Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zadbaj o swój wzrok [PORADNIK]

Dorota Domienik
Zmiany alergiczne, zespół suchego oka i zakażenia bakteryjne to najczęstsze przyczyny zapalenia spojówek.

W pierwszym przypadku chory skarży się na świąd, pojawia się wydzielina, oczy mogą być przekrwione. Zapalenie spojówek na tle alergicznym może występować przez cały rok, jednak szczególnie nasila się na wiosnę. Często towarzyszą mu typowe objawy alergii,najczęściej zapalenie błony śluzowej nosa, zmiany skórne, niekiedy astma oskrzelowa.

Zapalenie spojówek

Również w ciągu całego roku może pojawić się zapalenie spojówek na tle zespołu suchego oka, czyli zaburzenia kanału łzowego. Pojawia się pieczenie, wydzielina, oczy są przekrwione. Dolegliwość ta często występuje u kobiet w okresie menopauzy.

Zapaleniu spojówek na tle bakteryjnym winne są paciorkowce i gronkowce. Objawy, takie jak lepka, obfita wydzielina ropna i umiarkowane przekrwienie oczu, utrzymują się przez 5 do 7 dni. Ostre zapalenie spojówek zaczyna się nagle w jednym oku. Po paru dniach stan zapalny obejmuje drugie oko. Najbardziej charakterystycznym objawem jest wydzielina ropna, która powoduje sklejenie brzegów powiek, co zauważamy zwykle po przebudzeniu.

Powyższe objawy są wskazaniem do wizyty u okulisty.

W przypadku zakażenia bakteryjnego, stosuje się leczenie za pomocą kropli antybiotykowych. Leczenie ma na celu skrócenie procesu zapalnego ale choroba mija niezależnie od terapii.

Leczenie zespołu suchego oka polega na uzupełnianiu łez preparatami dostępnymi w aptece bez recepty. Niekiedy stosuje się zatyczki kolagenowe do kanalików łzowych.

Alergiczne zapalenie spojówek występuje najczęściej w przebiegu pyłkowicy, przypadającej na okres kwiecień-czerwiec, kiedy dużo jest pyłków traw i drzew, oraz na późne lato, gdy pylą chwasty.

Spotykamy też postać całoroczną związaną z uczuleniem na alergeny domowe, takie jak kurz, roztocza, sierść psa, pierze. Leczenie może się odbywać za pomocą dostępnych w aptekach bez recepty kropli do oczu. Doustne leki przeciwhistaminowe zmniejszą natomiast swędzenie oczu.

Alergia może być też wywołana soczewkami kontaktowymi. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem są soczewki tzw. jednodniowe. Codzienna ich wymiana na nowe dobrze łagodzi alergiczne dolegliwości, ponieważ ogranicza ekspozycję soczewek na unoszące się w powietrzu alergeny, a tym samym niweluje odkładanie się w soczewkach uczulających depozytów białkowych z filmu łzowego.
Kaszaki

Na twarzy, w tym na powiekach, można niekiedy zauważyć guzki w cielistym kolorze, kaszaki. Najczęściej powstają na skutek: zaburzenia gruczołów łojowych, uszkodzenia mieszków włosowych oraz czynników genetycznych. Torbiele łojowe są zazwyczaj bezbolesnymi, wolno rosnącymi małymi guzkami lub grudkami, które przemieszczają się swobodnie pod skórą.

Samodzielne usunięcie może skończyć się podrażnieniem, obrzękiem i zakażeniem torbieli łojowych. Jeśli dojdzie do infekcji kaszaka - pojawi się zaczerwienienie, bolesność podczas dotyku, szarobiała lub żółtawa wydzielina wydobywająca się z grudki, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, w celu usunięcia kaszaka.

Gdy nie dzieje się nic niepokojącego można przygotować napar ze skrzypu, nasączać nim watkę i robić kompresy na oko.

Łzawienie

Wiele osób skarży się na łzawienie oczu. Do najczęstszych przyczyn zalicza się niewłaściwy skład łez: zawarta w nich woda nie może się "przyczepić" do powierzchni oka i ciągle z niego wypływa lub zbyt mała ilość łez na oku, niekiedy połączona z mikrouszkodzeniem powierzchni oka - jest nadwrażliwe i każde dodatkowe podrażnienie, jak np. nagły wiatr, słońce lub kurz pobudza je do dodatkowego, nadmiernego łzawienia.

W pierwszym przypadku objawowo można stosować krople do oczu typu "sztuczne łzy", najlepiej bez zawartości konserwantów.

Przyczyn może być jednak znacznie więcej, jeśli więc cierpimy na dokuczliwe, chroniczne łzawienie konieczna może być korekcja wzroku, leczenie ogólnoustrojowe lub nawet zabieg chirurgiczny. W takich przypadkach konieczna jest konsultacja u specjalisty.

Kiedy wychodzimy na dwór, warto zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV - ochronią one oczy przed drażniącym działaniem wiatru i słońca. Bardzo ważna jest higiena oczu - brzegi powiek oczyszczamy specjalnymi, jałowymi chusteczkami a okolice oczu myjemy delikatnymi hipoalergicznymi środkami. Kobiety powinny ograniczyć stosowanie tuszu do rzęs oraz kredek do powiek.

Pęknięte naczynka

Popękane naczynka w oku w większości przypadków stanowią jedynie problem kosmetyczny, podobnie jak siniaki na ciele. Nie powodują problemów i ustępują samoistnie. Trwa to zazwyczaj od 10 do 14 dni. Pęknięte naczynko w oku może być wynikiem tarcia, drażnienia lub uszkodzenia mechanicznego oka. Niekiedy jednak może być objawem poważnych schorzeń, np. nadciśnienie tętniczego, cukrzycy, odwarstwienia siatkówki. Zawsze wymaga konsultacji u okulisty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki