Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś pierwszy raz obchodzimy Dzień Teatru Publicznego. Bilety po 250 groszy

Łukasz Kaczyński
materiały Teatru Nowego
Dziś, 23 maja, po raz pierwszy obchodzony jest w Polsce Dzień Teatru Publicznego. Został ustanowiony z okazji przypadającej w tym roku 250. rocznicy powołania pierwszego publicznego teatru polskiego. Dzisiejsze przedstawienia, także w łódzkich teatrach, odwiedzi publiczność, która tydzień temu gotowała była stać w kilkugodzinnych kolejkach, by kupić bilety po okazyjnej cenie 250 groszy. Akcję promocyjną koordynował Instytut Teatralny z ramienia resortu kultury.

Teatr im. Stefana Jaracza zagra 23 maja monodram Agnieszki Skrzypczak "Marzenie Nataszy" w reż. Nikołaja Kolady, za który młoda aktorka otrzymała od Związku Artystów Scen Polskich prestiżową Nagrodę im. A. Nardellego za najlepszy debiut roku w teatrze dramatycznym.

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka zagra "Brygadę szlifierza Karhana" w reż. Remigiusza Brzyka, "Antygonę" w reż. Marcina Libera oraz "Impro Atak", w którym to publiczność decyduje o przebiegu przedstawienia. Teatr Powszechny wystawił do akcji "250 groszy" spektakl-koncert "Oś" w reż. Filipa Gieldona, studenta reżyserii w łódzkiej "filmówce", który na nowo interpretuje piosenki Agnieszki Osieckiej. Teatr "Pinokio" pokaże "Świnki 3", udany reżyserski debiut wszechstronnego aktora tej sceny, Łukasza Bzury, zaś w Teatrze Lalek "Arlekin" w przedstawieniu "DekAmore" można będzie zanurzyć się w świat podszytych erotyzmem opowiadań Boccaccia (tylko dla widzów dorosłych). W akcji nie biorą udziału Teatr Wielki (miał już zakontraktowane przedstawienia XXIII. Łódzkich Spotkań Baletowych i Teatr Muzyczny (tłumaczy on, że gdy Instytut Teatralny w Warszawie zwrócił się z ofertą udziału w akcji, repertuar na maj miał już zaklepany).

W ogólnopolskiej akcji, która ma skłonić Polaków do odwiedzania teatru przynajmniej jeden raz w roku, bierze udział ponad 100 teatrów z 42 polskich miast.

Tłumy pod łódzkimi teatrami. Łodzianie kupują bilety po 250 groszy

Teatr lustra i sądu

Z okazji Dnia Teatru Publicznego na portalu Instytut Teatralnego E-teatr.pl pojawił się esej "Rok teatru ważnego", pierwszy z 12 esejów o idei i znaczeniu teatru publicznego, do napisania których zaproszone zostały wybitne postaci polskiego życia teatralnego. Jego autorem jest prof. Dariusz Kosiński.

"W mojej książce "Teatra polskie. Historie" nie ma rozdziału o teatrze publicznym. Są części poświęcone teatrowi narodowemu i politycznemu, czy też raczej sposobom, na jakie teatr polski i polskie przedstawienia uczestniczyły w procesie budowy i negocjacji tożsamości narodowej oraz w różnorakich obszarach życia politycznego. Brak rozdziału o teatrze publicznym nie oznacza, że nie dostrzegam tych funkcji, ról i znaczeń, które dziś wskazujemy, gdy mówimy o tym zjawisku. Należą tu: poszerzanie i umacnianie sfery publicznej, aktywny udział w debacie publicznej nie tylko przez zabieranie głosu w sprawach, które stanowią jej przedmiot, ale także przez wprowadzanie nowych tematów i stawianie nowych pytań, kwestionowanie oczywistości, podważanie pozycji hegemonów (kimkolwiek by byli), czy wreszcie wydobywanie symptomów, sygnałów, napięć i grup, które dopiero szukają swojego języka. O takim właśnie teatrze pisałem w rozdziałach o Wojciechu Bogusławskim czy o teatrze "lustra i sądu" - pisze prof. Kosiński.

Pełen tekst do przeczytania na stronie: http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/202714.html

250 groszy za Antygonę, Nataszę, Osiecką i sprośne włoskie opowiastki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki