Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy bloku przy Józefa mają gaz i wodę. Stan techniczny bloku oceniali fachowcy bez uprawnień

Jacek Losik
Mieszkańcy bloku przy Józefa mają gaz i ciepłą wodę. Kto wcześniej zakręcił kurek?
Mieszkańcy bloku przy Józefa mają gaz i ciepłą wodę. Kto wcześniej zakręcił kurek? Krzysztof Szymczak
Mieszkańcy bloku przy ul. Józefa 17 w końcu doczekali się gazu i ciepłej wody. Kto doprowadził do zakręcenia kurka?

Kurek zakręcono w listopadzie, bo roczny przegląd instalacji gazowej wykazał, że jest w tak fatalnym stanie, że budynkowi grozi wybuch. Mieszkańcy pytali, kto doprowadził do takiej sytuacji, ale wszyscy umywali ręce. Zmienili zarządcę (było nim Widzewskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego) i wymienili instalację. Gaz i ciepła woda wróciły do bloku w tym miesiącu. W międzyczasie mieszkańcy wynajęli niezależnego rzeczoznawcę, by ocenił, czy doszło do zaniedbań.

CZYTAJ WIĘCEJ: Mieszkańcy bloku przy Józefa bez gazu i ciepłej wody. Ich blok mógł wylecieć w powietrze

Co wynika z ekspertyzy? Osoby, które przeprowadzały roczne przeglądy, nie miały do tego uprawnień (nie widnieją w rejestrze Izby Inżynierów i Techników). Marcin Ogrodzki, prezes WTBS, odpowiedział na ten zarzut.

- Do wykonania rocznego przeglądu gazowego upoważnione są osoby z uprawnieniami energetycznymi grupy 3, które nie są rejestrowane w Izbie Inżynierów i Techników - odpowiedział prezes WTBS.

Okazuje się jednak, że nie do końca ma rację. Poprosiliśmy o opinię Stefana Gajewskiego, powiatowego inspektora nadzoru budowlanego w Łodzi.

- Do prób szczelności owszem wystarczą uprawnienia energetyczne grupy 3, ale roczny przegląd instalacji gazowej nie opiera się tylko na tym - tłumaczy powiatowy inspektor. - Przegląd opiera się też na próbach organoleptycznych, które mają sprawdzić m.in. stan rur, chociażby to, czy ktoś w trakcie remontu mieszkania niczego nie uszkodził w instalacji. Przeprowadzić tę próbę mogą tylko osoby zarejestrowane w Izbie Inżynierów i Techników - dodaje Stefan Gajewski.

Wynika z tego, że stan techniczny oceniali fachowcy bez uprawnień. Jak twierdzi Jerzy Płusa, członek obecnego zarządu wspólnoty, mieszkańcy nie zamierzają dalej szukać sprawiedliwości. Zamiast zostawiać pieniądze w sądzie, wolą przeznaczyć je na remonty.

W tym tygodniu ma zacząć się wymiana instalacji hydraulicznej i kanalizacji.

Źródło x-news: Shell chce zostać 2. największym producentem energii na świecie. Kosztem 69 mld dolarów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki