Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie: Najważniejsze informacje dotyczące głosowania w II turze wyborów

Sławomir Cichy
Trwa cisza wyborcza. Będzie trwać do godz. 21 w niedzielę, czyli do zakończenia głosowania na prezydenta Polski.

Niedzielna II tura wyborów prezydenckich ostatecznie i nieodwołalnie wyłoni głowę państwa na kolejne 5 lat. Wybierać będziemy spośród dwóch kandydatów, którzy zdobyli najwięcej głosów podczas I tury 10 maja: Andrzeja Dudy i Bronisława Komorowskiego. Lokale Obwodowych Komisji Wyborczych będą czynne od godz. 7 do 21.

Aby wziąć udział w głosowaniu, trzeba dysponować dowodem tożsamości, dzięki któremu członkowie komisji będą mogli zidentyfikować wyborcę na liście. Dowodem tożsamości może być nie tylko dowód osobisty, ale także paszport albo prawo jazdy. Ważne, by dokument jednoznacznie identyfikował właściciela, a więc musi posiadać zdjęcie.

W lokalu wyborczym otrzymamy jedną kartkę z nazwiskami 2 kandydatów, ubiegających się o urząd prezydenta. Będą one umieszczone w porządku alfabetycznym. Możemy zagłosować tylko na jednego z kandydatów; aby głos był ważny, trzeba postawić znak X w kratce przy jego nazwisku (dwie przecinające się linie w obrębie kratki).

Warunkiem ważności oddanego głosu jest głosowanie tylko na jednego kandydata. Głosuje się przez postawienie znaku "X" w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata.

W myśl prawa wyborczego (ustawa z dnia 5 stycznia 2011 roku o prawie wyborczym) dopisanie do listy kandydatów dodatkowego numeru i kandydata nie wpływa na ważność głosu. Art. 41 brzmi następująco: "Dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych numerów list i nazw lub nazwisk albo poczynienie innych dopisków poza kratką nie wpływa na ważność oddanego na niej głosu".

Komisja za nieważne uznaje głosy:
1) oddane na kartach do głosowania innych niż urzędowo ustalone lub nieopatrzonych pieczęcią obwodowej komisji wyborczej,
2) oddane na kartach do głosowania, na których wyborca umieścił znak "x" przy więcej niż jednym nazwisku kandydata,
3) oddane na kartach do głosowania, na których wyborca nie umieścił znaku "x" przy żadnym z nazwisk kandydatów.
I na koniec bardzo ważna informacja dla tych, którzy z różnych powodów zdecydowali się głosować korespondencyjnie, uzyskując stosowne dokumenty. Zgodnie z komunikatem Państwowej Komisji Wyborczej, kartę do głosowania w kopercie należy nadać na poczcie, to oznacza przekazanie jej urzędnikowi pocztowemu w okienku, o czym informuje rozporządzenie ministra administracji i cyfryzacji. Głos wrzucony do skrzynki może zostać uznany za nieważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!