Nieustanne sprzątanie

  Dariusz Pawłowski

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Łódź, z Piotrkowską na czele, sprząta się odkąd pamiętam (oby pamięć - niekoniecznie o tym, ale w ogóle - trzymała się mnie do końca).
  Nieustanne sprzątanie

  ©Grzegorz Gałasiński

  Odkąd pamiętam również, pomimo sprzątania mówi się o Łodzi, że to brudne miasto. Tak samo silnie trzyma się jej etykieta miasta szarego - i to pomimo częstego przypominania przez niektórych, że przecież w mieście tyle parków zielonych (jakby bez pamiętania o tym, iż szarość miasta bierze się z szarości twarzy ludzi zmuszonych przez okoliczności do prowadzenia szarego życia).

  Jeśli pamięć mnie nie myli, nie było okresu, w którym mówiłoby się o Łodzi, że to miasto nie biedne - zamożność mieszkańców pozostawała zawsze w planach świetlanej przyszłości roztaczanej przez kolejne ekipy zawiadujące magistratem. Łat, przezwisk i nalepek przyczepiano Łodzi przez lata wiele, nie wszystkie w pełni słuszne: przecież wystarczy pokręcić się po kraju, by przekonać się, że i w innych dużych miastach za czysto nie jest - mawiają obrońcy Łodzi, odkładając pracę na później (jakiż to polski argument, prawda?).

  Tyle tylko, że to nie zmienia faktu, iż Łódź naprawdę jest brudna. A o tym, że miasto może być czyste, można się przekonać odwiedzając kraj racjonalniej poukładany cywilizacyjnie i zorganizowany bardziej dla ludzi (kolejny dowód na to, że podróże kształcą, choć niekoniecznie uczą zmiany zachowań). Nasza akcja "Sprzątamy Łódź" dotknęła ledwie szczytu góry śmieci, ale uzmysłowiła, jak wiele jest do zrobienia. Jak na razie powstają ustawy śmieciowe, programy, fundacje, stowarzyszenia i miejskie projekty o czystość walczące.

  A przecież nikt nie wymyślił lepszej akcji "czystość" niż człowiek z miotłą. Proste działania na rzecz podstawowych spraw w mieście, czynią z takiego grodu oazę rozsądku. W innej sytuacji Łódź będziemy sprzątać do końca trasy WZ, albo jeden dzień dłużej. Chyba, że uda się posprzątać w głowach. Najbardziej tych, które zwykły bałagan nazywają kreatywnym zamieszaniem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama