Szpital im. Korczaka wraca do wielkiej chirurgii

  Szpital im. Korczaka wraca do wielkiej chirurgii

  Joanna Barczykowska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Dr Krakós i dr Miodek specjalizują się w operacjach i zabiegach z zakresu chirurgii i urologii dziecięcej
  1/2
  przejdź do galerii

  Dr Krakós i dr Miodek specjalizują się w operacjach i zabiegach z zakresu chirurgii i urologii dziecięcej ©Krzysztof Szymczak

  Lekarze ze szpitala im. Korczaka chcą stworzyć centrum specjalistycznego leczenia układu płciowo-moczowego u dzieci.
  W szpitalu im. Korczaka marzą o wielkiej chirurgii i urologii. Stworzyli nowy zespół i chcą robić wysokospecjalistyczne zabiegi z użyciem lasera i laparoskopu. Tworzą w "Korczaku" miejsce, gdzie dzieci z całego województwa będą mogły leczyć wady wrodzone i zaburzenia układu moczowo-płciowego. Mowa o lekarzach: chirurgach i urologach, którzy po remoncie szpitala im. Korczaka pracują na oddziale. Część z nich przyszła z Uniwersyteckiego Szpitala im. Konopnickiej, część pracowała w szpitalu wcześniej. Teraz stworzyli zespół, który ma wynieść łódzką chirurgię dziecięcą na szczyt.

  W tym roku właśnie w "Korczaku" mają zostać przeprowadzone operacje z pomocą pierwszego polskiego robota RobinHeart. Nad robotem pracuje Fundacja Wspierania Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu, z którą łódzcy medycy ściśle współpracują. W tym roku, jesienią, w "Korczaku" ma stanąć także pierwsza pracownia symulatorów laparoskopowych, w której będą się mogli uczyć studenci i młodzi lekarze.

  - Mamy takie możliwości dzięki współpracy z Fundacją. Widzimy przyszłość w laparoskopii, dlatego chcemy rozwijać tego typu zabiegi nanaszym oddziale - mówi dr Marek Krakós, ordynator oddziału chirurgii i urologii dziecięcej w szpitalu im. Korczaka w Łodzi.

  Zespół pracuje od lutego. Lekarze wykonali już m.in. laparoskopową operację usunięcia żylaków powrózka nasiennego u chłopca z woj. łódzkiego.

  - To niestety dość częsta przypadłość, która jest główną przyczyną niepłodności u młodych mężczyzn - mówi dr Mieczysław Miodek, chirurg z oddziału.

  Kolejną nowością jest laserowe usuwanie kamieni w moczowodach. Medycy wypożyczyli specjalny laser, by leczyć kamicę nerkową i moczo-wodową u najmłodszych mieszkańców województwa. Kolejny pacjent już czeka na taki zabieg.

  - Dzięki laserowi możemy uniknąć operacji. Kamice u dzieci nie zdarzają się często, ale są niezwykle niebezpieczne i wymagają szybkiego leczenia. W "Korczaku" chcemy się tym zajmować kompleksowo - mówi dr Krakós.

  Pierwsze laparoskopowe operacje zostały wykonane w "Korczaku" już w tym roku. Na razie na wypożyczonym sprzęcie, ale medycy mają nadzieję, że wkrótce będą wykonywali operacje na swoim.

  - Chcemy stworzyć oddział nastawiony na leczenie wad i zaburzeń układu moczowo-płciowego u dzieci. W tym momencie przyjmujemy dzieci od pierwszego roku życia do pełnoletności - mówi dr Marek Krakós.

  Na oddział chirurgii i urologii dziecięcej w szpitalu im. Korczaka trafia miesięcznie ok. 140 dzieci.

  Lekarze mogą leczyć znacznie więcej. Ograniczeniem jest niestety niewielki kontrakt. Dyrekcja szpitala prowadzi z Narodowym Funduszem Zdrowia rozmowy na temat zwiększenia kontraktu na chirurgię i urologię.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie wpadajmy w zachwyt

   Topik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   jest jeszcze NFZ, który nie pozwoli aby szpital się rozwijał.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Super wiadomość

   Anzelm (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   jak w tytule.
   Drobna uwaga. Proszę poprawić "płciowo-moczowego" na "moczowo-płciowego", bo tak jest poprawnie

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo