Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital im. Korczaka wraca do wielkiej chirurgii

Joanna Barczykowska
Dr Krakós i dr Miodek specjalizują się w operacjach i zabiegach z zakresu chirurgii i urologii dziecięcej
Dr Krakós i dr Miodek specjalizują się w operacjach i zabiegach z zakresu chirurgii i urologii dziecięcej Krzysztof Szymczak
Lekarze ze szpitala im. Korczaka chcą stworzyć centrum specjalistycznego leczenia układu płciowo-moczowego u dzieci.

W szpitalu im. Korczaka marzą o wielkiej chirurgii i urologii. Stworzyli nowy zespół i chcą robić wysokospecjalistyczne zabiegi z użyciem lasera i laparoskopu. Tworzą w "Korczaku" miejsce, gdzie dzieci z całego województwa będą mogły leczyć wady wrodzone i zaburzenia układu moczowo-płciowego. Mowa o lekarzach: chirurgach i urologach, którzy po remoncie szpitala im. Korczaka pracują na oddziale. Część z nich przyszła z Uniwersyteckiego Szpitala im. Konopnickiej, część pracowała w szpitalu wcześniej. Teraz stworzyli zespół, który ma wynieść łódzką chirurgię dziecięcą na szczyt.

W tym roku właśnie w "Korczaku" mają zostać przeprowadzone operacje z pomocą pierwszego polskiego robota RobinHeart. Nad robotem pracuje Fundacja Wspierania Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu, z którą łódzcy medycy ściśle współpracują. W tym roku, jesienią, w "Korczaku" ma stanąć także pierwsza pracownia symulatorów laparoskopowych, w której będą się mogli uczyć studenci i młodzi lekarze.

- Mamy takie możliwości dzięki współpracy z Fundacją. Widzimy przyszłość w laparoskopii, dlatego chcemy rozwijać tego typu zabiegi nanaszym oddziale - mówi dr Marek Krakós, ordynator oddziału chirurgii i urologii dziecięcej w szpitalu im. Korczaka w Łodzi.

Zespół pracuje od lutego. Lekarze wykonali już m.in. laparoskopową operację usunięcia żylaków powrózka nasiennego u chłopca z woj. łódzkiego.

- To niestety dość częsta przypadłość, która jest główną przyczyną niepłodności u młodych mężczyzn - mówi dr Mieczysław Miodek, chirurg z oddziału.

Kolejną nowością jest laserowe usuwanie kamieni w moczowodach. Medycy wypożyczyli specjalny laser, by leczyć kamicę nerkową i moczo-wodową u najmłodszych mieszkańców województwa. Kolejny pacjent już czeka na taki zabieg.

- Dzięki laserowi możemy uniknąć operacji. Kamice u dzieci nie zdarzają się często, ale są niezwykle niebezpieczne i wymagają szybkiego leczenia. W "Korczaku" chcemy się tym zajmować kompleksowo - mówi dr Krakós.

Pierwsze laparoskopowe operacje zostały wykonane w "Korczaku" już w tym roku. Na razie na wypożyczonym sprzęcie, ale medycy mają nadzieję, że wkrótce będą wykonywali operacje na swoim.

- Chcemy stworzyć oddział nastawiony na leczenie wad i zaburzeń układu moczowo-płciowego u dzieci. W tym momencie przyjmujemy dzieci od pierwszego roku życia do pełnoletności - mówi dr Marek Krakós.

Na oddział chirurgii i urologii dziecięcej w szpitalu im. Korczaka trafia miesięcznie ok. 140 dzieci.

Lekarze mogą leczyć znacznie więcej. Ograniczeniem jest niestety niewielki kontrakt. Dyrekcja szpitala prowadzi z Narodowym Funduszem Zdrowia rozmowy na temat zwiększenia kontraktu na chirurgię i urologię.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki