Nowa ewangelizacja w diecezji łódzkiej. Chcą nawracać na...

  Nowa ewangelizacja w diecezji łódzkiej. Chcą nawracać na ulicach

  Matylda Witkowska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Nowa ewangelizacja w diecezji łódzkiej. Chcą nawracać na ulicach
  1/3

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  W diecezji łódzkiej za tydzień odbędzie się pierwszy kongres poświęcony nowej ewangelizacji. Łódź to idealne miasto dla takich działań: prawie wszyscy są ochrzczeni, a mało kto praktykuje.
  Gratisowa kawa od stojącego na chodniku kleryka, cukierek z cytatem z Pisma Świętego od nieznajomego przechodnia albo zaproszenie do rozmowy o religii - wkrótce takie sytuacje na ulicach diecezji łódzkiej mogą być codziennością. W przyszłym tygodniu rozpoczyna się I Diecezjalny Kongres Nowej Ewangelizacji, który ma zachęcić kościelnych działaczy, by wyszli ze swoją wiarą do ludzi.

  W przyszłym tygodniu od piątku do niedzieli około 300 księży i animatorów wspólnot religijnych spotka się, by po raz pierwszy dyskutować o nowych metodach głoszenia wiary.
  Hasło kongresu to "W mocy Ducha". W programie jest m.in. spotkanie z ojcem Antonello Cadeddu z Brazylii, który pracuje z ubogimi czy z ks. Arturem Godnarskim, jednym z inicjatorów Przystanku Jezus na Woodstocku.

  - Kongres ma być czasem przebudzenia dla uczestników i zachętą, żeby wyszli na ulice do tych wszystkich, którzy mają wątpliwości, nie wierzą lub po prostu nie angażują się w życie Kościoła - tłumaczy Karolina Smęt z Diakonii Ewangelizacji Ruchu Światło- Życie, jedna z organizatorek diecezjalnego kongresu.

  Żeby nie pozostać w sferze teorii, uczestnicy kongresu w przyszłą niedzielę po południu wyruszą na ulice Łodzi. Uzbrojeni w specjalne identyfikatory będą opowiadać przechodniom o swoim doświadczeniu Boga i przekonywać ich do głębszego przeżywania wiary.

  - Katolicy często boją się wyjść do ludzi. Takie zachowanie kojarzy się im z działa-niem Świadków Jehowy. A przecież chrześcijanie powinni mówić o swojej wierze, zamiast oddawać pole innym - podkreśla Smęt.

  Zgodnie z założeniami organizatorów, po kongresie takich i podobnych akcji w diecezji łódzkiej będzie więcej. Jednak już teraz się odbywają. W ostatni czwartek klerycy z łódzkiego seminarium stanęli na chodniku przed uczelnią z ekspresem do kawy i idącym na zajęcia studentom rozdawali napój. Miał to być pretekst do rozmowy o wierze, a akcja będzie powtarzana.

  Ks. Michał Misiak z Pabianic zaprasza młodzież do wspólnej gry w boule na parafialnym boisku. Wcześniej w Łodzi ćwiczył z nimi parkour. To klasyczne przykłady nowej ewangelizacji, podobnie jak słynne na całą Polskę ewangelizacyjne dyskoteki organizowane przez ks. Misiaka w Łodzi, Pabianicach i Bełchatowie.

  - Nowa ewangelizacja zachęca, by wyjść z kościoła do ludzi - tłumaczy Karolina Smęt. - Zakłada, że z każdym człowiekiem warto rozmawiać. Jednak najpierw trzeba z nim być, dopiero później można mówić mu o wierze - dodaje Smęt.

  Zgodnie z założeniami nowej ewangelizacji, ma być ona skierowana głównie do społeczeństw od wieków katolickich, które tracą kontakt z wiarą. W takim ujęciu Łódź jest jednym z miejsc w Polsce, w których potencjalnych odbiorców nowej ewangelizacji jest najwięcej.

  Około 90 proc. mieszkańców diecezji łódzkiej jest ochrzczonych, jednak większość nie czuje się związana z Kościołem. Według ostatnich danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, w diecezji na niedzielną mszę św. chodzi zaledwie 26,5 proc. wiernych. W samej Łodzi praktykujących jest jeszcze mniej - na Żubardziu w niedzielę melduje się zaledwie co szósty katolik, na Widzewie co piąty. Natomiast np. w diecezji tarnowskiej w kościele w każdą niedzielę jest aż 70 proc. wiernych. To tylko statystyki dla katolików. Nie biorą pod uwagę niewierzących i wyznawców innych religii, którzy też stanowią cel nowej ewangelizacji.

  Czytaj także

   Komentarze (11)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Marketing KK

   Jaśko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   Jeszcze lepsi będà od tych wyznawców co nas w domach nachodzą bo oni tylko broszurki wciskają a kawusi i cukiereczka nie dają.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kuzynka jest jehową

   leczo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   często robi mi niespodzianki przyprowadzając jakiegoś ucznia. Ostatniego mało co nie przekabaciłem na Ewangelika więc zaprzestała już tych praktyk. Nota bene spróbujcie wprosić się bez zapowiedzi...rozwiń całość

   często robi mi niespodzianki przyprowadzając jakiegoś ucznia. Ostatniego mało co nie przekabaciłem na Ewangelika więc zaprzestała już tych praktyk. Nota bene spróbujcie wprosić się bez zapowiedzi do domu świadka jehowy. Nawet do furtki nie dojdą. Jedyne za co można ich pochwalić to akcja rozdawania za darmo Biblii w stanie wojennym. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czarny wrzód na ciele narodu

   Niosący Światło (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 4

   Ludzie nareszcie przejrzeli na oczy. Jak może pouczać i wymagać ktoś kto sam nie przestrzega swoich praw.
   Wyciąć wreszcie ten wrzód i odesłać w całości do Watykanu tam gdzie jego miejsce. Niech...rozwiń całość

   Ludzie nareszcie przejrzeli na oczy. Jak może pouczać i wymagać ktoś kto sam nie przestrzega swoich praw.
   Wyciąć wreszcie ten wrzód i odesłać w całości do Watykanu tam gdzie jego miejsce. Niech się tam sodomitują nawzajem po wszystkich zaułkach.
   Oczywiście jest kilka procent tych z powołania i ich w całości rozgrzeszam ale przecież ogólnie przejętą miarą jest ogół a nie margines więc wszyscy DO PIEKŁA!
   Tu już się niektórzy bardzo niecierpliwią...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   piękna akcja

   ewangelik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 6

   Proponuję zacząć od biskupów. Usunąć tych co są politykami nienawiści. Skończyć z teologią polityczną którą wymyślono w czasach Hitlera, a którą realizują katolickie media. Kościół to społeczność,...rozwiń całość

   Proponuję zacząć od biskupów. Usunąć tych co są politykami nienawiści. Skończyć z teologią polityczną którą wymyślono w czasach Hitlera, a którą realizują katolickie media. Kościół to społeczność, a nie hierarchia. Co do ewangelizacji to wystarczy by kazania były wokół analizy Pisma Świętego, tak jak to jest w kościołach protestanckich. No ale do tego księża katoliccy powinni znać ewangelię. To wymaga zmiany nauczania duchownych i zerwania z falą jaka panuje w zakonach. Mówi się że Ksiądz Katolicki to powołanie. W Piśmie Świętym kapłan to służba. Niestety w Polce bycie księdzem katolickim to przede wszystkim przywileje. Sposób do zarabiania dużych pieniędzy i bycia poza polskim prawem. Do tego księża nawet klerycy uzurpują sobie prawo do dowolnej interpretacji Biblii, a nawet zgodnie z prawem kanonicznym takie prawo ma jedynie Papież i Arcy Biskupi.
   To że księża katoliccy będą robić to co świadkowie jehowy i inni chrześcijanie którzy o swojej wierze zaświadczają codziennym życiem, to z pewnością rewolucja. Czy jednak byle dziecko ich z wiedzy o Piśmie Świętym nie zagnie.
   Potrzebne wiec są pewnie zmiany w liturgii katolickiej. Na przykład kto daje wiernym :"ciało Chrystusa", kto "odpuszcza grzechy". W kościołach katolickich to ich ksiądz jest dysponentem celebry hostii. Może komuś dać, albo nie dać "ciała Chrystusa" lub odpuszczenia grzechów. A przecież do "stołu Pańskiego" zaprasza nas Chrystus i to on odpuszcza nam grzechy. Przecież w roku 1981 Jan Paweł II podkreślając wartości spowiedzi powszechnej powiedział zgodnie z Pismem Świętym, że człowiek nie jest zdolny wszystkich grzechów zapamiętać i wyjawić. No ale spoceni kapłani katoliccy w konfesjonałach tego nie wiedzą, a biskupi jak dobry aparat wywiadu nie są skłonni z tego zrezygnować. Zresztą teczkami jakie przechowują kancelarie kościelne na każdą rodzinę i parafianina powinny zająć się odpowiednie służby Państwowe bo jest to oczywiste łamanie prawa. Jak to jest by zgłaszając się o pozwolenie by być chrzestnym trzeba się tłumaczyć z tego co robili nasi przodkowie przez ostatnie 50 lat. Dlaczego kościół katolicki uznaje tylko śluby katolickie? Nie uznaje ślubów cywilnych i ślubów innych wyznań. Czy to nie jest łamanie prawa i brak szacunku do ludzi?
   Po co jest konkordat i wspólne ustalenia komisji episkopatu z przedstawicielami innych wyznań?
   Dlaczego w kościele katolickim trwa ta potrzeba walki z innymi, przy jednoczesnej ignorancji do prawa polskiego i innych państw, konkordatu, porozumień ekumenicznych, a przede wszystkim braku poszanowania Ewangelii?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   piękna akcja

   agentzus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Świetnie wyłożona skomplikowana myśl ekumeniczna - prawie nic ująć nic dodać oprócz tego, iż dawno, dawno temu pewna pani minister /bardzo znane nazwisko z przeszłości/ była szalenie zadowolona, że...rozwiń całość

   Świetnie wyłożona skomplikowana myśl ekumeniczna - prawie nic ująć nic dodać oprócz tego, iż dawno, dawno temu pewna pani minister /bardzo znane nazwisko z przeszłości/ była szalenie zadowolona, że udało się wprowadzić /co prawda tylnymi drzwiami/ do szkół naukę religii bez ponoszenia kosztów przez biedne państwo po przeobrażeniach. I co mamy? czy ta młodzież szkolona religijnie jest ociupinkę bardziej lepsza?? A wracając do ulicznych nauk ekumenicznych, to czy przypadkiem nie będzie to przyczynkiem do różnych odszczepieńczych praktyk różnych podszywających się zwyrodnialców - przebierańców. Wszak w domach uczy się dzieci, aby nie rozmawiały z obcymi i nie przyjmowały żadnych prezentów w postaci cukierków czy innych słodyczy. Pozdrowienia dla ewangelikazwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Rozmowa o religii...

   Jakub Hubert

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

   ... jest możliwa, z osobami, które wierzą. A ja wątpie czy polscy księża, w wiekszości - wierzą. A przynajmniej nie pokazują tego swoim zachowaniem. Nawet wielu nie chce słuchać swojego Papieża.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rodzice, pilnujcie dzieci!

   zb (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 4

   "Gratisowa kawa od stojącego na chodniku kleryka, cukierek z cytatem z Pisma Świętego od nieznajomego przechodnia albo zaproszenie do rozmowy o religii - wkrótce takie sytuacje na ulicach diecezji...rozwiń całość

   "Gratisowa kawa od stojącego na chodniku kleryka, cukierek z cytatem z Pisma Świętego od nieznajomego przechodnia albo zaproszenie do rozmowy o religii - wkrótce takie sytuacje na ulicach diecezji łódzkiej mogą być codziennością". To się tak zwykle zaczyna.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wciskanie kitu

   jarek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 4

   Będzie tak - podejdą do mnie na ulicy i poproszą abym kochał boga. jak odpowiem, że boga nie ma a także, że nie ma żadnych dowodów na jego istnienie podpadnę pod paragraf o "obrazie uczuć...rozwiń całość

   Będzie tak - podejdą do mnie na ulicy i poproszą abym kochał boga. jak odpowiem, że boga nie ma a także, że nie ma żadnych dowodów na jego istnienie podpadnę pod paragraf o "obrazie uczuć religijnych". generalnie to wciskanie ludziom kitu. czy istnieje przepis o "ochronie uczuć ateistycznych"?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mnie najbardziej podobała się nowa ewangelizacja na Piotrkowskiej,

   xxx (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 8

   kiedy można było zlizywać śmietanę z kolan.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 5

   "Prawie wszyscy sa ochrzczeni a mało kto praktykuje.."
   A przepraszam bardzo.... sami sie dobrowolnie ochrzcili????

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ....

   XYZ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 5

   Tak na siłę się nie da nic... A po za tym skoro ludzie odchodzą z kościoła to może warto by zamknąć kilka kościołów i przerobić na noclegownie dla bezdomnych...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama