MSZ będzie promować na świecie film dokumentalny o Janie...

  MSZ będzie promować na świecie film dokumentalny o Janie Karskim bo to leży w polskim interesie

  Marcin Dobski AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaangażuje się w promowanie filmu „Jan Karski i władcy ludzkości”. "Dotarcie z tym filmem do jak największej publiczności w skali całego świata, leży w naszym narodowym interesie" – uważa minister Grzegorz Schetyna. W najbliższych dniach MSZ przedstawi szczegółowy plan promocji.
  MSZ będzie promować na świecie film dokumentalny o Janie Karskim bo to leży w polskim interesie

  ©Piotr Smoliński

  - W porozumieniu z producentami filmu opracowywane są obecnie szczegółowy plan promocji, która pozwoli na dotarcie do szerszej publiczności – powiedział Agencji Informacyjnej Polska Press rzecznik MSZ, Marcin Wojciechowski.

  - Zaproponowaliśmy ministrowi Schetynie ten pomysł, a on od razu zrozumiał potencjał tego filmu i zadeklarował pomoc w jego promocji. Także dlatego, że jest kinomanem i miłośnikiem polskich filmów- opowiada AIP producent filmu Dariusz Jabłoński.Twórcy filmu uważają, że ich dzieło odbije się dużym echem na świecie. - Prowadzimy intensywne rozmowy w sprawie prestiżowych pokazów filmu m.in. w Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Francji, Wielkiej Brytanii, oraz w krajach Ameryki Południowej.
  Pomaga nam to, że film jest anglojęzyczny, a Karski jest bohaterem trzech krajów: Polski, Izraela i Stanów Zjednoczonych – podkreśla Jabłoński, który ma nadzieję, że film zostanie zgłoszony do konkursu Oscarów w kategorii dokumentu.
  Zaangażowanie MSZ w promocję filmu cieszy reżysera filmu, bo podczas 7 lat realizacji dokumentu o Karskim, Polski Instytut Sztuki Filmowej odmawiał kilkukrotnie dofinansowania filmu. Teraz oficjalny patronat nad filmem objęło też Ministerstwo Edukacji Narodowej. - Ogromnie się cieszę. Dla filmowca marzeniem jest, żeby jego film dotarł do jak najszerszej publiczności na całym świecie. 15 lat po śmierci Jana Karskiego, jego marzenie bycia dyplomatą się spełnia. Film "Karski i władcy ludzkości" dotrze do polskich placówek dyplomatycznych na całym świecie, które organizować będą pokazy dla lokalnych społeczności – mówi reżyser Sławomir Grünberg.

  Pomysł wsparcia przez MSZ promocji filmu powstał po jego premierze, 23 kwietnia w warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich - opowiada Dariusz Jabłoński, który rozmawiał wtedy osobiście z szefem MSZ Grzegorzem Schetyną. W jego przekonaniu, światowa promocja filmu o Janie Karskim będzie miała wielki walor edukacyjny. Jan Karski, będąc podczas II wojny światowej kurierem polskiego rządu,jako pierwszy przekazał szefom rządów Stanów Zjednoczonych i Wlk. Brytanii informacje o masowym mordowaniu Żydów w niemieckich obozach koncentracyjnych. Jednak jego informacjom nie dano wiary i rządy mocarstw zachodnich nie podjęły żadnych działań, które mogłyby powstrzymać holokaust.

  - Jeśli zdarzają się sytuacje jak wypowiedź szefa FBI o udziale Polaków w zagładzie Żydów, to jest to nasza wina, bo nie informujemy świata wystarczająco i w odpowiedni sposób o naszej historii. Film o Karskim może to zmienić – twierdzi Dariusz Jabłoński.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Zdjęcie autora komentarza
   "HALT!"

   Jolanta Kaczmarska

   Zgłoś naruszenie treści

   Czas najwyższy! dobrze, że umiemy już protestować. Teraz czas na dobre filmy, uczmy się od Niemców... - Niemcy od zakończenia wojny, od 70 lat, dwoją się i troją, by świat zapomniał... i powoli im...rozwiń całość

   Czas najwyższy! dobrze, że umiemy już protestować. Teraz czas na dobre filmy, uczmy się od Niemców... - Niemcy od zakończenia wojny, od 70 lat, dwoją się i troją, by świat zapomniał... i powoli im się to udaje - ostatnie 70 lat to Jeden Wielki Skandal! Ktoś musi w końcu ich podsumować, ktoś musi wrzasnąć „HALT!!!” - czytaj na www.germanipulate.comzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   film o Karskim

   katylina (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   A może o Pileckim?

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama