Jarmark Francuski w Łodzi: smaki, kino oraz rewitalizacja

  Jarmark Francuski w Łodzi: smaki, kino oraz rewitalizacja

  Agnieszka Magnuszewska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Jarmark Francuski w Łodzi: smaki, kino oraz rewitalizacja
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Paweł Łacheta

  Do jesieni łodzianie będą mieli okazję lepiej poznać Francję. Zaczną pod koniec maja podczas Jarmarku Francuskiego.
  Sery, wina czy mydła z naturalnych składników wyprodukowane we Francji będzie można kupić w przyszłym tygodniu na ul. Piotrkowskiej. Okazją do tego będzie Jarmark Francuski (25-31 maja). Namioty staną między ul. Roosevelta a Nawrot. Aby dopełnić francuskiego klimatu we wtorek w pasażu Schillera zorganizowany zostanie pokaz kina plenerowego. Choć od razu kojarzy się to z romantycznym wieczorem we dwoje, męska część widowni może być zawiedziona, bo film będzie o emancypacji. Jednak w tym roku łodzianie będą mieć jeszcze kilka okazji by poznać lepiej Francję. Głównie dzięki współpracy Łodzi z Lyonem, która trwa od 1991 r.
  Najpierw łodzianie zasmakują francuskich smaków.

  - Przyjedzie do nas grupa francuskich przedsiębiorców starających się promować swój kraj poprzez wyśmienite sery i wina. Wśród wystawców będą również producenci, którzy chętnie opowiedzą skąd dany produkt pochodzi i jaka jest jego tradycja - zaznacza Michał Stanik z PAQ Organisation, czyli firmy organizującej Jarmark Francuski. - Będziemy mieli swoją piekarnię, a w niej świeże bagietki i rogaliki, stoiska z serami i przyprawami oraz stoisko winiarskie, na którym dostępne będą również szampany.

  Przewidzieliśmy degustacje, więc każdy będzie mógł spróbować specjałów kuchni francuskiej. Stragany w linii prostej zajmą 170 m i zostaną oznaczone francuską flagą.

  - Na jarmarku każdy znajdzie coś dla siebie, począwszy od produktów spożywczych przez akcesoria tekstylne (tkaniny, obrusy - red.) po mydła prowansalskie wykonane wyłącznie z naturalnych składników. Tylko w tym miejscu w Polsce można będzie je kupić -
  podkreśla Stanik.

  Do promowania Francji w Łodzi postanowiła się również przyłączyć ambasada tego kraju.

  - Po marcowej wizycie w Łodzi ambasador Pierre Buhler podjął decyzję, że Francję trzeba promować jeszcze bardziej - mówi Gregoire Brault, dyrektor Alliance Française Łódź.

  W marcu ambasador zachęcał łodzian do udziału w akcji "Gout de /Good France", polegającej na wydaniu kolacji "a la francaise" w tym samym dniu na całym świecie. Spośród łódzkich restauracji do akcji wybrano dwie. Tym razem jednak ambasada nie będzie promować francuskiej kuchni tylko kino. We wtorek wspólnie z konsulem honorowym Francji i Alliance Française zorganizuje pokaz kina plenerowego. Początek o godz. 20.30.

  - Zdecydowaliśmy, że w pasażu Schillera urządzimy pokaz filmu "Wspaniała", mając nadzieję, że będzie piękna pogoda. A jeśli jej nie będzie, to mamy możliwość spotkania się w innym miejscu - zapewnia Gregoire Brault. - Film, który proponujemy, to komedia. Opowiada o emancypacji kobiety w latach 50. Jego bohaterką jest młoda kobieta, która pragnie uciec od przeznaczonego jej życia.

  Nie chce być kurą domową. Dlatego stara się być doskonałą sekretarką i przygotowuje się konkursu szybkiego pisania na maszynie.
  Dyrektor łódzkiego Alliance Française zaznacza, że film odniósł duży sukces we Francji.

  - Film jest po francusku, ale z polskimi napisami. Na jego pokaz zapraszamy więc wszystkich - dodaje Brault.
  Kolejna okazja do bliższego poznania Francji trafi się w lipcu podczas Folkowych Inspiracji organizowanych przez Pałac Młodzieży. Jednak nie wezmą w nich udziału francuskie zespoły. Przedstawiciele uczelni z Lyonu mają poprowadzić dla łodzian warsztaty z designu.

  Natomiast we wrześniu przedstawiciele Lyonu wezmą udział w Forum Miast Partnerskich, które Łódź będzie organizować dla miast, z którymi współpracuje.

  - Podczas forum zamierzamy promować naszą kandydaturę na organizatora wystawy Expo w 2022 r. Z racji tego, że będzie ona poświęcona rewitalizacji, chcemy, by Lyon, podobnie jak Stuttgart i Tampere, opowiedziały o swoich doświadczeniach w tej dziedzinie - tłumaczy Monika Karolczak, zastępca dyrektora Biura ds. Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą. - Natomiast w październiku przedstawiciele lyońskiego Festiwalu Światła mają wziąć udział w naszym. Bo to właśnie w Lyonie zorganizowano pierwszy Festiwal Światła.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama