Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przed nami 33. edycja unikalnego Festiwalu Szkół Teatralnych

Łukasz Kaczyński
Teatr Studyjny łódzkiej "filmówki" i Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka to sceny, na których swoje umiejętności zaprezentują już za chwilę absolwenci sztuki aktorskiej trzech państwowych uczelni teatralnych z czterech miast. 33. edycja Festiwalu Szkół Teatralnych, wydarzenia unikalnego z uwagi na charakter i towarzyszące mu emocje, przyniesie 12 przedstawień dyplomowych.

Festiwal odbędzie się między 5 a 10 maja, a rozpocznie go pokaz "Śpiewającego obrusika", pierwszego w historii Festiwalu Szkó Teatralnych pełnometrażowego filmu dyplomowego, który ze studentami "filmówki" zrealizował rektor tej uczelni, prof. Mariusz Grzegorzek. Łódzki akcent będzie też towarzyszył zamknięciu FST. Wtedy, na Dużej Scenie Teatru Nowego będzie pokazany musical "Cyberiada" na podstawie prozy Stanisława Lema, zrealizowany przez łódzkich dyplomantów pod okiem Wojciecha Kościelniaka.

Kto pójdzie w ślady m.in. Zbigniewa Zamachowskiego, Michała Żebrowskiego i Roberta Więckiewicza i wyjedzie z Łodzi z nagrodami za najlepsze role? Nagrody przyzna jury i również publiczność (tytuły Najbardziej Elektryzującej Aktorki i Najbardziej Elektryzującego Aktora ufundowane przez PGE). Tradycyjnie przyznana będzie Nagroda "Machula" - "Bądź orłem, nie zniżaj lotów", ustanowiona rzez Jana Machulskiego w 1991 roku, wówczas dziekana Wydziału Aktorskiego w "filmówce".

W jakich przedstawieniach obejrzymy dyplomantów z całego kraju?

Warszawa pokaże w Łodzi adaptację głośnej powieści Michaiła Bułhakowa "Mistrz i Małgorzata", która powstała pod okiem Wojciecha Raźniaka, "Poza rzeczywistością" według tekstów Gombrowicza, Witkiewicza i Wyspiańskiego (reż. Wiesław Komasa) oraz "Sześć portretów z mewą w tle" na kanwie "Mewy" Antoniego Czechowa (reż. Andrzej Domalik).

Uczelnia krakowska przywiezie spektakle: "Amok. Pani Koma zbliża się" Marcina Libera (będący próbą przekrojowego spojrzenia na problem szkolnych masakr), "Na L..." według powieści Lewisa Carrolla w reż. Aleksandry Koniecznej i sztukę Pawła Demirskiego "Niech żyje wojna!" w reż. Remigiusza Brzyka.

Wrocławskich dyplomantów zobaczymy w "Lwie na ulicy" w reż. Cezarego Ibera, "Przypadku Klary" Dea Loher w reż. Elżbiety Czaplińskiej-Mrozek oraz w "Weselu" Wyspiańskiego w reż. Moniki Strzępki.

Studenci gospodarza, czyli Szkoły Filmowej, pokażą "Kamień" Mariusa von Mayenburga w reż. Grzegorza Wiśniewskiego, "Ślub" Gombrowicz w reż. Waldemara Zawodzińskiego i para-muzyczną realizację "Księgą dżungli" Kiplinga - "Jungle People" w reż. Pawła Świątka.

Przedstawienia i aktorskie kreacje oceni festiwalowe jury, w tym roku niezbyt liczne. Będą to: aktorka teatralna i filmowa Ewa Błaszczyk, dyrektor TVP 2 Jerzy Kapuściński, producent filmowy i prezes Opus Film Piotr Dzięcioł, Wioletta Laszczka (przedstawiciel resortu kulturt) oraz dramaturg Sebastian Majewski, zastępca dyrektora ds. artystycznych krakowskiego Starego Teatru, Jana Klaty i jego wieloletni współpracownik (niedawno jednak gruchnęła wieść o konflikcie między nimi; Majewski ma się pożegnać ze "Starym", był nawet kandydatem części zespołu aktorskiego łódzkiego "Jaracza" na szefa artystycznego sceny).

Szczegóły programu na stronie festiwalszkolteatralnych.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki