Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lokale dla kreatywnych. Rozstrzygnięto XIII edycję konkursu [ZDJĘCIA]

Agnieszka Magnuszewska
Tylko 9 z 29 lokali, oferowanych przez magistrat w XIII edycji konkursu "Lokale dla kreatywnych", znalazło najemców. Powstanie w nich m.in. słodka pracownia, biuro nieruchomości oferujące popularny u zachodnich sąsiadów home staging (przygotowywanie nieruchomości do sprzedaży), warsztaty malowania porcelany oraz szkolenia z kompetencji zawodowych.

- Po 10 czerwca planujemy ogłosić już XIV edycję konkursu "Lokale dla kreatywnych". W połowie lipca będzie można wyłonić kolejnych najemców - mówi Urszula Waszczyk, kierownik oddziału lokali użytkowych w Wydziale Budynków i Lokali. - W puli na pewno znajdą się lokale w strefie zero, czyli z wejściem od Piotrkowskiej, przy Próchnika 1, być może przy Tuwima i kolejne lokale przy ul. Piotrkowskiej 17.

Ten ostatni adres jest bardzo popularny. Przy Piotrkowskiej 17 powstała kawiarnia Niebostan, której właściciele wygrali lokal w pierwszej edycji konkursu. Natomiast w piątej edycji lokal otrzymała firma Re:Meble, która stworzyła meble do Niebostanu.

- Do Niebostanu było potrzebne wyposażenie inne niż wszędzie, bo w Łodzi mamy już trochę kawiarni. Musiało się ono czymś wyróżniać. I tak zaczęło się nasze inne spojrzenie na meble - mówi Agnieszka Stańczyk, właścicielka Re:Meble. - Na co dzień staramy się robić rzeczy inne niż te, które można znaleźć w sklepach. Zależy nam, by ludzie wychodzili od nas z czymś, co jest niepowtarzalne. Organizujemy też warsztaty dla tych, którzy nie mają miejsca i sprzętu, by sobie zrobić meble. W najbliższy weekend odbędzie się ich trzecia edycja. W poprzedniej trzech panów, wykonało meble do ogrodu.

W XIII edycji konkursu wybrano aż 4 lokale przy Piotrkowskiej 17. W jednym z nich powstanie nowa siedziba firmy Autograf.

- Nasza firma zajmuje się pośrednictwem i zarządzaniem. Klienci zaproponowali nam, by pójść w stronę home stagingu - mówi Dorota Bielacka z Autografu.

- Polega on na metamorfozach nieruchomości, które powodują ich szybszy wynajem i sprzedaż. Ludzie kupują oczami, więc ważne jest by pokazać, jak nieruchomość może wyglądać. W Polsce home staging raczkuje, w Europie nie wynajmuje się nieruchomości bez pośrednika i home stagera - dodaje Joanna Wojtczak z Autografu.

Dlatego Autograf zamierza również prowadzić wypożyczalnię przedmiotów do dekoracji domu, takich jak lampka, stylowy fotel czy wazon na świeże kwiaty.

Kolejny lokal przy ul. Piotrkowskiej 17 zajmie Instytut Rozwoju Kształcenia.

- To działalność skierowana na rozwój kompetencji i osobisty. Od września program będzie wzbogacony, bo jako pierwsi w Polsce mamy szansę zdobycia uprawnień trenerskich do prowadzenia szkoleń pod banderą amerykańskiego mówcy - tłumaczy Agnieszka Żurawska-Wojcieszek, wiceprezes Biznes Partner. - Dzięki nowemu lokalowi programy, które dotychczas prowadziliśmy zostaną poszerzone o zajęcia umożliwiające rozwój osobisty. Do tej pory były to szkolenia zamknięte, teraz wyjdziemy z ofertą szkoleń otwartych w formie wykładów i warsztatów.

Kolejne dwa lokale przy Piotrkowskiej 17 zajmie Fundacja Promocji Sztuki "Niezła Sztuka" oraz Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, które będzie prowadzić zajęcia.

Najemcę znalazł też lokal przy Piotrkowskiej 113, który już kiedyś był wynajęty na lokal kreatywny, ale zrezygnowano z niego ze względu na duże koszty ogrzewania.

- Teraz jego najemcą została Fundacja „Lux Pro Monumentis”. Zamierza organizować w lokalu warsztaty z zakresu Festiwalu Światła oraz instalacji świetlnych - mówi Agnieszka Pietrzak z Biura Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą.

Z kolei najemca z ul. Próchnika 1 ma organizować warsztaty z malowania porcelany, a przy Piotrkowskiej 132 powstanie siedziba firmy Architekci Dominik Tamborski.

Pracownia artystyczna powstanie również przy ul. Piotrkowskiej 134.

- Będzie to pracownia Grupy Red Monkeys DOMu Sztuki Jacka Olejniczaka, która ma stanowić zaplecze szerszego projektu, który rozwijamy od dwóch lat w przestrzeni wystawienniczej przy ul. Piotrkowskiej 61. Zasada jest prosta. Artyści, projektanci i designerzy, którzy się u nas wystawiają, po każdym tygodniu promowania się są zobowiązani do wolontariatu. Muszą odpłacić, prowadząc u nas zajęcia dla dzieci z domów dziecka czy świetlic środowiskowych albo dla osób zainteresowanych daną dziedziną - tłumaczy Kaja Kalińska z DS Jacek Olejniczka DOM Sztuki. - W połowie czerwca będzie można zobaczyć na naszych witrynach Jakuba Pieczarkowskiego, który następnie będzie uczył szyć młodych ludzi zainteresowanych tą dziedziną.

Ostatni z lokali wynajętych w XIII edycji konkursu "Lokale dla kreatywnych" został wybrany przy Piotrkowskiej 115 i powstanie w nim "Słodka pracownia", zajmująca się indywidualnymi wypiekami.

- To pracownia tortów artystycznych, ręcznie robionych. Ozdoby będą robione z masy cukrowej i marcepanu, a wszystkie produkty będą wykonywane na zamówienie. Oprócz tego, będzie możliwość degustacji na miejscu słodyczy, ciastek i deserów - mówi Daria Czuma, najemca lokalu. - Lokal dla kreatywnych to ogromna szansa dla osób, które dopiero startują ze swoim biznesem, bo poza konkursem nie mają możliwości zdobycia lokalu z samym centrum miasta. Zresztą, znacznie bezpieczniej wynajmować lokal od urzędu miasta niż od osób prywatnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki