Ważne
  Wybory 2015: "Sensacja w Polsce". Światowe media o wynikach...

  Wybory 2015: "Sensacja w Polsce". Światowe media o wynikach I tury

  AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Andrzej Duda z żoną i córką
  1/2
  przejdź do galerii

  Andrzej Duda z żoną i córką
  ©Grzegorz Jakubowski

  Oto jak światowe media komentowały wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce:
  The Washington Post:
  Kandydat opozycji Andrzej Duda wygrał w niedzielę pierwszą turę wyborów prezydenckich w Polsce. Za dwa tygodnie zmierzy się z urzędującym prezydentem Bronisławem Komorowskim. Głosowanie było testem dla dwóch głównych sił politycznych w Polsce - reprezentowanej przez Komorowskiego PO oraz dla reprezentowanego przez Dudę PiS. Komorowski ostrzegł, że wyniki exit polls są poważnym ostrzeżeniem dla tych, którzy chcą mieć rozsądną władzę w Polsce.


  BBC News:
  Andrzej Duda konserwatywny przeciwnik spotka się w II turze wyborów z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Badanie exit polls potwierdza, że żaden kandydat nie uzyskał potrzebnej większości. Prezydent Komorowski ma nadzieję wygrać drugą turę, a tym samym drugą kadencję. Badania sondażowe przed głosowaniem dawały mu pozycję lidera. Bronisław Komorowski objął władzę pięć lat temu po tym jak jego poprzednik Lech Kaczyński zginął w katastrofie lotniczej. Komorowski jest kandydatem sprzymierzonym z centroprawicową Platformą Obywatelską, w rządzie której był od 2007 r. Jego główny przeciwnik, Andrzej Duda, jest z prawicowej partii opozycyjnej, która jest kierowana przez brata bliźniaka byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Jarosława. Badanie exit poll sugeruje również, że muzyk rockowy Paweł Kukiz został trzeci w wyborach zdobywając ponad 20 proc. głosów. Prezydent w Polsce ma ograniczone kompetencje, ale jest szefem sił zbrojnych i może wetować ustawy. W okresie napięć z Rosją związanych z Ukrainą, prezydent Komorowski podkreślał, że promuje stabilność. „Polacy mają potrzebę normalności, spokoju, bezpieczeństwa i porządku” - powiedział w swoim ostatnim wystąpieniu w piątek.

  CZYTAJ TAKŻE: Wybory 2015. WYNIKI EXIT POLL: Wygrał Andrzej Duda. Kiedy oficjalne wyniki PKW? [WYNIKI WYBORÓW]

  RIA Nowosti:
  Prezydent Polski [Bronisław Komorowski] nie został ponownie wybrany na głowę państwa w pierwszej turze. W drugiej turze zmierzy się z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości Andrzejem Dudą. Jak zauważają analitycy wyniki exit polls stały się najnowszą sensacją i wyzwoliły euforię w sztabie partii Jarosława Kaczyńskiego Prawo i Sprawiedliwość, która wystawiła kandydaturę Andrzeja Dudy. Kolejną sensacją był – według danych exit polls – wynik niezależnego kandydata Pawła Kukiza, który zdobył 20,3 procent głosów. Następne miejsca zajęli Janusz Korwin–Mikke – 4,4 proc. i Magdalena Ogórek – 2,4 procent.

  – “Odbędzie się druga tura wyborów, w której wezmę udział ja oraz prezydent Bronisław Komorowski. Jestem wdzięczny wszystkim kandydatom, którzy wzięli udział w debacie ze mną.#Wierzę, że ich decyzja o uczestnictwie w wyborach była podyktowana miłością do ojczyzny.#Dziękuję im” – powiedział Andrzej Duda. W niedzielnych wyborach w Polsce o fotel prezydenta kraju ubiegało się jedenastu kandydatów. Zwolennicy kandydata niezależnego, Pawła Kukiza, który zajął trzecie miejsce chcą stworzyć nową partię polityczną. Pytania o powołanie partii lub ruchu politycznego Pawła Kukiza pojawiły się w związku z wynikami pierwszej tury wyborów prezydenckich. – Za miesiąc spotkamy się w tym samym miejscu i zdecydujemy, co dalej – powiedział Kukiz w wywiadzie dla telewizji TVP Info. On sam znajdował się w Lubinie na koncercie, który zorganizowali mu sympatycy w ramach poparcia. Były rockman i regionalny polityk zdobył 20,3 procent głosów. Ja tego nie zrobiłem. Widzicie za moimi plecami ludzi – oni to zrobili. To obywatele, to naród – powiedział Kukiz. – Jestem wam bardzo wdzięczny. Przysięgam, że was nie zawiodę – powiedział kandydat.

  Associated Press:
  Z opublikowanych w niedzielę sondażowych wyników wyborów prezydenckich wynika, że pierwszą turę wyborów wygra Andrzej Duda, kandydat nacjonalistycznej opozycji, który zmierzy się w II turze z Bronisławem Komorowskim. Zaskakujący wynik Andrzeja Dudy, który nie jest zdecydowanym zwolennikiem Unii Europejskiej, wyniósł 34,8 proc głosów, podczas gdy jego kontrkandydat Bronisław Komorowski zdobył 32,2 proc. głosów, zgodnie z badaniem opinii publicznej IPSOS. Wynik wskazuje na rosnące niezadowolenie z rządów proeuropejskiej, centrowej oraz wspierającej biznes PO. Złe nastroje potwierdza również zaskakująco wysoki - 20,3 proc. - wynik punk-rockowego muzyka Pawła Kukiza, który jest krytyczny wobec obecnego rządu. Wybory były testem przed nadchodzącymi na jesieni wyborami parlamentarnymi dla dwóch głównych sił politycznych w Polsce, które reprezentują Komorowski oraz Duda. Partia Dudy, Prawo i Sprawiedliwość, to mieszanka dumy narodowej, wartości katolickich oraz obietnic związanych z opieką społeczną. Jest ugrupowaniem bardziej konserwatywnym niż obecny rząd. Obowiązki prezydenta w Polsce są w większości ceremonialne, większość władzy leży w rękach premiera. Głowa państwa ma m.in. prawo weta.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama