Łódzka przychodnia "PaLMA" zostanie zlikwidowana

  Łódzka przychodnia "PaLMA" zostanie zlikwidowana

  Marcin Bereszczyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Łódzka przychodnia "PaLMA" zostanie zlikwidowana

  ©Krzysztof Szymczak / archiwum

  Radni miejscy podjęli uchwałę o likwidacji Zespołu Opieki Zdrowotnej dla Szkół Wyższych w Łodzi "PaLMA". Sprzęt, personel i kontrakty z NFZ przejmie Centrum Medyczne im. Rydygiera, natomiast dla pacjentów nic się nie zmieni.
  Łódzka przychodnia "PaLMA" zostanie zlikwidowana

  ©Krzysztof Szymczak / archiwum

  Gdyby nie doszło do likwidacji przychodni "PaLMA" przez jej wchłonięcie przez Centrum Medyczne im. Rydygiera, to lekarze porzuciliby pracę, przychodnia straciłaby kontrakty z NFZ, a miasto musiałoby wprowadzić grupowe zwolnienia pracowników. Lekarze od dłuższego czasu nie otrzymują pełnego wynagrodzenia. Zaległości w wypłatach pensji sięgają 50 tys. zł. Natomiast zobowiązania wymagalne przychodni to 1,7 mln zł.


  Przychodnia "PaLMA" straciła płynność finansową. Ratowała się pożyczkami.

  - Spłacaliśmy dług, który później narastał - mówi Robert Kowalik, dyrektor wydziału zdrowia UMŁ. - To był ostatni moment na podjęcie decyzji o likwidacji przychodni. Lekarze chcieli odejść z końcem maja.

  - Nie było sensu pożyczać pieniędzy przychodni, która nie rokuje szans na spłatę zobowiązań - dodał radny Adam Wieczorek (PO). - W przychodni było wiele nieprawidłowości. Nie wpisywano pacjentów na listę POZ. Utrzymywano listę martwych dusz. Po zweryfikowaniu tych list zmniejszyły się wpływy do przychodni.

  W ubiegłym roku był pomysł połączenia przychodni "PaLMA" i "Śródmieście". Nie godziła się na to załoga. Przeciwni byli również radni PiS i SLD. Radni lewicy zostali przekonani przez PO, że likwidacja jest jedyną szansą, aby zapewnić dalsze usługi medyczne w tej przychodni.

  - To jedyny ratunek, aby utrzymać ciągłość zatrudnienia, a usługi pozostały na dotychczasowym poziomie bez skutków ubocznych dla pacjentów - mówi radna Małgorzata Moskwa-Wodnicka (SLD).

  - Nie chcieliśmy, aby "PaLMA" była połączona ze "Śródmieściem", bo nie było szans, że razem sobie poradzą. W strukturach CM im. Rydygiera taka szansa została stworzona. To dla nas jedyna szansa - dodała Małgorzata Szefler, przedstawicielka związków zawodowych.

  Przeciwni likwidacji przychodni "PaLMA" byli radni PiS. Ich zdaniem tworzenie spółki CM im. Rydygiera i przyłączenie do niej obu przychodni może w przyszłości być podstawą do sprzedaży udziałów prywatnym podmiotom. Radni PiS uzyskali zapewnienie, że do tego nie dojdzie.

  Radni PiS chcieli przeprowadzić konsultacje społeczne dotyczące restrukturyzacji służby zdrowia. Zwrócili się w tej sprawie do prezydent Hanny Zdanowskiej, która negatywnie rozpatrzyła ich wniosek z uwagi na zaawansowany proces przekształceń jednostek służby zdrowia. Argumentowała, że miastu zostało niewiele czasu na przygotowanie podmiotów medycznych do konkursu ofert w NFZ, który będzie miał miejsce w 2016 roku.

  Prezydent Łodzi podkreśliła, że uchwała likwidacyjna była konsultowana ze związkami zawodowymi i radą społeczną placówki. Ponadto konsultacje nie mają sensu, bo prywatne przychodnie mogą mieć interes, aby celowo negatywnie wpływać na wynik tych konsultacji.


  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ratunek

   at (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Jedynym ratunkiem dla publicznej służby zdrowia byłaby jej prywatyzacja, gdyby została dokonana kilka lat temu. Teraz jest już za późno. Miejskie podmioty są zacofane i niedofinansowane. Nie sądzę,...rozwiń całość

   Jedynym ratunkiem dla publicznej służby zdrowia byłaby jej prywatyzacja, gdyby została dokonana kilka lat temu. Teraz jest już za późno. Miejskie podmioty są zacofane i niedofinansowane. Nie sądzę, żeby miały jakiekolwiek szanse przy kontraktowaniu, które nieuchronnie się zbliża. Prywatni właściciele dbają o swoje placówki, doposażają je i zatrudniają personel, który podwyższy ich pozycję w rankingu. Po ogłoszeniu wyników konkursu ofert przez NFZ już nikt nie będzie zainteresowany kupnem placówek, które przez co najmniej 5 lat będą musiały utrzymać bez środków z NFZ.zwiń

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama