Przestępczość w Łódzkiem spada, wzrasta liczba wypadków

  Przestępczość w Łódzkiem spada, wzrasta liczba wypadków

  Marcin Darda

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Przestępczość w Łódzkiem spada, wzrasta liczba wypadków

  ©DziennikŁódzki/archiwum

  W Łódzkiem spada przestępczość, ale policja nie radzi sobie z kradzieżami. W sejmiku przedstawiono raport ze stanu bezpieczeństwa za 2014 r.
  Przestępczość w Łódzkiem spada, wzrasta liczba wypadków

  ©DziennikŁódzki/archiwum

  - Ponad 30 tys. razy interweniowała w zeszłym roku straż pożarna w województwie łódzkim, co znaczy, że magiczna bariera niestety została przekroczona - mówił radny łódzkiego sejmiku Andrzej Witkowski, komendant Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi, przy okazji rocznego sprawozdania.

  W w 2014 r. strażacy interweniowali 31.355 razy, co oznacza statystycznie 86 interwencji na dobę, czyli średnio co 17 minut, podczas gdy jeszcze w 2000 r.
  co 34 minuty. Tylko czwarta część tych interwencji to pożary, których było dokładnie 8.766 przy prawie 2 tys. fałszywych wezwań. Straty wyniosły 181 mln zł, natomiast podczas swoich interwencji strażacy uratowali mienie wyliczone na 727 mln zł.

  Jednak priorytetem, co podkreślał komendant Witkowski, zawsze jest ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych. Ze statystyk wynika jednak, że w tym kontekście woj. łódzkie wciąż jest na poziomie nieco ponad średniej krajowej. W 2014 r. w całym kraju na skutek pożarów zginęło 512 osób. W woj. łódzkim w 2013 r. zanotowano 42 zgony, rok później 37, ale w 2015 r., choć mija dopiero czwarty miesiąc, już 10 ofiar śmiertelnych.

  Z kolei ze statystyk policyjnych wynika, że w regionie spada liczba przestępstw.

  - W 2014 r. odnotowaliśmy 54.111 przestępstw, czyli o 11 tys. mniej niż w 2013 r., a to duży spadek - podkreślał inspektor Tomasz Michułka, zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Łodzi.

  Jak tłumaczył dalej, we wszystkich najważniejszych kategoriach liczba przestępstw zmalała, ale różnie bywa z poziomem wykrywalności.

  Jeśli idzie o kradzieże samochodów, w 2014 r. skuteczność wykrywania sprawców przestępstw zbliżyła się do 30 proc., podczas gdy w 2013 r. wynosiła tylko 12 proc. Lepsza statystyka wynika m.in. stąd, że policji udało się zlikwidować trzy zorganizowane grupy przestępcze, parające się kradzieżami samochodów w woj. łódzkim.

  Wzrosła też wykrywalność m.in. sprawców bójek, rozbojów i pobić, ale nie we wszystkich kategoriach policji udało się poprawić statystyki.

  - To, co było naszą bolączką - nie boimy się o tym otwarcie mówić - nie potrafiliśmy w 2014 r. poradzić sobie z kategorią "kradzież cudzej własności" - mówił insp. Michułka. - Dlatego jest to nasz priorytet w 2015 r.

  Wykrywalność w tym dziale spadła z 26 do 22 proc. i to najwyższy spadek w statystykach KWP Łódź za 2014 r.

  W 2014 r. w woj. łódzkim zanotowano 3982 wypadki, czyli o 140 więcej niż w 2013 r., spadła z kolei liczba kolizji do 22.754, czyli o blisko 1,1 tys.

  Wzrosła liczba wypadków, ale spadła liczba ich ofiar śmiertelnych, choć bardzo nieznacznie. W 2014 r. było ich 256, o 9 mniej niż rok wcześniej. Wzrosła liczba rannych w wypadkach: w 2014 r. było ich 4.803, czyli o 56 więcej, niż w 2013 r.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pan inspektor Michułka

   zapomniał (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   wspomnieć, że w listopadzie 2013 zmieniony został próg kwotowy (z 250 zł do 1/4 minimalnego wynagrodzenia, czyli nieco ponad 400 zł), od którego zależy czy dana kradzież jest przestępstwem czy...rozwiń całość

   wspomnieć, że w listopadzie 2013 zmieniony został próg kwotowy (z 250 zł do 1/4 minimalnego wynagrodzenia, czyli nieco ponad 400 zł), od którego zależy czy dana kradzież jest przestępstwem czy tylko wykroczeniem. No i mamy sukces! 20% mniej przestępstw, jesteśmy bezpieczniejsi.. Podobnie jak z obniżką bezrobocia odtrąbioną jako duży sukces rządu PiS w chwili, kiedy zostały otwarte granice i na wyspy wyjechał któryś milion obywateli..

   Nie - nie jestem fanem POzwiń

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama