Układ zabetonowany

  Jerzy Witaszczyk

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Według wstępnych sondaży, pierwszą turę wyborów wygrał Andrzej Duda. W drugiej zmierzy się z Bronisławem Komorowskim.
  Jerzy Witaszczyk

  Jerzy Witaszczyk ©Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Taki wynik nie jest zaskoczeniem. Kandydaci spoza głównego układu rząd-opozycja szanse wyborcze mają nikłe. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: prawo konserwuje istniejący układ polityczny. Jak zauważył Stanisław Michalkiewicz, gdyby wybory mogły cokolwiek zmienić, już dawno byłyby zakazane.

  W polskiej rzeczywistości wygrywa ten, kto ma poparcie głównych partii i pieniądze. Na Komorowskiego miliony dała PO. Na Dudę - PiS. To były nasze miliony. Z kolei obie te partie dostają te miliony jako premię za to, że wygrały wybory do Sejmu i Senatu. Bezpartyjny Kukiz o takiej kasie mógł tylko marzyć, dlatego jego wynik zadziwia i zarazem dowodzi, że wyborcy zaczynają mieć dość układu.


  Na koniec: gratulacje należą się wyborcom, którzy poszli do urn i wiedzieli komu dać swój głos. A także tym, którzy wiedzieli przeciw komu głosować. Warto też zrozumieć tych, którzy zostali w domach, bo żaden z 11 kandydatów na strażnika żyrandola nie przekonał ich do siebie. Inni nie poszli do wyborów przekonani, że ich głos nic nie zmieni. Takich było wielu. Zauważmy przy okazji, że absencja wyborcza to ważny sygnał dla rządzących i przywilej demokracji, która daje nam wybór, że nie musimy wybierać. Warto to docenić.

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Całe zło tego świata

   Jacek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Ten wynik pokazuje przede wszystkim, że sondaże przedwyborcze, które dawały Komorowskiemu dużą przewagę nad Dudą, były albo robione nierzetelnie albo wręcz były fałszowane. Kto wygra w drugiej...rozwiń całość

   Ten wynik pokazuje przede wszystkim, że sondaże przedwyborcze, które dawały Komorowskiemu dużą przewagę nad Dudą, były albo robione nierzetelnie albo wręcz były fałszowane. Kto wygra w drugiej turze to obojętne, bo jestem pesymistą, jeśli chodzi o jakieś zdecydowane zmiany na plus. W ogóle, wszystkie problemy współczesnego świata biorą się z nadmiaru polityków. Są to pasożyty żerujące na swoich społeczeństwach. Otrzymują oni wysokie apanaże i przywileje, zapewniają niezasłużone a wysokie zarobki swoim krewnym i znajomym, a do tego utrudniają życie reszcie obywateli tworząc rozmaite bzdurne prawa. Jestem za ustawowym ograniczeniem ilości polityków i surową reglamentacją dostępu do tego pseudo-zawodu. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Na 100%

   X.Y.Z. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   W sprawie sondaży jest możliwa jeszcze jedna ewentualność oprócz tych, które wymieniłeś. Już kiedyś zastanawiałem się, czy ludzie mówią prawdę, kiedy ankieterzy pytają, na kogo będą głosować. W...rozwiń całość

   W sprawie sondaży jest możliwa jeszcze jedna ewentualność oprócz tych, które wymieniłeś. Już kiedyś zastanawiałem się, czy ludzie mówią prawdę, kiedy ankieterzy pytają, na kogo będą głosować. W pewnych kręgach nie wypada powiedzieć, że poprze się kandydata z PiS, więc wymieniają inne nazwisko.
   Co do reszty, zgadzam się z twoimi poglądami na 100%!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jakie zaskoczenie? To ślepota

   P. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Wejście Palikota z tyloma ludźmi do sejmu, to było zaskoczenie.

   Czysta ślepota, że niezadowolenie wzrasta. Czyny Palikota i wewnętrzne tarcia, odejście od haseł którymi pociągnął, położyło go. Jak...rozwiń całość

   Wejście Palikota z tyloma ludźmi do sejmu, to było zaskoczenie.

   Czysta ślepota, że niezadowolenie wzrasta. Czyny Palikota i wewnętrzne tarcia, odejście od haseł którymi pociągnął, położyło go. Jak partie wiodące, temat kampanii to całkiem coś innego od rzeczywistości.

   Ale to prymatom nie dało nic do myślenia i pozostali na swoim.

   P. Kukiz zebrał pod swoje skrzydła tych co, poczuli się oszukani. Nie o samą marychę przecież chodziło, a to co właśnie Paweł głosi do niezadowolonych, koniec przymusu. A to przecież nie wszyscy niezadowoleni, bo to i ci co na innych głosowali i ogrom tych co nie wzięli udziału w tej walce o tron / to przeszło 51% społeczeństwa, które nie jest słuchane przez prezydenta i rząd.

   Jak grunt się pali to i zmiana nastawienia (musiały być napisane / czas, tylko po co?). Wynik teraz budzi stwardniałe umysły.

   Teraz rozegra się zabawa na stronnictwa. Bardzo wielu (jak słyszę) z tych co obecnie nie głosowali, mają iść by naszym polskim zwyczajem zagłosować przeciw …, a na mniejsze zło za tym – a jednak przeciw własnym przekonaniom. A ilu z tych co głosowali, nie pójdzie za dwa tygodnie?

   ONI będą przekazywać sobie głosy i walczyć o elektorat tych pozostałych. Jakie to już znane i ograne. Jednak nie dla wszystkich.
   Tron przegrany i żyrandol nadal będzie istnieć. A czy ten, czy ten i tak nic nie zmieni (no w małej jakości).
   Pozostaje nam jesień. A MOŻE ?

   Pozostaje pytanie: czy nadal kiełbasa, czyli jak zwykle, okrętną drogą to samo?
   zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   To tylko wyniki sondażowe.

   ksantypa_222

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Póki co skład finału można było przewidzieć w ciemno. Sondaże wykazują niewielką przewagę Andrzeja Dudy nad urzędującym Prezydentem. Jest to niespodzianką, bo jeszcze niedawno Bronisław Komorowski...rozwiń całość

   Póki co skład finału można było przewidzieć w ciemno. Sondaże wykazują niewielką przewagę Andrzeja Dudy nad urzędującym Prezydentem. Jest to niespodzianką, bo jeszcze niedawno Bronisław Komorowski nie miał z kim przegrać i z palcem w nosie wygrywał w pierwszej turze. A tu taka siurpryza! Najbliższe dwa tygodnie to będzie walka na noże. Wszystkie chwyty niczym w MMA dozwolone. Walka do krwi ostatniej. Obaj kandydaci dysponują ogromymi środkami finansowymi z państwowej kasy. Dla mnie bombą jest wynik uzyskany przez debiutanta Pawła Kukiza, który nie mógł liczyć na państwowe wsparcie finansowe. Uzyskanie w tych warunkach ok. 20% głosów to prawdziwy cud nad Wisłą. Poczekajmy na oficjalne wyniki i dogrywkę w finale. Czy te igrzyska będą miały wpływ na los przeciętnego Polaka? Bardzo w to wątpię. Jest to układ nie dość, że zamknięty, to jeszcze dokładnie zabetonowany. Nikt i nic tego nie zmieni!
   Oczywista, na wynik wyborów przemożny wpływ będzie miała ilość głosów uznanych za nieważne. I to może być ścieżka wiodąca ku zwycięstwu. Drzewiej tak bywało, masakryczna ilość głosów nieważnych. I co? I nic!

   „W przypadku wyborów, wiedza, doświadczenie i wynikająca z nich mądrość nie mają kompletnie żadnego znaczenia.”
   Autor: Erik von Kuehnelt-Leddihn, Demokracja – opium dla ludu, Wydawnictwo Thesaurus, 2008, s. 52–53.

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jest pewna różnica

   K1 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   Po pierwsze pokoleniowa. Po drugie ostatnie 5 lat pokazało, że obecny lokator pałacu ma w głębokim poważaniu każdą inicjatywę obywatelską i twierdzi, że jest notariuszem rządu i nie odpowiada za...rozwiń całość

   Po pierwsze pokoleniowa. Po drugie ostatnie 5 lat pokazało, że obecny lokator pałacu ma w głębokim poważaniu każdą inicjatywę obywatelską i twierdzi, że jest notariuszem rządu i nie odpowiada za żadną ustawę przygotowaną przez rząd. Istnieje szansa, że Duda będzie się inaczej zachowywał, życiorys też nie jest tak obciążony jak "Bula". Warto spróbować, nic nie ryzykujemy. Może być tylko lepiej, a z pewnością Duda nie będzie obciachowy, nie usiądzie przed gośćmi, wina z nie swojego kieliszka nie wypije...zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Kolejna bomba.

   ksantypa_222

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Urzędujący Prezydent RP domaga się ogólnopolskiego referendum dotyczącego wyborów parlamentarnych w okręgach jednomandatowych! Te 20% uzyskanych przez Pawła Kukiza to łakomy kąsek!!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Faktycznie zabawne

   K1 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Nie chciał poprzeć żadnego referendum, a tu proszę jaka aktywność. Chyba grunt mu się pali pod nogami.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama