18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia mody balowej w Pałacu Herbsta (ZDJĘCIA)

Anna Pawłowska
Wystawa przekonuje, że dama ''en grande toilette'' to dzieło sztuki
Wystawa przekonuje, że dama ''en grande toilette'' to dzieło sztuki Grzegorz Gałasiński
''Od zmierzchu do świtu. Historia mody balowej XVIII - XX wieku'' ekspozycja, którą od piątku będziemy mogli oglądać w Pałacu Herbsta prezentuje wykwintne balowe toalety, przegląd bielizny z obowiązkowymi gorsetami, wieczorowe dodatki w postaci piór, wachlarzy i torebek. Są też kosmetyki - choćby flakon z perfumami Chanel nr 5 z lat 30. XX wieku.

Wystawa przyjechała do Łodzi z Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

- Moda balowa to nie tylko zespół przedmiotów, ale także pewne formy zachowań - przekonuje Małgorzata Możdżyńska - Nawrotka, jedna z kuratorek wystawy, z działu tkaniny i ubioru wrocławskiego muzeum. - Pokazujemy kostium jako medium, które przenosi pomysły i wartości z kultury wysokiej do popularnej.

Najstarszym i najcenniejszym eksponatem jest empirowa suknia balowa z około 1810 roku. Zobaczymy XIX suknie z balów salonowych, pantofelki, mufki, koronkowe szale, wachlarze, pelerynki z ptasich piór, torebki, balowe rękawiczki i ekstrawagancka biżuteria. Nieodłącznym elementem balowej etykiety były też karnety w których zapisywano tańce czy wykwintne kotyliony w kształcie kwiatów, jaszczurek, ważek...

Kolekcja strojów wieczorowych uzupełniana jest historycznymi grafikami z propozycjami kostiumów maskaradowych. Odzwierciedlają się w nich inspiracje operą, spektaklami teatralnymi, inspiracje Dalekim Wschodem, ale też rozwojem cywilizacji...

- Na przyzwoitym balu obowiązywały pewne reguły. O ile kobieta mogła się przebrać za pazia, to odwrotnie mężczyzna za kobietę już nie - opowiada kuratorka. - Wykluczone były stroje religijne, wyjąwszy postacie historyczne, jak kardynał Richelieu. Kostiumy orientalne, nacji namiętnych zarezerwowane były dla brunetek. Blondynki, jako istoty uduchowione, mogły wcielić się w Zorze Polarne, Lilie Wodne.

Ekspozycję oglądać można do 22 maja. Tymczasem w rezydencji Herbstów trwa rewitalizacja połączona z remontem konserwatorskim. Całość inwestycji wyniesie 20 mln, z czego prawie 10 mln zł udało się pozyskać ze środków unijnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki