Nasilą się protesty w obronie łódzkiej zieleni

  Nasilą się protesty w obronie łódzkiej zieleni

  Marcin Bereszczyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Ostatnie miesiące to nieustająca walka o łódzkie drzewa. Władze Łodzi chcą je wycinać, a łodzianie zamierzają uratować ich jak najwięcej.
  Marcin Bereszczyński

  Marcin Bereszczyński ©Grzegorz Gałasiński

  Władze argumentują, że drzewa trzeba ścinać, bo to konieczne przy prowadzeniu inwestycji. Przekonują, że te inwestycje poprawią jakość życia w mieście, ale to niesie z sobą koszt, jakim jest wycinka drzew. Łodzianie nie chcą o tym słyszeć i grożą protestami. A przecież to dopiero początek wielkiej wycinki, jaka może czekać Łódź w najbliższym czasie. Szykują się przecież nowe inwestycje.

  Urzędnicy zamienili się w drwali. Z ulic Łodzi znikają stare drzewa

  Od 2008 do 2014 roku wycięto w Łodzi prawie 66 tys.
  drzew. W tym czasie posadzono 41,5 tys. nowych. Miłośników zieleni to nie zadowala, ponieważ wycięto stare, dorodne drzewa, a posadzono małe, karłowate rośliny, które niekoniecznie muszą się przyjąć. Zieleni ubywa w szybkim tempie. Nie przekonują mnie już argumenty, że na jednego łodzianina przypada więcej drzew, niż na mieszkańca innego dużego miasta w Polsce. Może i tak jest, ale tylko statystycznie. W centrum Łodzi zieleni jest mało. Nie zmienią tego nawet donice z katalpiami i wiśniami japońskimi.

  Od pewnego czasu na obradach komisji ochrony środowiska Rady Miejskiej pojawia się coraz więcej wniosków o wpisanie drzew na listę pomników przyrody. Wnioskodawcy przekonują radnych, aby objęli ochroną wskazane drzewa, ale urzędnicy wiedzą lepiej i często lekceważą zdanie łodzian. Kilka miesięcy temu radni dyskutowali o czterech drzewach, które łodzianie chcieli wpisać na listę pomników, aby były prawnie chronione. Jak się później dowiedziałem, w trakcie tej debaty drzew już nie było. Zostały wcześniej wycięte w zgodzie z prawem, bo jeden urzędnik drugiemu urzędnikowi wydał zezwolenie na ich wycinkę.

  Nie dziwi mnie opór ze strony mieszkańców Starego Widzewa, którzy walczą o zachowanie zieleni przy Niciarnianej i w jej okolicach. Muszę przyznać, że podczas rozmów o tym, czy na Niciarnianej ma powstać wiadukt czy tunel, dobrze słyszałem o planowanej wycince. Nawet pisałem o tym rok temu. Wykonawca wtedy mówił, że budowa tunelu drogowego pod torami kolejowymi wiąże się z wycinką drzew. Miały iść pod topór te, które rosną w miejscu, gdzie powstanie tunel. Nie spodziewałem się jednak, że w okolicy Niciarnianej ma być wykarczowane prawie 400 drzew. Taka skala wycinki jest przerażająca. Cieszę się, że urzędnicy znaleźli rozwiązanie, aby uratować przynajmniej 120 drzew spośród tych, które zostały wpisane na listę roślin przeznaczonych do ścięcia.

  Wycinka drzew na Niciarnianej. Protesty mieszkańców przyniosły efekt

  Mieszkańcy Starego Widzewa i tak są w dobrej sytuacji. Mają blisko do parku im. Baden-Powella, albo do parku Widzewskiego. Mają duże obszary zieleni w bliskim sąsiedztwie. Co mają powiedzieć mieszkańcy Bałut, dla których jedno drzewko rosnące w podwórku to jedyny element żywej zieleni?

  Rozumiem wycinkę prowadzoną w celu ochrony budynków. Zdaję sobie sprawę z tego, że spróchniałe konary mogą odpaść od pnia i rozbić okna w mieszkaniach. Zastanawia mnie tylko, dlaczego osoby odpowiedzialne za utrzymanie zieleni doprowadziły do tego, że drzewa spróchniały. Może należało je leczyć?

  W okolicy, w której mieszkam, prawie nie ma drzew. Te, które jeszcze rosną, zostaną wycięte, gdy rozpocznie się budowa trasy Karskiego. Większość sąsiadów o tym nie wie. Ci świadomi już teraz zapowiadają protesty. Jeśli znikną ostatnie drzewa w tym rejonie, to zostanie tylko beton bloków i gruz rozsypujących się kamienic. Spodziewam się akcji jeszcze bardziej intensywnej, niż w przypadku Niciarnianej.

  Wycinka drzew na Radogoszczu. Protest mieszkańców wstrzymał prace

  Protestów należy spodziewać się również na Nowosolnej. Nie zdziwię się, jeśli mieszkańcy zaczną przypinać się do drzew, jeśli budowa obwodnicy ma oznaczać wykarczowanie zieleni. Wydłużenie al. Włókniarzy do drogi ekspresowej S14 też wiąże się z wycinką wielu drzew. Podobnie, jak budowa innych dróg prowadzących do S14. Sama trasa S14 to też wielkie karczowanie zieleni. Mieszkańcy okolic Strykowskiej już protestowali. Jedni przeciwko poszerzeniu istniejącej drogi, inni za zbudowaniem nowej, równoległej. Obydwa warianty wiążą się z wycinką drzew. W ostatnim czasie protestowali też mieszkańcy Świtezianki na Radogoszczu. Wcześniej wycięto drzewa z lasu na Złotnie, a także zieleń z okolic lotniska.

  W ostatnim czasie mamy do czynienia z pracami nad wieloma dokumentami strategicznymi dotyczącymi przyszłości Łodzi. Tworzone są plany przestrzenne, transportowe, urbanistyczne, rowerowe, rewitalizacyjne, ale nikt nie wpadł na to, aby zacząć prace nad programem rozwoju obszarów zielonych w Łodzi.


  Czytaj także

   Komentarze (10)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ŁÓDŹ BETONUJE!

   Ewa Drewnowicz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   Szanowny Panie Redaktorze! Mieszkam na Osiedlu Niciarniana.W ubiegłym roku JA wraz z Mieszkańcami uczestniczyliśmy w spotkaniach, dyskusjach i konsultacjach społecznych związanych budową...rozwiń całość

   Szanowny Panie Redaktorze! Mieszkam na Osiedlu Niciarniana.W ubiegłym roku JA wraz z Mieszkańcami uczestniczyliśmy w spotkaniach, dyskusjach i konsultacjach społecznych związanych budową bezkolizyjnego przejazdu ulicą Niciarnianą przez tory. Było ich kilka w siedzibie Urzędu Miasta Łodzi przy Piotrkowskiej 104 oraz jedno w XXIII LO przy al.Piłsudskiego. W czasie tych spotkań NIE ZOSTAŁAM poinformowana o możliwej, planowanej, przewidywanej, przypuszczanej masowej wycince drzew przy ul.Niciarnianej w związku z budową wiaduktu czy tunelu jako ostatecznie przyjętego rozwiązania. INNI MIESZKAŃCY także NIE SŁYSZELI TAKIEJ INFORMACJI! Natomiast w czasie konsultacji w XXIII LO padło pytanie do ZDiT, czy drzewa będą masowo wycinane. Otrzymaliśmy odpowiedź, że NIE BĘDZIE MASOWEJ WYCINKI, TYLKO KILKANAŚCIE DRZEW W OKOLICY PRZEJAZDU KOLEJOWEGO. I my głuptasy uwierzyliśmy!!! Nie było Pana z nami w czasie tych spotkań władza-mieszkańcy. Gdzie i kiedy Pan został poinformowany o skali wycinki drzew inwestycji wiaduktowo-tunelowej? My mieszkańcy DOPIERO 12 maja 2015 r. policzyliśmy w pasie ul.Józefa 50 drzew oznaczonych krzyżami,13 maja 2015 r. dowiedzieliśmy się z prasy o 100 drzewach , a 15 maja 2015 r . o ok.400. W dniu 11 czerwca 2015 r. ta liczba wzrosła do 600 jako pierwotnie określona przez ZDiT w pasie budowy całego stadionu i tunelu!!! DZIĘKUJĘ PANU ZA TEN ARTYKUŁ! To kolejna informacja dla władz Łodzi, która działa w myśl hasła ŁÓDŹ BETONUJE!!!! W Łodzi są TYSIĄCE MIESZKAŃCÓW-WYBORCÓW I PODATNIKÓW, którzy wiedzą, że można budując - chronić ROZUMNIE drzewostan!!! Potrzeba do tego rozumu i staranności w projektowaniu. ”Bunt Niciarnianej” pokazał, że można ocalić część drzew. DLACZEGO OD RAZU TAK NIE PLANOWANO?! Wydarzenie na facebooku "Ratujmy drzewa ulicy Niciarnianej w Łodzi!" skupiło 3500 osób. Są to ludzie, którzy tym "kliknięciem" mówią władzy w Łodzi: "ZALEŻY NAM NA OCHRONIE DRZEW! POTĘPIAMY INWESTYCYJNE BARBARZYŃSTWO NA PRZYRODZIE!" zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hipsterskie mądrowanie się

   aa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Inwestycje czasem wymagają wycinek, ważne że wycinki są równoważone nasadzeniami i tego trzeba pilnować. Do tego trzeba programu dodatkowych nasadzeń i już. Faflowanie się pseudopolityków to nuda

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Komuś potrzebny jest parkiet z tego dębu.....

   Gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   Trzeba sprawdzić,czy komuś potrzebne są deski dębowe na podłogę darmowe?!Wycika drzew to bardzo intratny interes w naszym kraju!!!Niektórzy po prostu z tego żyją?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dąb bez korzeni

   Obserwator (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

   Rada Miejska przegłosowała, że dąb o obwodzie prawie 2 metry nie ma korzeni. To nie żart, naprawdę 26 radnych PO i SLD zobowiązanych dyscypliną partyjną przegłosowało to na sesji w dniu 18 marca...rozwiń całość

   Rada Miejska przegłosowała, że dąb o obwodzie prawie 2 metry nie ma korzeni. To nie żart, naprawdę 26 radnych PO i SLD zobowiązanych dyscypliną partyjną przegłosowało to na sesji w dniu 18 marca tego toku. Zrobili to, odrzucając na polecenie Pani Prezydent uwagę nr. 317 do przedłożonego planu zagospodarowania Radogoszcza. Autor uwagi zwrócił uwagę, że niepotrzebne nikomu przedłużenie peryferyjnej ulicy Nefrytowej koliduje z dębem - pomnikiem przyrody. W uzasadnieniu odrzucenia uwagi czytamy, że jezdnia będzie tylko sąsiadowała z dębem. Jak można zbudować jezdnię bezpośrednio przy pniu nie ruszając odchodzących od niego potężnych korzeni to wiedzą tylko urzędnicy Pani Prezydent. Żeby było zabawniej w tym samym czasie Zarząd Dróg i Transportu musiał wyciąć drzewa na Piotrkowskiej przed DOMUSEM i w innych miejscach, bo ich korzenie niszczyły chodniki i jezdnie modernizowanej ulicy. Te wycięte drzewa wyglądają jak małe krzaczki przy tym dębie, który zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej nie koliduje z projektowaną ulicą. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NSA wydało wyrok w dniu 14.11.2014r. sygn. akt II OSK 2040/13 w sprawie wycinki drzew z

   lo:li (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   naruszeniem prawa na skwerze przy ul. Piotrkowskiej 235/241 w Łodzi. Urzędników UMŁodzi to nie interesuje, bo wiedzą, że Prokuratura Łódź-Śródmieście umorzyła śledztwo w sprawie przekroczenia...rozwiń całość

   naruszeniem prawa na skwerze przy ul. Piotrkowskiej 235/241 w Łodzi. Urzędników UMŁodzi to nie interesuje, bo wiedzą, że Prokuratura Łódź-Śródmieście umorzyła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych - postanowienie zamieszczono na stronie - piotrkowska235.wordpress.com - warto to przeczytaćzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czemu władza chce wycinki

   Łodzianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 13

   No właśnie: czemu?
   W bajki o przekrętach na drewnie nie wierzą nawet najbardziej naiwni.

   A prawidłowa odpowiedź brzmi: władzy nie zależy na wycince. Żadnej władzy, ani tej, ani poprzedniej, ani...rozwiń całość

   No właśnie: czemu?
   W bajki o przekrętach na drewnie nie wierzą nawet najbardziej naiwni.

   A prawidłowa odpowiedź brzmi: władzy nie zależy na wycince. Żadnej władzy, ani tej, ani poprzedniej, ani przyszłej. Bo władza ma w nosie drzewa przy jakiejś drodze, lub pod czyimś oknem.

   Gorzej, jeśli władza nie sadzi nowych drzew. Akurat ta władza trochę się ruszyła, choć jest jeszcze sporo przed nią.

   No to skąd wycinki?
   A czy to nie oczywiste?
   Jeśli chcesz coś zbudować w miejscu gdzie stoi drzewo, to musisz je wyciąć. Czasem wycinasz też obok, żeby wygodnie pracować. I o to "obok" czasem warto powalczyć.

   Niestety, większości walczących wcale nie chodzi o drzewa!
   Oni zwalczają inwestycje, nie chcą, żeby ktoś im się wybudował po sąsiedzku. Tak jak pacjent, który mieszka na planowanej od 30+ lat trasie łączącej al. Włókniarzy z S14. Jak nie drzewa, to przynajmniej gniazda na drzewach (ornitologia protestacyjna), a jak nie ptaszki, to rzadki gatunek ślimaka.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   o co wam wszystkim chodzi???

   won (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

   przecież były wybory w ub.r. na jesieni, prawda?
   wszyscy PObiegliście głosować na barbi z fotoszopu bo przecież te wredne pisiaki mogły znów zaatakować!!!
   No to teraz zamknąć pyszczki i bić brawo...rozwiń całość

   przecież były wybory w ub.r. na jesieni, prawda?
   wszyscy PObiegliście głosować na barbi z fotoszopu bo przecież te wredne pisiaki mogły znów zaatakować!!!
   No to teraz zamknąć pyszczki i bić brawo dla jedynej słusznej organizacji partyjnej która przecież chce tylko waszego dobra!!!!!

   hahahahahahahahhaaaaaaaa!!!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jakim wam, jakim wszystkim?

   sam won (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

   Były wybory, pamiętamy wyniki.
   Zdanowska, którą niepotrzebnie obrażasz, wygrała w pierwszej turze. Tak zdecydowali łodzianie, uszanuj ten wybór.

   BTW: czy twoja matka wygląda jak barbi z...rozwiń całość

   Były wybory, pamiętamy wyniki.
   Zdanowska, którą niepotrzebnie obrażasz, wygrała w pierwszej turze. Tak zdecydowali łodzianie, uszanuj ten wybór.

   BTW: czy twoja matka wygląda jak barbi z fotoszopu, czy jak stara prukwa?
   Tylko pyszczek trzymaj na wodzy, sam zacząłeś. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przedłużą Al. Włókniarzy....

   Sprawdź (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 10

   Udało się przeforsować przedłużenie Al. Włókniarzy wg koncepcji władz. Wyrżną kilometr lasu Harcerskiego, wyrżną drzewa nad Sokołówką, wyrżną minimum setki drzew na Radogoszczu. Protestować trzeba,...rozwiń całość

   Udało się przeforsować przedłużenie Al. Włókniarzy wg koncepcji władz. Wyrżną kilometr lasu Harcerskiego, wyrżną drzewa nad Sokołówką, wyrżną minimum setki drzew na Radogoszczu. Protestować trzeba, ale bez zmiany władz, nie będzie lepiej. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Protestować trzeba jak najszybciej

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 5

   Łódzka sitwa medialno-polityczna ponad podziałami, mieszkańcy nadal się łudzą, że jak wybiorą kogoś albo media kogoś chwalą to znaczy, że to coś zmieni. W Łodzi jest sitwa medialno-polityczna i do...rozwiń całość

   Łódzka sitwa medialno-polityczna ponad podziałami, mieszkańcy nadal się łudzą, że jak wybiorą kogoś albo media kogoś chwalą to znaczy, że to coś zmieni. W Łodzi jest sitwa medialno-polityczna i do tego dopięte jest wiele podmiotów "pozarządowych". Tu idzie o nie o poprawienie warunków życia łodzian tylko te wszystkie mega inwestycje to gigantyczne pieniądze, chodzi o biznes. Kosztem nas - łodzian.zwiń

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama