Referendum strajkowe w szpitalu w Bełchatowie. Związki chcą...

  Referendum strajkowe w szpitalu w Bełchatowie. Związki chcą podwyżki i utrzymania miejsc pracy

  Maciej Wiśniewski

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  W listopadzie ubiegłego roku w bełchatowskim szpitalu protestowały sprzątaczki i kuchenne.
  1/2
  przejdź do galerii

  W listopadzie ubiegłego roku w bełchatowskim szpitalu protestowały sprzątaczki i kuchenne. ©Maciej Wiśniewski

  Pracownicy bełchatowskiego szpitala zdecydują w referendum, czy opowiadają się za strajkiem. Organizuje je Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny, który walczy o podwyżki dla pracowników szpitala i utrzymanie miejsc pracy.
  Za tydzień pracownicy bełchatowskiego szpitala wezmą udział w referendum, w którym zdecydują, czy opowiadają się za strajkiem, czy nie. Referendum strajkowe organizuje Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny, który walczy o podwyżki dla pracowników szpitala i utrzymanie miejsc pracy.

  - Woli do dialogu nie ma od dawna. Uważamy, że musimy podjąć kolejny krok, ponieważ negocjacje nie przynoszą skutku - mówi Wojciech Jendrusiak, przewodniczący związku zawodowego Konfederacja Pracy.


  Referendum strajkowe w szpitalu potrwa dwa dni. Odbędzie się w środę i czwartek, 10 i 11 czerwca, w godzinach 6.30 - 19.30, tak aby mogli w nim wziąć udział wszyscy zatrudnieni, pracujący na trzech zmianach. Uprawnionych do udziału w referendum jest 1.180 osób. Aby referendum było ważne, musi wziąć w nim udział ponad połowa pracowników.

  Referendum strajkowe to kolejny etap sporu zbiorowego między związkami zawodowymi a dyrekcją, który ciągnie się od trzech lat. Związkowcy domagają się tysiąca złotych podwyżki dla każdego pracownika szpitala oraz gwarancji zatrudnienia dla wszystkich pracowników.

  Postulatów nie zmieniły dwie skromne podwyżki - 80 i 70 zł netto, które dostali pracownicy w ubiegłym i w tym roku.

  - To są kwoty na poziomie wzrostu płacy minimalnej - mówi Iwona Darmach, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w szpitalu, największej organizacji związkowej w placówce, zrzeszającej ponad połowę załogi. - Poprzednia podwyżka była w 2009 roku, po naszym, pielęgniarek i położnych, trzytygodniowym proteście. Cały czas nam mówiono, że są ważniejsze sprawy, remonty, inwestycje i szpital nie ma pieniędzy. Jeśli średni wiek pielęgniarki w szpitalu to 48 - 50 lat, to kiedy mają one wypracować sobie godziwą emeryturę, jak nie teraz?

  Związkowcy walczą nie tylko o pieniądze, ale też o gwarancje zatrudnienia. Wprawdzie nie ma na razie zwolnień, ale jak mówi Iwona Darmach, załoga szpitala jest sukcesywnie uszczuplana.

  - Obsługa pielęgniarska dziś jest na minimalnym poziomie- podkreśla.

  Związki zawodowe mają już imienną listę pracowników. Informacje o referendum strajkowym i żądaniach związkowców pojawiły się już na tablicach informacyjnych w placówce.

  Protest w szpitalu w Bełchatowie. Odwołano wszystkie zabiegi i operacje


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama