Dziś pierwszy raz obchodzimy Dzień Teatru Publicznego....

  Dziś pierwszy raz obchodzimy Dzień Teatru Publicznego. Bilety po 250 groszy

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Dziś pierwszy raz obchodzimy Dzień Teatru Publicznego. Bilety po 250 groszy
  1/2
  przejdź do galerii

  ©materiały Teatru Nowego

  Dziś, 23 maja, po raz pierwszy obchodzony jest w Polsce Dzień Teatru Publicznego. Został ustanowiony z okazji przypadającej w tym roku 250. rocznicy powołania pierwszego publicznego teatru polskiego. Dzisiejsze przedstawienia, także w łódzkich teatrach, odwiedzi publiczność, która tydzień temu gotowała była stać w kilkugodzinnych kolejkach, by kupić bilety po okazyjnej cenie 250 groszy. Akcję promocyjną koordynował Instytut Teatralny z ramienia resortu kultury.
  Teatr im. Stefana Jaracza zagra 23 maja monodram Agnieszki Skrzypczak "Marzenie Nataszy" w reż. Nikołaja Kolady, za który młoda aktorka otrzymała od Związku Artystów Scen Polskich prestiżową Nagrodę im. A. Nardellego za najlepszy debiut roku w teatrze dramatycznym.

  Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka zagra "Brygadę szlifierza Karhana" w reż. Remigiusza Brzyka, "Antygonę" w reż. Marcina Libera oraz "Impro Atak", w którym to publiczność decyduje o przebiegu przedstawienia.
  Teatr Powszechny wystawił do akcji "250 groszy" spektakl-koncert "Oś" w reż. Filipa Gieldona, studenta reżyserii w łódzkiej "filmówce", który na nowo interpretuje piosenki Agnieszki Osieckiej. Teatr "Pinokio" pokaże "Świnki 3", udany reżyserski debiut wszechstronnego aktora tej sceny, Łukasza Bzury, zaś w Teatrze Lalek "Arlekin" w przedstawieniu "DekAmore" można będzie zanurzyć się w świat podszytych erotyzmem opowiadań Boccaccia (tylko dla widzów dorosłych). W akcji nie biorą udziału Teatr Wielki (miał już zakontraktowane przedstawienia XXIII. Łódzkich Spotkań Baletowych i Teatr Muzyczny (tłumaczy on, że gdy Instytut Teatralny w Warszawie zwrócił się z ofertą udziału w akcji, repertuar na maj miał już zaklepany).

  W ogólnopolskiej akcji, która ma skłonić Polaków do odwiedzania teatru przynajmniej jeden raz w roku, bierze udział ponad 100 teatrów z 42 polskich miast.

  Tłumy pod łódzkimi teatrami. Łodzianie kupują bilety po 250 groszy

  Teatr lustra i sądu

  Z okazji Dnia Teatru Publicznego na portalu Instytut Teatralnego E-teatr.pl pojawił się esej "Rok teatru ważnego", pierwszy z 12 esejów o idei i znaczeniu teatru publicznego, do napisania których zaproszone zostały wybitne postaci polskiego życia teatralnego. Jego autorem jest prof. Dariusz Kosiński.

  "W mojej książce "Teatra polskie. Historie" nie ma rozdziału o teatrze publicznym. Są części poświęcone teatrowi narodowemu i politycznemu, czy też raczej sposobom, na jakie teatr polski i polskie przedstawienia uczestniczyły w procesie budowy i negocjacji tożsamości narodowej oraz w różnorakich obszarach życia politycznego. Brak rozdziału o teatrze publicznym nie oznacza, że nie dostrzegam tych funkcji, ról i znaczeń, które dziś wskazujemy, gdy mówimy o tym zjawisku. Należą tu: poszerzanie i umacnianie sfery publicznej, aktywny udział w debacie publicznej nie tylko przez zabieranie głosu w sprawach, które stanowią jej przedmiot, ale także przez wprowadzanie nowych tematów i stawianie nowych pytań, kwestionowanie oczywistości, podważanie pozycji hegemonów (kimkolwiek by byli), czy wreszcie wydobywanie symptomów, sygnałów, napięć i grup, które dopiero szukają swojego języka. O takim właśnie teatrze pisałem w rozdziałach o Wojciechu Bogusławskim czy o teatrze "lustra i sądu" - pisze prof. Kosiński.

  Pełen tekst do przeczytania na stronie: http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/202714.html

  250 groszy za Antygonę, Nataszę, Osiecką i sprośne włoskie opowiastki

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama