Ważne
  "Upcyclingowy zawrót głowy". Uczniowie pokazali jak...

  "Upcyclingowy zawrót głowy". Uczniowie pokazali jak kreatywnie wykorzystać odpady [ZDJĘCIA]

  Jacek Losik

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  "Upcyclingowy zawrót głowy". Uczniowie pokazali jak kreatywnie wykorzystać odpady [ZDJĘCIA]
  1/26
  przejdź do galerii

  ©Grzegorz Gałasiński

  Wieszak wykonany ze starych widelców i belki, szafka stworzona ze starych kartonów, tapety i folii, a nawet cała kreacja wykonana z papieru. Takie owoce uczniowskiej kreatywności można było podziwiać na gali finałowej ogólnopolskiego konkursu "Upcyclingowy zawrót głowy".
  Do finału, który zorganizowano w Centrum Promocji Mody w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi zakwalifikowało się 16 szkół z całej Polski. Jak przyznają organizatorzy konkursu, chodziło o pokazanie jak ekologicznie, prosto i niedrogo zmieniać i upiększać swoje otoczenie.

  - Konkurs miał charakter edukacyjno – ekologiczny. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu upcycling’owej pracy plastycznej – tłumaczyła Agnieszka Wojas, organizator imprezy. - Sztuka upcycling’u posiada wiele zalet i jest doceniana nawet przez profesjonalnych projektantów na całym świecie. Jest znakomitą formą tworzenia rzeczy absolutnie unikatowych – dodaje.


  Uczniowie w środę (3 czerwca) rano prezentowali swoje prace przed ośmioosobowym jury. Z odpadów powstał m.in. „wieszak ucznia” wykonany z belki, pięciu starych widelców, ozdobnej tasiemki. Dzieci z Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Skrzynnie własnoręcznie oszlifowały drewno i przymocowały sztućce za pomocą kleju na gorąco. Uczniowie gimnazjum im. K. Wojtyły w Brzozie wykonali natomiast „Szafkę z materiałów ekologicznych”.

  - Naszym celem było wykonanie szafki z materiałów wtórnych – mówili uczniowie z Brzozy na filmiku promującym pracę. - Wykorzystaliśmy do tego karton po drukarce, karton po butach, stara tapeta oraz zakrętki do butelek. Zamiast produkować nowe odpady, wykorzystaliśmy te, które już zaśmiecają naszą planetę.

  Uczennice Zespołu Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego im. Jana Cybisa w Opolu zaprojektowały „Papierową modę“, czyli sukienkę wykonaną w całości ze starych gazet i drutu. Nie była to jednak jedyny element gali, który uzasadniał wybór Centrum Promocji Mody, jako odpowiedniego miejsca do zorganizowania gali. Tego samego dnia (3 czerwca) podczas wieczornej gali finałowej zorganizowano pokaz, w trakcie którego uczniowie łódzkich podstawówek i gimnazjów wystąpili w roli modeli i modelek. Zaprezentowali stroje zaprojektowane przez mamy uczniów Szkoły Podstawowej Kornelówka.

  Po pokazie nastąpiło wyłonienie zwycięzców konkursu. Za zajęcie III miejsca przewidziano nagrodę 500 zł, za II miejsce 700 zł, za I miejsce 900zł. Organizatorami konkursu są Fundacja Dar Edukacji oraz Prywatna Szkoła Podstawowa Kornelówka z Łodzi. „Upcyclingowy Zawrót Głowy” odbywał się pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Ochrony Środowiska, Pani Wojewody Łódzkiego Jolanty Chełmińskiej, Kuratora Łódzkiego Jana Kamińskiego, Polskiego Stowarzyszenia Kreatywności oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Łodzi. Projekt współfinansowany jest z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Łodzi a Partnerem akcji są Akademia Sztuk Pięknych oraz w Łodzi oraz Centrum Promocji Mody.

  Główne nagrody otrzymały następujące szkoły:

  Szkoły Podstawowe:
  I miejsce – Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Skrzynnie „Wieszak ucznia“
  II miejsce – Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Skrzynnie „Turystyczna kawiarenka“
  III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 z oddziałami integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki w Ozorkowie „Kubeczkowy kinkiet“

  Gimnazja:
  I miejsce – Gimnazjum im. Karola Wojtyły w Brzozie „Szafka z materiałów ekologicznych“
  II miejsce – Gimnazjum nr 2 z oddziałami integracyjnymi im. Stanisława Staszica w Żywcu „Nasza pufa Ci zaufa“
  III miejsce – Gimnazjum nr 1 im. Jana Długosza w Sandomierzu „Eco mundurek“

  Szkoły Ponadgimnazjalne:
  I miejsce – Zespół Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego im. Jana Cybisa w Opolu „Papierowa moda“
  II miejsce – Zespół Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu „ Szalona l

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pyt.

   rwd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Małe pytanko. Co się stało z tymi "eksponatami" po pokazie ? Przestały być odpadami ?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   fantastyczny pokaz upcyclingowej mody

   maggie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   fantastycznie zorganizowany Zakręcony Pokaz Mody! zachwycające upcyclingowe stroje prezentowane przez małych modeli i modelki. Gratulacje dla wszystkich finalistów konkursu UPCYCLINGOWY ZAWRÓT...rozwiń całość

   fantastycznie zorganizowany Zakręcony Pokaz Mody! zachwycające upcyclingowe stroje prezentowane przez małych modeli i modelki. Gratulacje dla wszystkich finalistów konkursu UPCYCLINGOWY ZAWRÓT GŁOWY!

   zwiń

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama