Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grzybica, odciski, pęcherze – jak się ich pozbyć [PORADNIK]

Dorota Domienik
Wizyta na basenie może skończyć się grzybicą, zmiana obuwia na wiosenne - odciskami i otarciami. Jak sobie radzić z dolegliwościami stóp?

Grzybicę stóp wywoływane są przez zarodniki grzybów. Mogą się one pojawić wszędzie, na przykład na wykładzinach i dywanach, na meblach, deskach podłogowych, glebie czy w wolnostojącej wodzie. Bezpośrednim nosicielem zarodników jest człowiek. Przenosi on grzyby na skórze i błonach śluzowych. Zakażeniu sprzyjają wilgoć i ciepło. Za miejsca o zwiększonym ryzyku uznaje się publiczne łaźnie, baseny, sauny, siłownie, zbiorowe przebieralnie i pomieszczenia sanitarne.

Zakażenia grzybicze

Rozwojowi grzybicy może też sprzyjać potliwość stóp.

Infekcja zwykle zaczyna się od zaczerwienienia podeszwy stóp i przestrzeni między palcami. Po pewnym czasie, na skórze zaczynają tworzyć się drobne pęcherzyki, pojawiają się obrzęk, swędzenie i pieczenie. W późniejszym etapie choroba może zaatakować paznokcie stóp. Płytka paznokcia przebarwia się, zaczyna grubieć i unosić się. Towarzyszący tym zmianom ból uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Dlatego bardzo ważne jest, aby jak najszybciej zatrzymać rozwój choroby. Niezbędna jest konsultacja z lekarzem dermatologiem.

Po potwierdzeniu infekcji grzybiczej za pomocą badania mikologicznego, rozpoczyna się terapia. W większości przypadków grzybicy stóp absolutnie wystarczające jest leczenie zewnętrzne lekami w postaci kremu, maści o działaniu grzybostatycznym i grzybobójczym.

Niekiedy (np. w przypadku nadmiernego rogowacenia) konieczne może być włączenie leków doustnych. Istnieje też możliwość leczenia laserowego. O rodzaju terapii decyduje lekarz.

Powikłania po infekcji grzybiczej mogą być poważne, a i sam przebieg choroby może skomplikować nam życie, dlatego taka ważna jest profilaktyka grzybicy. W miejscach publicznych nie należy chodzić boso. Pod prysznic na basenie również wchodzimy w klapkach, a po plaży czy molo - najlepiej chodzić w sandałach. Bardzo ważne jest dokładne osuszenie ciała po kąpieli.

Nie należy również korzystać z ogólnodostępnych gąbek, pumeksów, ręczników. Rzeczami osobistymi powinny być także przyrządy do pielęgnacji paznokci - nożyczki, cążki i pilniki.

Niektóre kobiety chętnie pożyczają sobie buty, co również stwarza potencjalne zagrożenie zakażeniem. Lepiej więc zainwestować we własną parę butów, nawet jeśli przydadzą nam się tylko od święta.

Osoby ze znaczną skłonnością do potliwości stóp powinny pamiętać o zmianie wilgotnych skarpetek za suche i o wietrzeniu butów. Unikajmy skarpetek z włókien syntetycznych - o wiele lepsze będą bawełniane lub specjalne skarpety dla sportowców.

Odciski i modzele

Do często spotykanych zmian na stopach należą odciski. Powstają z różnych powodów ale główną przyczyną jest nacisk na miejsce, w którym się pojawiły.

Pod wpływem tego nacisku w obciążonej strefie gromadzi się większa ilość krwi, co wywołuje wzrost temperatury. Organizm próbuje za wszelką cenę pozbyć się uszkodzonych tkanek, co z kolei skutkuje nadprodukcją komórek rozrodczych naskórka i powstawaniem zrogowaceń.

Tak powstałe zrogowacenie nazywa się modzelem. Jeżeli natomiast zmieniona tkanka powstaje głębiej, nie tylko w naskórku, ale i w skórze, mówimy wówczas o odciskach.

Odcisk jest oddzielony od zdrowej skóry wyraźną granicą - rdzeniem, który z czasem powiększa się, sprawiając dolegliwości bólowe.

Odciski od zewnątrz przybierają różny kształt, od okrągłych do podłużnych i elipsoidalnych.

Domowe sposoby usuwania odcisków (nie zawsze są skuteczne):

  • wcieranie witaminy A i lanoliny,
  • masowanie zmian olejkiem rycynowym lub użycie olejku arganowego,
  • moczenie stóp w płatkach owsianych,
  • okłady z cebuli lub cytryny,
  • papki z aspiryny,
  • usuwanie zrogowaceń tarką w ciepłej kąpieli stóp.

Odcisk potrafi się odnawiać a nawet przybierać większą i groźniejszą postać. Najlepiej zgłosić się na usunięcie odcisku do podologa - specjalisty od stóp.

Po zabiegu konieczne może być noszenie specjalnych wkładek i bardzo ważne jest też dbanie o higienę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki