Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zasłużyli się dla rozwoju regionu łódzkiego - województwo ich uhonorowało

Redakcja
Podczas uroczystej sesji sejmiku z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego przyznawane są Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Łódzkiego

W tym roku przyznano dwie Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Łódzkiego - prawdziwemu bohaterowi wojennemu oraz wyjątkowemu zespołowi artystycznemu. Ponadto jeden z laureatów odebrał odznakę przyznaną w roku ubiegłym. Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Łódzkiego to pierwsze w historii samorządu województwa łódzkiego odznaczenie dla osób lub instytucji, które całokształtem działalności zawodowej, społecznej oraz publicznej przyczyniły się do rozwoju województwa łódzkiego.

Komisja Odznaki Honorowej obraduje pod przewodnictwem marszałka województwa Witolda Stępnia, a w jej skład wchodzi Prezydium Sejmiku Województwa Łódzkiego z przewodniczącym Markiem Mazurem na czele, a także szefowie wszystkich klubów radnych. Komisja dokonuje oceny wniosków o nadanie odznaki, które składają organy samorządu terytorialnego, gospodarczego, organizacji pozarządowych oraz rekomenduje sejmikowi poszczególne kandydatury. Zgodnie z regulaminem, komisja może przyznać nie więcej niż 10 odznaczeń w roku. Zasadę tę wprowadzono, aby budować prestiż odznaki honorowej jako wyróżnienia dla najbardziej zasłużonych dla regionu osób bądź instytucji. Członkowie komisji już na pierwszym posiedzeniu ustalili, że odznaczenia będą wręczane przy okazji uroczystych sesji, świąt państwowych lub innych uroczystości, aby podkreślić rangę wydarzenia oraz dodatkowo docenić laureatów tej prestiżowej odznaki.

W tym roku odznakę odebrała wyjątkowa postać, która zapisała się w historii województwa łódzkiego. To pułkownik Józef Suchodolski, kawaler Orderu Virtuti Militari oraz Krzyża Walecznych. Pułkownik Suchodolski w czasie II wojny światowej jako żołnierz ochotnik 1. Brygady Artylerii Ciężkiej im. gen. Józefa Bema przez 4 lata walczył na pierwszej linii frontu i brał udział w zdobywaniu Berlina. Przed 70 laty, 18 stycznia 1945 roku, na czele plutonu jednostki artyleryjskiej wkroczył do Tomaszowa Mazowieckiego, miasta, z którym związał się po wojnie na całe życie. Do dzisiaj pułkownik jest aktywnym społecznikiem, pełni funkcję przewodniczącego Rady Kombatantów przy staroście tomaszowskim, jest członkiem Związku Żołnierzy Wojska Polskiego oraz Łódzkiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP oraz Byłych Więźniów Politycznych w Łodzi.

Kolejnym laureatem jest Zespół Pieśni i Tańca "Bychlewianka". To istniejący od 40 lat największy zespół ludowy powiatu pabianickiego, koncertujący w Polsce i za granicami kraju. Laureat wielu konkursów i przeglądów muzyki folklorystycznej. Zespół działa w trzech grupach wiekowych, zrzeszając dzieci i młodzież w wieku od 5 do 18 lat. W repertuarze ma tańce łowickie, opoczyńskie, sieradzkie, lubelskie, śląskie i górali żywieckich. Oprócz występów scenicznych zespół prowadzi również działalność edukacyjną, za którą przyznano mu m.in. nagrodę ministra kultury.

Podczas tegorocznej uroczystej sesji Sejmiku Województwa Łódzkiego z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego odznaczenie odebrał także Zbigniew Bródka, nagrodzony przez sejmik w roku ubiegłym. To pierwszy w historii polskiego sportu zdobywca Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim oraz mistrz olimpijski z Soczi - jedyny złoty medalista olimpijski z województwa łódzkiego. Zbigniew Bródka jest nie tylko gwiazdą sportu światowego formatu, ale wspaniałym człowiekiem, który na co dzień ratuje mienie i życie ludzkie jako zawodowy strażak, pełniący służbę w Państwowej Straży Pożarnej w Łowiczu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki