Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łódź: założyciel teatru Arlekin patronem szkoły

(Ad.)
Henryk Ryl, założyciel łódzkiego teatru lalek Arlekin, ma być patronem szkoły podstawowej nr 175. W ostatnich latach znakiem rozpoznawczym teatru jest czerwony smok.
Henryk Ryl, założyciel łódzkiego teatru lalek Arlekin, ma być patronem szkoły podstawowej nr 175. W ostatnich latach znakiem rozpoznawczym teatru jest czerwony smok. Grzegorz Gałasiński, archiwum
Henryk Ryl, założyciel łódzkiego teatru lalkowego Arlekin, ma być patronem szkoły podstawowej nr 175 - zdecydowała społeczność szkolna. W środę uchwałę w tej sprawie podejmują łódzcy radni.

Henryk Ryl (1911-1983) (ps. artystyczny Grzegorz Frant) - w latach 1930-39 nauczyciel w wiejskich szkołach na Polesiu, zmobilizowany w marcu 1939 r., 5 września dostał się do niewoli. Ranny przebywał w szpitalu w Nowem, następnie w obozach jenieckich w Bydgoszczy, Toruniu, Arnswalde, Kluczborku i Murnau. W obozie w Murnau zakłada teatr lalek. Styka się tu z Leonem Schillerem (28,29 listopada 1944 roku), którego twórczość wywiera ogromny wpływ na jego dalszą działalność teatralną. W lipcu 1945 r. na wezwanie Schillera obejmuje kierownictwo zespołu lalkarskiego w Teatrze Ludowym im. Bogusławskiego w Lingen. W grudniu 1945 r. powraca do Polski, pracuje jako reżyser w krakowskim teatrze Groteska. Od 1948 r. związany z Łodzią. Wspólnie z żoną Marią, zakłada teatr “Arlekin". Działacz i animator kultury. Jeden z założycieli Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru i Filmu oraz POLUNIMA

***

Teatr trzech. Tak można określić łódzki Teatr "Arlekin". Na rok przed 60. rocznicą jego istnienia, kierowali nim: Henryk Ryl, Stanisław Ochmański i Waldemar Wolański. Trzy różne twórcze osobowości i łącząca je wspólna pasja: lalka. W nie zawsze łatwych dziejach tej sceny zaskakuje łagodność, z jaką kolejny następca przejmował stery tej placówki - wybierany przez ustępującego twórcę, związany z “Arlekinem", nieprzypadkowy, dla którego najmłodsze umysły były wyznacznikiem podejmowanej działalności.

Za oficjalny początek istnienia Teatru “Arlekin" przyjąć można premierowy występ zespołu w widowisku "Dwa Michały i świat cały" w reżyserii Henryka Ryla - założyciela teatru.
(Informacja prasowa)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki