalu | VIDEO

  Źródło: CNN Newsource/x-news


  Wiele krajów i organizacji charytatywnych zaoferowało pomoc. Z Warszawy wyleciała w niedzielę rano grupa ratowników z psami i sprzętem specjalistycznym. Liczba ofiar trzęsienia ziemi może wzrosnąć. Wiele terenów Nepalu jest niedostępnych. Wiele dróg górskich jest popękanych lub zablokowanych przez osunięcia ziemi.

  TRZĘSIENIE ZIEMI W NEPALU: POLSCY STRAŻACY I RATOWNICY RUSZAJĄ NA POMOC OFIAROM KATASTROFY [VIDEO]


  Dziesiątki ciał trafiło do szpitali w Katmandu, stolicy Nepalu. Medycy nie radzą sobie z ogromną liczbą rannych. W samej stolicy zginęło 700 osób. Tymczasem agencje poinformowały, że siedemnaście osób zginęło pod lawinami na trasie na Mount Everest, m.in. jeden z dyrektorów firmy Google Dan Fredinburg. Wielu wspinaczy zostało uwięzionych na szlaku. Z informacji podawanych przez media wynika, że ludzie nie byli ostrzeżeni przed możliwym trzęsieniem ziemi o takiej skali.


  Fot. Azim Afif via AP


  Trwa walka z czasem. Pod ruinami wielu budynków mogą znajdować się ludzie. Ekipy ratunkowe i zwykli mieszkańcy próbują dotrzeć do żywych. - Wierzymy, że są jeszcze ludzie uwięzieni w środku - powiedział agencji Reuters Santosh Nepal, oficer armii nepalskiej biorący udział w akcji. Odgruzowywanie często odbywa się gołymi rękami, kilofami i łopatami. Nepal nie dysponuje wystarczającą liczbą ciężkiego sprzętu, zresztą do wielu miejsc i tak by nie dojechał.

  Według "The Times" najgorsza sytuacja panuje w małych miejscowościach położonych na odległych terenach górzystych. Bardzo trudno jest tam dotrzeć ratownikom i organizacjom pomocowym ze względu na uszkodzoną infrastrukturę drogową. Poszkodowani potrzebują wszystkiego - od namiotów, po koce, ubrania, żywność i wodę oraz środki opatrunkowe. Opatrywanie rannych odbywa się w szpitalu polowym zorganizowanym na zewnątrz budynku szpitala w Katmandu. "The Times" pisze, że lekarze zaczynają już być wycieńczeni pracą non stop.

  - Uruchomiliśmy wszystkie siły ratunkowe, ale to i tak nie wystarcza - powiedział BBC Minendra Rijal, minister informacji Nepalu.

  Agencje informują w niedziele o wstrząsach wtórnych. Mieszkańcy cały czas boją się, że może ich dotknąć kolejna tragedia.

  Rząd Nepalu, oskarżany o zaniedbania w systemie ostrzegania ludności zapowiedział, że po tej tragedii w kraju powstanie profesjonalny system ostrzegania. Zostaną także zbudowane schrony na szlaku wspinaczek górskich - pisze "The Times".


  Fot. Niranjan Shrestha/AP


  Sobotnie trzęsienie ziemi uderzyło obszar między stolicą Nepalu Katmandu a miastem Pokhara. Wstrząsy były odczuwalne w całym regionie, nawet w tak odległych miejscach jak Pakistan, Bangladesz oraz w sąsiednich Indiach. To najgorsze trzęsienie ziemi w Nepalu od 1934 roku, kiedy to kataklizm zabił około 8500 osób.

  Ze względu na warunki naturalne, Nepal jest jednym z najsłabiej zurbanizowanych państw na świecie. Liczba ludności Nepalu przekracza 30 milionów.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zmiany geologiczne Mont Everest

   góral (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

   No i po takim trzęsieniu zmieniła się góra Mont Everest. Wszystkie dotychczasowe rekordy poszły w piździec :)) Trzeba zacząć od nowa... No ale dla "górali" to uciecha :)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama