Sepp Blatter: Teflonowy król nie boi się opozycji [KORUPCJA...

  Sepp Blatter: Teflonowy król nie boi się opozycji [KORUPCJA W FIFA]

  Matt Dickinson

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Sepp Blatter
  1/2
  przejdź do galerii

  Sepp Blatter ©Walter Bieri

  Jak zmusić do odejścia niezniszczalnego Seppa Blattera? Jego europejscy przeciwnicy nie są tak naiwni, by sądzić, że ze wstydu poda się do dymisji lub postąpi honorowo i zrezygnuje.
  Blattera prawdopodobnie nie da się usunąć w głosowaniu. Fakt, że UEFA, organizacja zarządzająca związkami piłkarskimi w Europie, zażądała przełożenia piątkowych wyborów prezydenta władz FIFA i zorganizowania nowych za pół roku, świadczy jedynie o tym, że teflonowy król futbolu dziś, tak jak przez ostatnie 17 lat, pewnie dzierży polityczną władzę i nie zaszkodzi mu nawet międzynarodowy kryzys.

  Blatter jeszcze w środę zapewniał, że przekona do siebie opozycję i bez problemu pokona swojego jedynego rywala, jordańskiego księcia Alego bin al-Husseina. W wielu krajach jest rzeczą niepojętą, by startował w wyborach w sytuacji, gdy policja właśnie aresztowała najważniejszych działaczy.

  Chyba nie ma drugiego tak niezniszczalnego człowieka jak Blatter, który w wieku 79 lat nie tylko ubiega się o reelekcję na piątą kadencję, lecz także wydaje się wręcz pewny zwycięstwa, mimo że on i jego współpracownicy mają zakaz opuszczania kraju.

  Aby zrozumieć dlaczego, przenieśmy się z Zurychu do ośrodka Atlantis Paradise na Bahamach, gdzie miesiąc temu odbyło się doroczne spotkanie zarządu CONCACAF, konfederacji piłki nożnej Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów. To tam szef futbolu na Dominikanie, Osiris Guzman, porównał Seppa Blattera do Jezusa, Mandeli i Mojżesza, dla pewności dorzucił też Lincolna, Churchilla i Luthera Kinga. Według świadka delegaci ustawili się w kolejce, by na wyścigi wygłaszać peany na cześć Blattera.

  CZYTAJ TAKŻE: Afera korupcyjna w FIFA. Jakimi pieniędzy operuje FIFA? Raport finansowy federacji pod lupą CNN

  Powód tej przyprawiającej o mdłości litanii pochlebstw stał się jasny, gdy na mównicę wszedł sam Blatter i oświadczył, że przyjechał tu, by mówić o futbolu, nie o pieniądzach, ale nie może nie przypomnieć, że od 1999 r. FIFA przekazała ponad 330 mln dolarów 41 państwom tego regionu, w tym wielu bardzo biednym. - Prognoza na najbliższe cztery lata to jakieś 150-180 mln dolarów - dodał. Przypomniał, że w ciągu ostatnich 18 miesięcy każdy kraj członkowski otrzymał ponad milion dolarów, w tym jednorazowo bonus w wysokości 500 tys. za zyski z ubiegłorocznego Pucharu Świata.

  Mógł też wspomnieć o obietnicy członkostwa w FIFA dla każdego kraju: dobrze płatna praca, podróże klasą biznes na koszt firmy itp. Blatter bardzo rozważnie wykorzystuje swoje wpływy. Potęgę piłki nożnej może i widać na boiskach zachodniej Europy, ale wpływ polityczny buduje się znacznie dalej. Blatter uświadomił sobie tę mądrość znacznie wcześniej niż inni działacze.

  W systemie FIFA jeden członek to jeden głos, a wszystkie głosy są jednakowo ważne: nie ma różnicy, czy to wyspa Montserrat zamieszkana przez 5 tysięcy osób, czy Niemcy z 80 mln obywateli. Blatterowi do zwycięstwa nie jest potrzebny głos nawet jednego z 54 europejskich członków organizacji.

  W niektórych częściach Europy widzimy skorumpowaną organizację z odrażającym zarządem, "kleptokrację", jak określił to wczoraj jeden z francuskich dziennikarzy, lecz w oczach reszty świata FIFA to prężny biznes, który dba o swoich członków.
  Oczywiście podczas prezydenckich wizyt prywatnym samolotem nie przywozi własnych pieniędzy - to pieniądze piłki nożnej.
  Blatter kieruje organizacją, która w ubiegłym roku dysponowała rezerwą w wysokości 1,4 mld dolarów. Możliwe, że gdyby zakręcić ten kurek, władza i wpływ Blattera zakończyłyby się już jutro. Sponsorzy FIFA, przynoszący ok. 30 proc. zysku, i partnerzy medialni - 43 proc. zysku, jak na razie nie rwą się jednak do wprowadzania zmian.

  Tłumaczenie: Lidia Rafa

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama