Międzynarodowy Dzień Tańca: Trzy pianistki lub trzy formy...

  Międzynarodowy Dzień Tańca: Trzy pianistki lub trzy formy taneczne

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  We wznowionym spektaklu "List" wystąpią: Ewa Drzewiecka, Natalia Kalinowska, Sara Kozłowska, Kinga Rabka, Ewelina Tołyż, Dominika Wójtowicz,
  1/2
  przejdź do galerii

  We wznowionym spektaklu "List" wystąpią: Ewa Drzewiecka, Natalia Kalinowska, Sara Kozłowska, Kinga Rabka, Ewelina Tołyż, Dominika Wójtowicz, Tomasz Kowalski, Franciszek Wojciechowski ©mat. prasowe

  Trzy przedstawienia teatru tańca w dwie godziny oraz muzyka Chopina, Brahmsa i Mozarta.
  Spośród łódzkich uczelni artystycznych na lidera w organizowaniu wydarzeń kulturalnych wyrasta Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów. Niemal nie ma tygodnia, w którym AM nie proponowałaby kontaktu z twórczością swoich studentów i absolwentów. Ale nie tylko ich, czego dowodzą dzisiejsze dwa tematyczne wieczory ze sztuką w dwóch siedzibach Uczelni.

  Odwołujący się do obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca (przypadającego 29 kwietnia) program w wykonaniu tancerzy z Kanady i Polski będzie można obejrzeć w Sali Koncertowej AM (ul.
  Żubardzka 2a). Dwa zespoły z Calgary, WM2 [DANCE CO.] oraz W&M Physical Theatre, które prowadzą amerykańska choreografka Melissa Monteros i Wojtek Mochniej (wcześniej pracujących jako Gdański Teatr Tańca), pokażą dwa przedstawienia.

  Pierwszy zespół zaprezentuje "Falling", opracowany przez Mochnieja, Helen Husak i Oriane Pagnotte. Trzy odrębne prezentacje łączy artystyczna eksploracja tematu grawitacji. Z kolei "Waiting Rooms in Heaven" to najnowsza realizacja W&M Physical Theatre, nad którym praca opierała się na koncepcji retrospekcji, patrzenia wstecz.

  Trzecim elementem "Wieczoru tańca współczesnego" będzie "List", nagradzany spektakl Witolda Jurewicza z Teatru Tańca Alter. Po prawie 20 latach został on wznowiony w ramach zajęć z repertuaru na pierwszym roku studiów choreografii i technik tańca w AM. Wystąpią studenci tej specjalności, z którymi pracowali Jacek Owczarek i Anna Wytych-Wierzgacz. Początek o godz. 18. Wstęp wolny.

  Równolegle do pokazów teatru tańca, w Sali kameralnej AM (al. 1 Maja 4) w ramach cyklu "Wieczorów muzycznych" wystąpią pianistki z klasy prof. Marii Koreckiej-Soszkowskiej: Marta Kubicka i Olesya Haiduk oraz asystentka Aleksandra Łysiak-Łabecka. Na finał wieczoru zagra też prof. Korecka-Soszkowska. W programie koncertu znalazły się kompozycje J.S. Bacha (Toccata c-moll), J. Brahmsa (Intermezzi op. 117: Es-dur nr 1 i b-moll nr 2), F. Chopina (Wielki Polonez Es-dur, Etiuda c-moll op. 10), W.A. Mozarta (Sonata D-dur KV 311) i Juliusza Zarębskiego (Tarantelle op. 25). Początek o godz. 18.15. Wstęp wolny.


  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   DPS

   emeryt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   SUPER

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama