Sybille 2014 w cieniu protestu [ZDJĘCIA]

  Sybille 2014 w cieniu protestu [ZDJĘCIA]

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Sybille 2014 w cieniu protestu [ZDJĘCIA]
  1/23
  przejdź do galerii

  ©Grzegorz Gałasiński

  W piątek późnym wieczorem odbyła się w Łodzi gala, podczas której wręczono nagrody Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2014. Uroczystość odbyła się w Teatrze Wielkim w Łodzi podczas I Kongresu Muzealników Polskich.
  35. edycja konkursu organizowanego przez Narodowy Instytut Muzealnictwa, nie okazała się szczęśliwa dla łódzkich instytucji. Tym razem skończyło się tylko na dwóch nominacjach, czyli - wyróżnieniach.

  Obydwa wyróżnienia otrzymało Muzeum Sztuki w Łodzi. Pierwsze w kategorii Wystawa sztuki - za ekspozycję "Teresa Żarnowerówna (1897-1949). Artystka końca utopii", drugie za Publikacje - za "Zmiana pola widzenia", dwujęzyczny katalog do wystawy "Zmiana pola widzenia. Druk nowoczesny i awangarda". Muzeum Sztuki reprezentowała na uroczystości Maja Wójcik, zastępca dyrektora ds. promocji i upowszechniania.

  W powyższych kategoriach "Sybille 2014" otrzymały odpowiednio: Muzeum Narodowego w Warszawie za wystawę "Aleksander Gierymski 1850-1901" i Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha za "Arcydzieła sztuki japońskiej w kolekcjach polskich".

  Natomiast Grand Prix 35. Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku "Sybilla 2014" trafiło do Muzeum Narodowego w Warszawie za Galerię Faras im. Profesora Kazimierza Michałowskiego, jedyną w Europie wystawę średniowiecznego malarstwa nubijskiego z Doliny Nilu. W kategoriach: Przedsięwzięcia o tematyce martyrologicznej, Digitalizacja i nowe technologie oraz Inwestycje jury nie przyznano nagród. Do konkursu nadesłano ponad 230 zgłoszeń.

  W edycjach wcześniejszych nagrody i wyróżnienia, oprócz Muzeum Sztuki, zdobywały za swe przedsięwzięcia także Muzeum Kinematografii, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne, Centralne Muzeum Włókiennictwa.

  ZOBACZ TEŻ: Kongres Muzealników Polskich w Łodzi z protestem w tle [ZDJĘCIA]

  Kongresowi towarzyszył protest muzealników z całego kraju. Pikietowali oni przeciw zarobkom tak niskim, że niewystarczającym na godne życie. Łódzcy muzealnicy mają też wrażenie, że Kongres wyeksponował przede wszystkim instytucje państwowe, w mniejszym samorządowe.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Samorządowe to także państwowe.

   Moi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Samorząd terytorialny to część RP.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo