Nowe Centrum Łodzi. Siłą przejmą działkę od firmy Enkev przy...

  Nowe Centrum Łodzi. Siłą przejmą działkę od firmy Enkev przy Dworcu Fabrycznym? [ZDJĘCIA+FILM]

  Marcin Bereszczyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Nowe Centrum Łodzi. Siłą przejmą działkę od firmy Enkev przy Dworcu Fabrycznym? [ZDJĘCIA+FILM]
  1/5

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Paweł Łacheta

  Władze Łodzi wywierają nacisk na firmę Enkev zatrudniającą 200 osób, aby opuściła swoją działkę. Na terenie Enkevu ma powstać ul. Nowotargowa, która będzie dojazdówką do dworca Fabrycznego.
  Wiceprezydent Łodzi Marek Cieślak zażądał od producenta materacy, firmy Enkev, by dziś udostępnił miastu swoją działkę w sąsiedztwie budowanego dworca Łódź Fabryczna. Na tej działce ma być zbudowana ul. Nowotargowa. Władze Łodzi są skłonne poczekać na przeprowadzkę Enkevu, ale tylko do Bożego Ciała. Następnego dnia teren firmy zostanie ogrodzony, pracownicy nie będą wpuszczani do zakładu. Chyba, że wcześniej się tam zabarykadują.

  - Jesteśmy pod ścianą - mówi Marek Cieślak. - Wyczerpaliśmy wszystkie sposoby mediacyjne. Dłużej nie możemy czekać. Jeśli Enkev dobrowolnie nie opuści terenu, to będziemy zmuszeni do wariantu siłowego.

  Spór władz Łodzi z Enkevem trwa już 8 lat. Były mediacje ze stroną rządową, ambasadą Holandii (Enkev Poska jest częścią holenderskiej grupy kapitałowej) i związkami zawodowymi. Spór otarł się też o międzynarodowy arbitraż. Odbyło się kilkadziesiąt spotkań. Bez efektu.

  Magistrat oferował za całą działkę 26 mln zł. Firma chciała 60 mln zł. Obecnie, gdy teren firmy został objęty ustawą wywłaszczeniową, Enkev dostanie tylko kilka milionów zł. Miasto zajmie wyłącznie teren pod drogę, która przetnie działkę na pół. Zdaniem Cieślaka nie spowoduje to zamknięcia produkcji, tylko ją utrudni. Innego zdania jest dyrekcja Enkevu.

  - Są tam maszyny ważące nawet kilkadziesiąt ton - mówi Jakub Jarosz, rzecznik firmy. - To urządzenia o dużych rozmiarach. Chcemy je przenieść, jednak niezbędne do tego jest rozebranie ścian i dachu. Z kolei do ich rozebrania potrzebne jest pozwolenie budowlane.

  Zostało tak ustalone przez przedstawicieli miasta i firmy Enekv w protokole zdawczo-odbiorczym z czerwca 2014 r. Teraz magistrat nie zamierza respektować podpisanych przez siebie dokumentów, oczekując od firmy Enkev wyniesienia maszyn bez wymaganych prawem pozwoleń.

  Władze firmy zaproponowały spotkanie z władzami miasta w przyszłym tygodniu.

  Czytaj także

   Komentarze (25)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A gdzie święte prawo własności.

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 6

   Dla czego miasto planuje inwestycje na terenach do niego nie należących. Wydaję mi się że najpierw wykupuje się grunty a potem planuje i inwestuje. A za kilka lat okaże się że tak jak z...rozwiń całość

   Dla czego miasto planuje inwestycje na terenach do niego nie należących. Wydaję mi się że najpierw wykupuje się grunty a potem planuje i inwestuje. A za kilka lat okaże się że tak jak z nacjonalizacją było to wbrew prawu i miasto ma wypłacić odszkodowanie z naszych podatków a jak zwykle bywa nie ma winnych i znów szarakom po dupach bo trzeba na odszkodowanie uzbierać. P.S . Dziś dostalm wypowiedzenie opłaty rocznej od wieczystego pod moim blokiem wraz z nowymi stawkami 3 krotnie większe, pewnie już zbierają na odszkodowaniezwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prawo własności nie jest święte

   Nie powtarzaj bzdur (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

   Budowa dworca, czy ulicy to książkowe przykłady, kiedy wywłaszczenie jest czymś oczywistym.

   Oddzielną sprawą jest godziwa zapłata za wywłaszczone mienie. A w przypadku Enkevu problemem jest nie...rozwiń całość

   Budowa dworca, czy ulicy to książkowe przykłady, kiedy wywłaszczenie jest czymś oczywistym.

