Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziatwa 2015. Barwny "Korowód" przemaszerował ulicą Piotrkowską [ZDJĘCIA+FILM]

Łukasz Kaczyński
Odwołujący się do najlepszych tradycji teatru ulicznego "Korowód" przemaszerował w piątek między dwoma pasażami ulicy Piotrkowskiej.

Wczesnym popołudniem w Pasażu Artura Rubinsteina zabrzmiała muzyka. Nie były to jednak ani Nokturny Fryderyka Chopina, ani Preludia Rachmaninowa. Zastępy bębniarzy poprowadziły uczestników happeningu "Korowód" ku Pasażowi Leona Schillera. W pochodzie wyróżniali się zaczepiający przechodniów szczudlarze przebrani za białe i czarne kruki oraz specjalne stanowiska do... produkcji baniek mydlanych. Przy okrzykach "Niech żyje teatr!" z krukami ścierały się wielkie kukły tęczowych kolibrów. Nie brakowało przypominającej wannę platformy dla aktorów oraz potężnego, jakby japońskiego smoka. Temu ostatniemu życie dało aż czworo animatorów.

Gdyby ktoś miał wątpliwości, w kto jest sprawcą tego artystycznego zamieszania, kolumna dzieci w wieku przedszkolnym skandowała: "Dzia-twa! Dzia-twa!". "Korowód", w którym wzięła udział również kochające teatr młodzież, był bowiem częścią 36. Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych "Dziatwa".

W piątek w siedzibie Bałuckiego Ośrodka Kultury, organizatora Przeglądu, odbyły się ostatnie prezentacje konkursowe. Happening, który przeszedł ulicą Piotrkowską, był dla gości festiwalu okazją do zbratania się, odreagowania towarzyszącej Przeglądowi tremy oraz poznania miasta. Organizatorów i instruktorów teatralnych wieczorem czekało zaś omówienie przedstawień, a dla uczestników Przeglądu przygotowano ognisko i zabawy.

Festiwalowa sobota przyniesie natomiast o godz. 11 spotkanie z Edytą Jungowską, gościem specjalnym "Dziatwy" (w Bałuckim Ośrodku Kultury "Lutnia", ul. Łanowa 14). Półtorej godziny później organizatorzy podsumuję tę edycję Przeglądu, uważanego w środowisku za jedno z najważniejszych wydarzeń artystyczno-edukacyjnych w kraju. Oczywiście wręczone zostaną także nagrody.

Motywem przewodnim wszystkich punktów programu 36. edycji "Dziatwy" była w tym roku dynamika przestrzeni scenicznej oraz sposoby jej tworzenia, realizowania i osiągania podczas realizacji przedstawienia. Wszystko po to, aby wyposażyć instruktorów teatralnych z kraju, a także nauczycieli prowadzących zespoły teatralne i samych członków zespołów teatralnych w umiejętności dynamizowania przestrzeni za pomocą ruchu, dźwięku, obrazu oraz rekwizytów.

Patronat honorowy nad 36. "Dziatwą" objęli minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Małgorzata Omilanowska, minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska, a także władze miasta i województwa (prezydent Łodzi, marszałek województwa i wojewoda łódzki).

Od lat Łódź może pochwalić się niezwykle cennym łańcuchem teatralnych wydarzeń: festiwali i przeglądów, które wprowadzają młodych ludzi w świat teatru, pozwalając go współtworzyć, i prowadzą przez różne etapy dorastania. Pierwszym jego ogniwem jest właśnie "Dziatwa".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki