Tomasz Boruszczak: Jubileusz UŁ to nie tylko świętowanie....

  Tomasz Boruszczak: Jubileusz UŁ to nie tylko świętowanie. Zostanie mentoring, nagroda i nie tylko

  Maciej Kałach

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  O tym, co zostanie po jubileuszu 70-lecia Uniwersytetu Łódzkiego, opowiada Tomasz Boruszczak, rzecznik uczelni
  Tomasz Boruszczak

  Tomasz Boruszczak ©Paweł Nowak

  21 maja koncertem w filharmonii rozpoczną się główne uroczystości 70-lecia Uniwersytetu Łódzkiego. Potrwają do niedzieli. Ale co po wielkim świętowaniu pozostanie społeczności uczelni w poniedziałek? I później.
  Przede wszystkim przypomnę, że dni 21-24 maja to apogeum jubileuszu, trwającego cały bieżący rok akademicki. W niedzielę profesor Umberto Eco odbierze tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego, ale związany z jego twórczością festiwal Labirynt Znaków trwa od marca do czerwca. Uniwersytet przygotował dużo wydawnictw, związanych z jubileuszem. Między innymi na temat luminarzy nauki polskiej, związanych z naszą uczelnią. Przygotowując się do roku jubileuszowego, bardzo nastawiliśmy się na naszych absolwentów.
  Jest ich około 216 tysięcy, to ogromne bogactwo i nie ukrywamy, że chcemy je wykorzystywać. Przykładem jest program "Absolwent VIP": wychowankowie Uniwersytetu Łódzkiego, odnoszący sukcesy w życiu zawodowym, eksperci z różnych dziedzin, wracają do nas na swoje wykłady, w ramach programu szykuje się także kolejna edycja mentoringu, w którym taki Absolwent VIP ma cykl spotkań z wybranym, bardzo zdolnym studentem i pomaga mu w rozpoczęciu życia zawodowego.

  Program mentorski jest prowadzony dotąd przez administrację centralną Uniwersytetu Łódzkiego. Czy rozszerzy się on na wydziały, które samodzielnie będą kojarzyć w pary swoich wybitnych absolwentów i studentów?
  Nasz mentoring, pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie w Polsce, jest jeszcze w fazie pilotażu. Ustalimy wkrótce, w jaki sposób będzie się rozwijał. Czy zwiększy się liczba miejsc w ramach jednej puli, czy może swoje pule będą miały wydziały.

  Mówiliśmy o nadziejach związanych z absolwentami Uniwersytetu Łódzkiego, a jakie nadzieje uczelnia wiąże z przyznaniem honorowego doktoratu profesorowi Umbertowi Eco?
  Trudno wymagać, aby obdarowany w każdym swoim wystąpieniu publicznym przypominał, że ma doktorat honoris causa danej uczelni, chociaż taki fakt bardzo często wymienia się, opisując sylwetkę autorytetu. Jednak Uniwersytet Łódzki, nadając wyróżnienie, nie wyliczał sobie promocyjnych korzyści. Liczy się przede wszystkim obecność profesora Umberta Eco na uniwersytecie i wśród łodzian. Sam podjął decyzję, że nie dzieli nadchodzącego czasu między inne akademickie ośrodki, chociaż o to bardzo zabiegały. Nie tylko odbiera w niedzielę honorowy doktorat, ale w poniedziałek spotyka się z czytelnikami, promując swoją najnowszą powieść "Temat na pierwszą stronę", której polska premiera z udziałem autora będzie miała miejsce właśnie na naszym Wydziale Filologicznym.

  W piątek Forum "Uniwersytet wobec wyzwań XXI wieku" ze znakomitymi wychowankami UŁ w roli panelistów. Wnioski z debat posłużą potem np. jako projekty uchwał senatu uczelni?
  Forum to mnóstwo aktualnych tematów, że wymienię tylko panel na temat przyszłości humanistyki. A skoro o niej. Bardzo ważną decyzją władz uniwersytetu było powołanie nagrody im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Profesora Tadeusza Kotarbińskiego za wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych. Przyjmowanie prac już się zakończyło, napłynęło ich kilkadziesiąt. Wręczenie nagrody w wysokości 50 tys. zł odbędzie się 3 października, kończąc tym samym obchody 70-lecia. Jubileusz się zakończy, ale będą następne edycje nagrody im. profesora Kotarbińskiego, które pozwolą kapitule na ocenianie poziomu polskiej humanistki.

  Rozmawiał Maciej Kałach


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama