Trzęsienie ziemi w Nepalu. Kolejny silny wstrząs u podnóża...

  Trzęsienie ziemi w Nepalu. Kolejny silny wstrząs u podnóża Himalajów [RELACJA POLKI, ZDJĘCIA]

  Michał Meksa

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Trzęsienie ziemi w Nepalu. Kolejny silny wstrząs u podnóża Himalajów [RELACJA POLKI, ZDJĘCIA]
  1/7
  przejdź do galerii

  ©Ewelina Świnecka

  We wtorek, 12 maja, w Nepalu doszło do kolejnego silnego wstrząsu. Zaledwie dwa tygodnie wcześniej, miało tam miejsce wielkie trzęsienie ziemi.
  Ziemia zatrzęsła się w Katmandu ok godz. 9.30 polskiego czasu. W stolicy Nepalu jest Polka, pani Ewelina, która była tam również w czasie pierwszego trzęsienia ziemi, pod koniec kwietnia. To ona poinformowała nas o kolejnych wstrząsach.

  - Właśnie doszło do silnego wstrząsu - informuje. - Był długi, trwał około 5-6 sekund. Jestem teraz w Tamel, dzielnicy Katmandu. Wszystko w około się huśtało w lewo i prawo, były to jakby okrężne ruchy. Wszystko bardzo zaburzało równowagę ciała.

  W tym samym czasie, ziemia zatrzęsła się również w miejscowości Namcze Bazar. W tym rejonie znajdowało się epicentrum wstrząsu. Namcze Bazar to baza wypadowa dla turystów i himalaistów wyruszających na Mount Everest. Według informacji US Geological Survey, wtorkowe trzęsienie ziemi w rejonie epicentrum miało siłę 7,3 w skali Richtera.

  - Wstrząs w Katmandu był długi, ale na szczęście nie tak silny - relacjonuje pani Ewelina. - Wszyscy wybiegli z domów i gromadzą się na otwartych przestrzeniach. Od pierwszego trzęsienia ziemi jestem przyzwyczajona do wstrząsów wtórnych i odczekuję zwykle 2 sekundy. Tym razem wszystko jednak trwało dłużej. Zdążyłam tylko zabrać ze stołu swój laptop i zbiec z drugiego piętra.

  Jak mówi nam pani Ewelina, po około godzinie od wstrząsu, ludzie zaczęli wracać do środka budynków. Docierają do nas informacje o zawalonych budynkach w Katmandu, jednak nie jest to katastrofa na taką skalę, jak podczas kwietniowego trzęsienia. Przypomnijmy, że w kwietniu, Katmandu bardzo ucierpiało. w wyniku wstrząsów zawaliły się liczne budynki, w tym wiele zabytków. Szacuje się, że w wyniku trzęsienia ziemi i wstrząsów wtórnych zginęło około 8 tys. ludzi.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Andów??

   jaania (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   kto to w ogóle pisał?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo