Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin na prawo jazdy łatwiejszy do zdania? Wszystkie pytania w internecie

Agnieszka Jasińska
Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego
Pytania do egzaminu teoretycznego będą jawne. Wcześniej baza była pilnie strzeżona. Starą bazę zweryfikowano. Nowych pytań jest ponad trzy tysiące na wszystkie kategorie.

Pytania na egzaminie teoretycznym nie będą już niespodzianką. Każdy będzie mógł je poznać przed testem. Poza tym baza pytań została zmieniona. Dzięki temu egzamin teoretyczny ma być łatwiejszy.

- W ostatnich dniach mieliśmy aktualizację systemu. Podmieniona została baza pytań - przyznaje Łukasz Kucharski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju umieściło pytania w internecie.

ZOBACZ WSZYSTKIE PYTANIA: BAZA PYTAŃ EGZAMINACYJNYCH

- To bardzo dobry pomysł. Jestem zwolennikiem tego, by pytania do egzaminu teoretycznego były jawne - podkreśla Łukasz Kucharski. - Dzięki temu kursanci będą mniej stresować się na teście państwowym. Zobaczą wcześniej, jak wygląda egzamin, w jaki sposób pytania są skonstruowane, jaki jest schemat odpowiedzi. Dzięki temu na teście nie będą zaskoczeni. To rozładowanie napięcia. Mam nadzieję, że wpłynie to na lepsze wyniki.

Łukasz Kucharski tłumaczy, że choć pytania są jawne, to nie ma możliwości nauczenia się ich na pamięć. - Takie było założenie - zaznacza dyrektor łódzkiego WORD. - Chodziło o to, żeby pytania były publicznie dostępne, jednak żeby było ich na tyle dużo, aby kursanci nie byli w stanie nauczyć się ich na pamięć.

W nowej bazie jest ponad trzy tysiące pytań, z czego ponad tysiąc na kategorię B.

- Każda zmiana budzi niepokój. Jednak tym razem naprawdę nie ma się czego bać - uspokaja Łukasz Kucharski. - Nie zastanawiajmy się na tym, jak nauczyć się trzech tysięcy pytań na pamięć. To nierealne. Nauczmy się przepisów i na pewno nic nas na egzaminie nie zaskoczy.

Mieczysław Karbowańczyk, instruktor z łódzkiej szkoły jazdy, zaznacza, że kursanci już przyzwyczaili się do nowej teorii.

- Testy na prawo jazdy to bardziej test inteligencji niż sprawdzian z przepisów - mówi instruktor. - Nowych udostępnionych przez ministerstwo pytań nie będzie można ściągnąć. Moim zdaniem w niczym to nie pomoże kursantom.

Mieczysław Karbowańczyk zaznacza, że to nie testy udowadniają, czy ktoś jest dobrym kierowcą. - Tak naprawdę przepisów uczymy się dopiero podczas jazdy na drodze, a nie przy komputerze - podkreśla.

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy zmienił się w 2013 roku. Od tego czasu test odzwierciedla sytuacje, z jakimi kierowcy mogą się spotkać w codziennym ruchu drogowym. Podczas testu nie ma możliwości powrotu do pytania, na które nie udzielono odpowiedzi. Trzeba zareagować na sytuację w czasie rzeczywistym. Przed tą zmianą WORD przeżywały prawdziwe oblężenie. Kursanci bali się nowych egzaminów. Okazało się, że obawy były słuszne. Pierwszego dnia nowego egzaminu w Łodzi na 32 osoby, które zapisały się na test teoretyczny, zdało tylko pięć osób. Po kilku miesiącach jednak sytuacja się unormowała i zdawalność poszła w górę. Obecnie w Łodzi wynosi prawie 50 procent i jest to jeden z najlepszych wyników w Polsce.

- Nasi kursanci co miesiąc mogą się sprawdzić podczas próbnych testów. Po to organizujemy drzwi otwarte. Każdy może się zgłosić - mówi dyrektor Kucharski. - Oprócz teorii przeprowadzamy próbne jazdy praktyczne. Wszystko pod okiem egzaminatorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki