Korupcja w FIFA: Następnym aresztowanym będzie Blatter?...

  Korupcja w FIFA: Następnym aresztowanym będzie Blatter? Sprawa Warnera może go pogrążyć

  Tomasz Dębek

  Aktualizacja:

  Polska

  Sepp Blatter

  Sepp Blatter ©Ennio Leanza

  [KORUPCJA W FIFA] Mimo skandalu korupcyjnego i aresztowania czołowych działaczy FIFA w piątek Sepp Blatter został wybrany na piątą kadencję szefa światowej piłki.
  Sepp Blatter

  Sepp Blatter ©Ennio Leanza

  Jaka jest różnica między Bogiem i prezydentem FIFA? Bogu nie wydaje się że jest Seppem Blatterem – jeden z licznych żartów o szefie światowej federacji piłkarskiej idealnie pokazuje, jaką opinią cieszy się 79-letni Blatter. – On nie jest już akceptowany przez nikogo oprócz tych, którzy oddają głosy w sali – komentuje wyniki piątkowych wyborów prezes PZPN Zbigniew Boniek.

  Kontrowersyjny Szwajcar nie miał jednak problemów z reelekcją. W pierwszej turze dostał 133 głosy na 209 możliwych (jego jedyny konkurent, jordański książę Ali Bin al-Hussein miał poparcie 73 federacji, oddano też trzy głosy nieważne).

  Do drugiej, która byłaby tylko formalnością, nie doszło. Al-Hussein wycofał swoją kandydaturę. „Sepp Blatter pogratulował Seppowi Blatterowi, po tym jak pokonał Seppa Blattera w wyborach na prezydenta FIFA” – żart z poprzednich wyborów, w których Szwajcar nie miał nawet kontrkandydata, nie stracił na aktualności. Wybrany na piątą już kadencję Blatter będzie rządził światową piłką przez 21 lat – od 1998 do 2019 roku.

  Nieźle jak na kogoś, kto we wczesnych latach 70. miał w CV takie pozycje, jak wokalista weselny, PR-owiec związku turystycznego czy prezes... Światowego Stowarzyszenia Przyjaciół Podwiązek. Jego piłkarską karierę przerwał ojciec, który nie pozwolił mu podpisać kontraktu z Lausanne Sport, bo „z piłki nie będzie pieniędzy”. Blatter poszedł jednak w stronę sportu. Pracował m.in. przy organizacji igrzysk w Monachium (jako przedstawiciel jednego ze sponsorów), pełnił też funkcję prezesa Szwajcarskiego Związku Hokeja na Lodzie. W 1975 r. znalazł się w strukturach FIFA, najpierw jako dyrektor techniczny (do 1981), później sekretarz generalny (do 1998).

  Okres jego prezydentury to z jednej strony gigantyczny wzrost wpływów do kasy organizacji, z drugiej niezliczone skandale. Kupowanie głosów w wyborach, łapówki od kandydatów na organizatorów mistrzostw świata czy choćby ostatni skandal korupcyjny na gigantyczną skalę – w środę FBI aresztowało i postawiło zarzuty 14 osobom, w tym kilku prominentnym działaczom.

  – Chcę naprawiać FIFA razem z wami. Aż do końca kadencji. Żeby mój następca zastał silną organizację. Zaczniemy jutro rano. Wiem, w jaki sposób odbudować nasz wizerunek. Nie mogę zdradzić jak. Ale bierzemy się do roboty od rana – zapowiadał po wygranych wyborach.

  FBI zapowiada jednak, że to dopiero początek dochodzenia. Wielu podejrzewa, że jedną z jego kolejnych ofiar może być właśnie Blatter. – Ja, aresztowany? A niby za co? – pytał dziennikarzy. Amerykanie badają jednak sprawę łapówki w wysokości 10 mln dolarów (!) wręczonej byłemu członkowi Komitetu Wykonawczego FIFA i szefowi CONCACAF [Konfederacja Piłki Nożnej Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów – red.], Jackowi Warnerowi. – Nie mam z tym nic wspólnego – zarzeka się Szwajcar, jednak wiele osób ze środowiska piłkarskiego twierdzi, że taka kwota nie mogła przejść obok szefa światowej federacji. – Dowody dostarczone przez FBI są szokujące. Nie sądzę, że Blatter to przetrwa. Mogło mu się udać w wyborach, ale na dłuższą metę jest już po nim. Za jego kadencji poziom korupcji stał się nie do zaakceptowania. To przerażające – twierdzi prezes angielskiej federacji Greg Dyke.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo