[ROZMOWA KWALIFIKACYJNA] Top 10 najdziwniejszych pytań...

  [ROZMOWA KWALIFIKACYJNA] Top 10 najdziwniejszych pytań rekrutacyjnych

  GoWork.pl

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  [ROZMOWA KWALIFIKACYJNA] Top 10 najdziwniejszych pytań rekrutacyjnych

  ©materiały prasowe

  [ROZMOWA KWALIFIKACYJNA] Rekruterzy coraz częściej sięgają po niestandardowe pytania, co często spotyka się ze zdziwieniem kandydata. Zanim odpowiemy z jaką księżniczką Disney'a się utożsamiamy, warto dobrze się zastanowić - mówi Marlena Tomczyk z GoWork.pl. Pamiętaj, że tak naprawdę takie pytania są szansą, nie pułapką! Zawsze niosą za sobą pewną intencję, chęć zbadania naszej osobowości, kreatywności, umiejętności analitycznego myślenia. To jak poradzimy sobie z odpowiedzią, może mieć kluczowe znaczenie w ocenie naszej osoby – dodaje i przytacza kilka przykładów takich ”dziwnych” pytań.
  [ROZMOWA KWALIFIKACYJNA] Top 10 najdziwniejszych pytań rekrutacyjnych

  ©materiały prasowe

  Jakbyś opisał kolor żółty osobie, która nie widzi?
  Doskonale pomaga ocenić wrażliwość danej osoby, umiejętność radzenia sobie z niedoskonałościami współpracowników i sposób gromadzenia przez nią informacji. Dodatkowe punkty można zebrać dopytując np. czy chodzi o kogoś kto nie widzi w ogóle, czy częściowo, lub, czy jest niewidomy od urodzenia.

  Jaka jest Twoja ulubiona księżniczka z bajek Disneya?

  Zanim udzielimy odpowiedzi, zastanówmy się jakie cechy osobowości przypisywane są poszczególnym postaciom i które z nich najlepiej pasują do upragnionego stanowiska. Pamiętajmy też, aby zawsze uzasadnić swój wybór, np. „Zawsze utożsamiałam się z Kopciuszkiem, bo dzięki uczciwości i ciężkiej pracy osiągnęła swoje marzenia”, albo „Mała Syrenka zawsze kojarzyła mi się z osobą, która potrafi pokonać wszelkie trudności. Nie ma dla niej rzeczy nie możliwych”.

  Oszacuj, ile samochodów jest w Warszawie?
  Pytanie, które osoba ubiegająca się o analityczne stanowisko może usłyszeć, choć nie do końca chodzi o zbadanie wiedzy, co o poznanie procesu myślowego. Pokaż więc jak myślisz! Analizuj, szacuj informacje takie jak ilu jest mieszkańców, ile procent z nich ma samochód, dopytaj,czy pod uwagę powinieneś brać także auta przejeżdżające przez miasto i na tej podstawie podaj przybliżoną liczbę. To czy twoje wyliczenia są poprawne nie jest najważniejsze. Osoba przeprowadzająca rozmowę też raczej tego nie wie..

  Spider man czy Batman - na kogo byś postawił w walce?
  Gdzie miałaby odbyć się ta walka? Spider man ma przewagę w przypadku otwartych przestrzeni, doskonale radzi sobie na dachach budynków. W zamkniętym pomieszczeniu siła daje przewagę Batmanowi. Mogą używać broni? Jakiej? Weź pod uwagę wszystkie zmienne i na ich podstawie określ jakie są możliwości.

  Jaki jest kolor pieniędzy?
  Złotówek? Euro? Dolarów? Jakie są jeszcze możliwości?

  Jak zlikwidowałbyś problem głodu na świecie?
  Wielu próbowało a problem wciąż istnieje. Możesz postawić na działania zwiększające świadomość problemu, albo wcielić się w rolę Prezydenta Stanów Zjednoczonych i przedstawić plan racjonalizacji wydatków – mnogość pomysłów jak najbardziej wskazana.

  Jak zatytułowałbyś swoją biografię?
  Umiejętność zawarcia całego swojego życia w jednej krótkiej sentencji to nie lada wyzwanie. Dodatkowo zabawa słowem, celność doboru słów wiele mówi o kandydacie.

  Masz 5 minut. Wytłumacz mi jakieś skomplikowane zagadnienie
  Pomyśl o czymkolwiek – jeżeli rekruter jest kobietą, możesz wytłumaczyć na czym polega spalony, opisać skomplikowany krok taneczny – pokaż, że masz zainteresowania. Osoby, które potrafią organizować sobie czas poza pracą, mają pasje, postrzegane są jako bardziej kreatywne, charyzmatyczne i wpływowe.

  Co powinienem dziś zjeść na obiad?
  Tak naprawdę nie ma znaczenia czy polecasz hamburgera, czy najlepszą restaurację w mieście, choć dobrze najpierw poznać preferencje swojego klienta. Ważne jest jakich argumentów użyjesz i przede wszystkim sposób w jaki dane miejsce i potrawę zarekomendujesz. Jakiekolwiek wahanie negatywnie odbije się na twojej wiarygodności.

  Co czyni Cię wyjątkowym?
  Doskonałe pytanie, żeby sprawdzić czy potrafimy sprzedać samych siebie. Skupmy się na swoich najmocniejszych cechach i unikajmy przesady – nikt nie lubi nachalnych reklam.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Gmina na Szóstkę

   Gmina na Szóstkę