   Oddzielną sprawą jest godziwa zapłata za wywłaszczone mienie. A w przypadku Enkevu problemem jest nie tylko spór co kwotę, ale i brak chęci rozmowy UMŁ z firmą.

   PS. Teren pod "twoim" blokiem nie jest twój, skoro płacisz czynsz za jego dzierżawę. I naturalną rzeczą jest aktualizacja wartośći gruntu, co skutkuje aktualizacją stawek czynszu. Jeśli uważasz, że jest on wygórowany, to masz prawo powołać własnego biegłego do wyceny. Tylko że on nie jest wygórowany, po prostu przywykłeś do tego, że przez lata był śmiesznie niski.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czynsz do spółdzielni to

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   jedno a opłata za użytkowanie wieczyste to opłata do U.M.Ł to drugie nie myl tych pojęć bo płacę i to i to.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mówimy o tym samym, nie nadążasz

   bzdury (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Czynsz DZIERŻAWNY.
   Jeśli chcesz, to opłata za dzierżawę. Nazywaj to jak chcesz. Chodzi o meritum.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To jak to się ma

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Do polityki prorodzinnej i mieszkania dla młodych skoro Uw. Podnosi się ze 100zł na 400 nie dziwi mnie ze podobni mnie sp.... z tego kraju powiedzcie mi jeden przykład byśmy tu zostali 1650 rata...rozwiń całość

   Do polityki prorodzinnej i mieszkania dla młodych skoro Uw. Podnosi się ze 100zł na 400 nie dziwi mnie ze podobni mnie sp.... z tego kraju powiedzcie mi jeden przykład byśmy tu zostali 1650 rata mieś za bloki z lat 70tych plus czynsz400 i jeszcze 400 z tytułu UW.I jak to się ma do zarobków. To są warunki na start dla młodychzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pierdzielisz

   bzdury (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Mieszkania w Łodzi są tanie, tańsze niż w innych miastach, dużo tańsze niż w Warszawie, do której przenosi się wielu młodych ludzi.

   Pomijam, że większość mieszkań stoi na gruncie niebędącym...rozwiń całość

   Mieszkania w Łodzi są tanie, tańsze niż w innych miastach, dużo tańsze niż w Warszawie, do której przenosi się wielu młodych ludzi.

   Pomijam, że większość mieszkań stoi na gruncie niebędącym własnością miasta, tylko spółdzielni.
   Bo jak wybudujesz na swoim to nie płacisz właścicielowi za użytkowanie...
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   macki Przebiegłej Ośmiornicy ciągną Łódź na dno !

   macki Przebiegłej Ośmiornicy ciągną Łódź na dno ! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

   macki Przebiegłej Ośmiornicy ciągną Łódź na dno !


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   cześć macka!

   macka debila (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Martwiliśmy się o ciebie.
   Jesteś niczym marianek z lodzią, niczym "kiedy remont Rokicińskiej", niczym wioskowy głupek stojący pod sklepem GS. Zawsze na posterunku.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   CieŚlak! Wyjaśnij nadużycia i marnotrawstwo 30 mln w SSS! Jesteś niewiarygodny!

   podatnicy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

   RIO i UZP stwierdziły złamanie ustawy o zamówieniach publicznych!
   Pełnomocnik miasta i marszałka ds. SSS - twój kolega Walczak (od kleju do kafelków ATLAS) poświadczył nieprawdę w oświadczeniu...rozwiń całość

   RIO i UZP stwierdziły złamanie ustawy o zamówieniach publicznych!
   Pełnomocnik miasta i marszałka ds. SSS - twój kolega Walczak (od kleju do kafelków ATLAS) poświadczył nieprawdę w oświadczeniu członka komisji przetargowej! Stwierdził ze nie ma powiązań z wykonawcami projektu, a na liście wykonawców Moeller Architekten (firmy która wygrała przetarg mimo że zdaniem RIO i UZP nie spałniała warunków) był pracujący wtedy dla Walczaka niejaki Wycichowski!
   Na projekt SSS - zlecony nielegalnie wydanp 30 mln z naszych podatków!!!
   KPMG zaleciło w audycie NCŁ zbadanie konsekwencji działań Walczaka. Zdanowska nie zawiadomiła ani prokuratury, ani CBA, ABW, CBŚ< NIK... TY Cieslaku także!!!
   Prezydent Magin publicznie oświadczył , że Walczak ustawiał też przetarg na EC1. Powiadomił Zdanowską. Mimo zaleceń KPMG i informacji od Magina Zdanowska mianowała Walczaka swym doradcą. Poleciała z nim do Libeskinda. Potem Walczak dostał od miasta zgodę na opóźnienie zapłaty za działkę Brama Miasta!
   To wszytsko śmierdzi !
   I ty Cie4ślak powinieneś wujaśnić Łodzianom dlaczego nie wyciągnęliście żadnych konsekwencji wobec odpowiedzialnych za nadużycia i marnotrawstwo naszych 30 mln w Specjaslnej Strefie Sztuki!
   Zdanowska i ty powinniście odpowiadać przed sadami za zamiatanie tej sprawy pod dywan, za brak nadzoru nad finansami publicznymi!
   Osiągnęliście dno!
   Ale my was kiedyś postawimy przed sądem za marnotrawienie publicznej kasy!
   Co wy z tego macie też wyjdzie na jaw.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No to smaruj doniesienie!

