Odsłonięto Ścianę Pamięci o majorze Hubalu i jego...

  Odsłonięto Ścianę Pamięci o majorze Hubalu i jego żołnierzach

  Andrzej Wdowski

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Syn i prawnuczka hubalczyka szeregowego Zenona Kądzieli przy Ścianie Pamięci z nazwiskami hubalczyków
  1/2
  przejdź do galerii

  Syn i prawnuczka hubalczyka szeregowego Zenona Kądzieli przy Ścianie Pamięci z nazwiskami hubalczyków ©Andrzej Wdowski

  Ścianę Pamięci, poświęconą hubalczykom, odsłonięto w Anielinie podczas uroczystości upamiętniających 75. rocznicę śmierci majora Hubala.
  Major Hubal zginął 30 kwietnia 1940 roku w zagajniku koło Anielina w pow. opoczyńskim, otoczony przez wojska niemieckie. Śmierć ponieśli też kapral Ryś i ułan Kośka.

  Dziś w tym miejscu stoi Szaniec Hubala, symbol niezłomnej walki majora i jego oddziału. Od lat do Anielina przyjeżdżają ludzie z Polski, by oddać hołd Hubalowi i jego żołnierzom. Niestety, z każdym rokiem bohaterskich żołnierzy majora ubywa.
  Obecnie żyje ich już tylko dwóch. Obaj nie mogli jednak w tym roku przyjechać do Anielina, bo nie pozwoliło im na to zdrowie. Zjawili się natomiast członkowie rodzin hubalczyków, kombatanci, młodzież szkolna, harcerze, strzelcy i ułani oraz parlamentarzyści i samorządowcy.

  Wśród gości byli m.in. Jacek Michałowski, szef Kancelarii Prezydenta RP, były premier Waldemar Pawlak, wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak oraz posłowie Dorota Rutkowska i Robert Telus. Obecny był łódzki przedsiębiorca Witold Skrzydlewski, sponsor tablic wmurowanych w Ścianę Pamięci. Do Anielina przyjechali ułani z Lublina, rowerzyści z Włocławka, uczniowie z Opoczna, Kunic i Szadkowic. Tu także swą metę wyznaczyli sobie uczestnicy pieszego i rowerowego Rajdu im. Majora Hubala.

  Wśród odsłaniających Ścianę Pamięci, na której znalazły się nazwiska hubalczyków, był m.in. Henryk Sobierajski, wnuk Hubala, który w Anielinie zjawił się z żoną i córką. To on przed pięciu laty w Warszawie z rąk prezydenta RP odebrał nadany Hubalowi Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski. W trakcie uroczystości płk Marian Zach, wiceprezes środowiska hubalczyków, otrzymał złoty krzyż.

  ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ: 75. rocznica śmierci legendarnego majora Hubala. Ściana Pamięci odsłonięta przy Szańcu w Anielinie

  Muzeum w Opocznie przygotowało stoisko z publikacjami poświęconymi Hubalowi i jego żołnierzom. Wśród wielu znalazła się najnowsza zatytułowana "Anielin - tu poległ Hubal". Jej autorami są Andrzej Dyszyński, Łukasz Ksyta i Tomasz Łuczkowski. Po apelu pamięci i salwach honorowych publiczność obejrzała popisy ułańskie.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Gmina na Szóstkę

   Gmina na Szóstkę