   :-) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Nie, doniesienia nie będzie. Bo za kłamstwo w gazecie nie grozi nic, ale za kłamstwo na prokuraturze już grozi odpowiedzialność. A ty jesteś takim malutkim szczekającym oszczercą...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Posmarujemy jak zmieni sie władza a minister sprawiedliwości bedzie prawy!

   do bezmumysła partyjniackiego (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Teraz przy takiej korupcji i powiazaniach jakie stworzyła twoja prymitywna partia nie ma sensu. Natomiast fakty sa nieubłagane. Twoim zdaniem RIO i UZP się pomyliły? hahaha Tak może sugerować albo...rozwiń całość

   Teraz przy takiej korupcji i powiazaniach jakie stworzyła twoja prymitywna partia nie ma sensu. Natomiast fakty sa nieubłagane. Twoim zdaniem RIO i UZP się pomyliły? hahaha Tak może sugerować albo idiota, albo partyjniacki bezmózg, albo sługus producenta kleju.
   I tak was rozlicza sądy i prokuratury, za korupcję.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   brak spadkobierców ,a jednak -poszło szybko i bezboleśnie przez ...............

   Tomek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   - znane są działki które w jakiś tam sposób zostały spieniężone między innymi na dołach

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kiedy remont Rokicińskiej w Andrzejowie???

   przejechać nie można (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

   drogę tę zbudował ruski car i taką jest do dzisiaj!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gosc

   łodziak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Rokicinska w Andrzejowie pozostanie jako skansen z XIX wieku,nie bedzie remontowana

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No to urzędnicy włożą walonki, wezmą tatusiowe sierpy i pójdą odbierać?

   aa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   To jeszcze trzeba granat za pazuchę, aby racja była po ich stronie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   TUTAJ SIĘ ZESZŁY DWA PROBLEMY

   d (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

   a) urzędasy którym zawsze szło zbyt łatwo i niczego się nie potrafią nauczyć
   b) Enkev który mógł spokojnie przenieść się stamtąd już 5 lat temu bo było wiadomo że i tak będą musieli się wynieść....rozwiń całość

   a) urzędasy którym zawsze szło zbyt łatwo i niczego się nie potrafią nauczyć
   b) Enkev który mógł spokojnie przenieść się stamtąd już 5 lat temu bo było wiadomo że i tak będą musieli się wynieść. Mogli dostać 25 milionów a dostaną z 5 milionów.

   Urzędasy zazwyczaj wyślą skomplikowane pismo przesiąknięte paragrafami, jakieś ponaglenie i zwykły Kowalski ucieka przed problemami. Tutaj niestety trafili na firmę z kasą i prawnikami - więc urzędasy stanęli jak krowa przed murem i nawet kroku dalej.
   Enkev też są dobrzy, nie wiem na co czekali. Że dostaną 60 milionów?? Zgłupieli??
   TRAFIŁ SWÓJ NA SWEGO.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Media na garnuszku miasta

   ALtea (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10

   Zanim napiszesz powtarzając za nie wiadomo kim trochę się poinformuj. Nie mogli dostać 25 milionów to po pierwsze! Nigdy o takiej kwocie nie było mowy. Poczytaj jak działa prawo w takiej sytuacji....rozwiń całość

   Zanim napiszesz powtarzając za nie wiadomo kim trochę się poinformuj. Nie mogli dostać 25 milionów to po pierwsze! Nigdy o takiej kwocie nie było mowy. Poczytaj jak działa prawo w takiej sytuacji. Od proponowanych kwot odliczany jest VAT dochodowy oraz jeszcze śmiech na sali w tym przypadku "koszt robiórki budynków"!! To tak jakby Enkev miał inwestować w budowę NCŁ!! Poczytaj nawet tutaj a nie media utrzymywane przez UM http://www.f******/lodz/miasto-nie-moze-dogadac-sie-z-firma-enkev,artykuly,546606.htmlzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   masz rację! szmaciarstwo których przedstawiciele zostali zatrudnieni przez Zdanowska!

   przeciw korupcji medialnej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   wielki wstyd dla pisamków ...konformoistycznych prymitywów

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie trafił swój na swego

   Do działki dochodzą koszty przeprowadzki! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 2

   Pozwolę zacytować sobie tekst z bloga, które właśnie znalazłam i który zajmuje się tą tematyką.
   Nie zgłębiając się bardzo w szczegóły: działka pod Bramę Miasta w przeliczeniu na metr kosztowała...rozwiń całość

   Pozwolę zacytować sobie tekst z bloga, które właśnie znalazłam i który zajmuje się tą tematyką.
   Nie zgłębiając się bardzo w szczegóły: działka pod Bramę Miasta w przeliczeniu na metr kosztowała odpowiednio 5 333 zł (40 mln zł/ 7 500 m2 = 5 333 zł/m2) oraz 3 733 zł (28 mln zł/ 7 500 m2 = 3 733zł/m2).

   A teraz ciekawostka. Wiecie za ile miasto chciało odkupić metr kwadratowy terenu należącego do Enkevu? Przypomnę, że teren jest w pełni zabudowany, stoi na nim fabryka i prężnie działająca hala produkcyjna, na której pracuje około 200 osób. Łącznie mówimy o 21 tys. m2. Miasto składało propozycje zakupu działki za kwotę od 14,7 do 21 mln zł netto, co daje od 700 zł/m2 do 1000 zł/m2!

   Skąd takie różnice w cenach?! Przecież obydwie działki mają być częścią Nowego Centrum Łodzi, to dlaczego jedna jest droższa od drugiej? Tym bardziej, że „tańszy” według miasta teren wiąże się z drogimi przenosinami całej produkcji wraz z kilkusetosobową załogą! Dostrzegacie w tym jakąś logikę? Bo ja niestety żadnej.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hmmm

   ooo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   może też kwestia planu zagospodarowania? na jednej działce można zrobić więcej a na drugiej mniej? w końcu na działce pod bramę miasta miał stać największy budynek NCŁ, ale to wszystko to tylko...rozwiń całość

   może też kwestia planu zagospodarowania? na jednej działce można zrobić więcej a na drugiej mniej? w końcu na działce pod bramę miasta miał stać największy budynek NCŁ, ale to wszystko to tylko moje dywagacjezwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do hmmm

   działki są w jednym obrębie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   A na jednej jest firma która działa i jak psu zupa należy jej się wartość która musi ponieść za wybudowanie nowego rownowartosciowego obiektu plus koszty wyprowadzki. To są normy w krajach Europy...rozwiń całość

   A na jednej jest firma która działa i jak psu zupa należy jej się wartość która musi ponieść za wybudowanie nowego rownowartosciowego obiektu plus koszty wyprowadzki. To są normy w krajach Europy Zachodniej. Bo w końcu musisz się przenieść mimo że nie chcesz. Różnice wynikają bardziej z tego ze ktoś mógł na tym zarobić a ktoś inny miał coś w zamian do wzięcia. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do Pana Nity

   Panie Nita!! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12

   Czy Pan wie o czym był arbitraż? Pan się kompromitujesz swoimi wypowiedziami. Mówisz Pan odwracając kota ogonem i okłamujesz Łodzian! Manipulacja w żywe oczy...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Łódź: 3.5 miliarda zadłużenia..

   zły dobrodziej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 5

   więc te dodatkowe parędziesiąt milionów odszkodowania, które trzeba będzie kiedyś zapłacić po przegranym procesie to mały pikuś. Zwłaszcza, że zanim firma się przeczołga przez wszystkie instancje,...rozwiń całość

   więc te dodatkowe parędziesiąt milionów odszkodowania, które trzeba będzie kiedyś zapłacić po przegranym procesie to mały pikuś. Zwłaszcza, że zanim firma się przeczołga przez wszystkie instancje, minie kilka lat i gawiedź zapomni o co chodziło.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bolszewizm w wydaniu

   jb (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 5

   łódzkiego magistratu.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   po 8 latach?

   k (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

   To nie bolszewizm idioto ale nieudolność

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama