Juventus - Barcelona 1:3 RELACJA + ZDJĘCIA Barcelona wygrywa Ligę Mistrzów!

Z Berlina Tomasz Biliński (AIP)
Juventus - Barcelona: FC Barcelona wygrała Ligę Mistrzów. W finale na Stadionie Olimpijskim w Berlinie ograła Juventus 3:1. To piąty triumf hiszpańskiego klubu w tych rozgrywkach. ZOBACZ RELACJĘ i ZDJĘCIA

Luis Enrique zrobił wielkie oczy. O mało nie spadły mu trampki. Wprawdzie przed meczem mówił, że Juventus lubi utrzymywać się przy piłce i grać na połowie rywala, ale po jego wielkich jak pięć euro oczach było widać, że nie spodziewał się, że nastąpi to tak szybko. Ledwo spotkanie się rozpoczęło, a gracze napastnicy i pomocnicy „Starej Damy” stali linią tuż przed polem karnym Barcelony. Jej piłkarze nie tylko się zdziwili, ale i pogubili. Jordiemu Albie odskoczyła piłka, Gerrard Pique niecelnie podał, a Marc-Andre ter Stegen kopnął do... Claudia Marchisia.

Ale tak szybko jak Juve zaskoczyło rywala pressingiem, tak jeszcze szybciej rywal zaskoczył zespół z Turynu. Niby powolne rozgrywanie akcji. Z lewego skrzydła na prawe, z prawego na lewe, znów to samo, po czym przyspieszenie Neymara, podanie do Andresa Iniesty, a ten wystawił piłkę Ivanovi Rakiticiowi. 1:0. To trzeci najszybciej strzelony gol w historii rozgrywek.

Giorgio Chiellini pewnie huknął pięścią w udo. On miał stać na drodze tej akcji, ale kontuzji odniesionej w środę nie dało się wyleczyć. Zamiast niego grał Andrea Barzagli. Też w ostatnim czasie leczący uraz. Do treningów wrócił w tygodniu poprzedzającym finał w Berlinie.

W czwartej minucie, gdy padł gol, zapomniał się, wybiegł z linii i nie zdążył wrócić. Zresztą za Iniestą pewnie mało kto byłby w stanie. 31-letni Hiszpan to wciąż klasa światowa. Dzięki asyście został pierwszym graczem w historii Ligi Mistrzów, który zaliczył ostatnie podania w trzech finałach Champions League. A Barzagli do końca pierwszej połowy już się nie mylił.

Mimo to i tak kilka razy nie był w stanie porazić sobie z akcja przeciwników. Zwłaszcza, gdy Lionel Messi zaczął podawać jak... Xavi. Albo po prostu w swoim stylu, choć robi to rzadko. Najpierw na kilkadziesiąt metrów nad wszystkimi przerzucił piłkę do Neymara. Za chwilę do Rakiticia.

Gianluigi Buffon krzyczał, pobudzał zespół, ale nie przyniosło to skutku. Akcje Juventusu przed przerwą było mało. Wprawdzie oddali pięć strzałów, ale tylko jeden celny. Zwykle sprzed pola karnego sił próbował Marchisio, ale albo niecelnie, albo wprost w ter Stegena. A Barcelona robiła swoje. Gdy jej posiadanie piłki wzrosło do 70 proc., można było spokojnie podziwiać zachód słońca nad Stadionem Olimpijskim. Na boisku działo się niewiele. Uwagę przed przerwą przykuło trio MSN, czyli Messi, Luis Suarez i Neymar. Dwukrotnie kończył akcje ten drugi, ale Buffon nie bez powodu nazywany jest Supermanem.

Gdyby ktoś miał jednak wątpliwości, 36-letni bramkarz pokazał to na początku drugiej połowy. Bo ta zaczęła się jak pierwsza, ale z tą różnicą, że to trio MSN kilka razy groźnie strzelało na włoską bramkę. Głównie Messi, któremu do znudzenia bili pokłony fani Barcelony. Argentyńczyk gola jednak nie strzelił i nie przeszedł do historii jako pierwszy, który zdobyłby trzy bramki w trzech finałach Ligi Mistrzów. Choć miał na to szanse, to rozczarował kibiców, którzy kilka razy musieli usuwać ze smartfona nieudane próby Argentyńczyka.

Strzelali za to inni. Najpierw... Alvaro Morata. Nim wychowanek Realu Madryt doprowadził do wyrównania, akcję efektowną piętką rozpoczął Marchisio. A włoscy tifosi mogli z dumą odpalić race. Ta bramka była potrzebna, jak zmiany w FIFA. Mecz nabrał tempa, że druga połowa minęła w mgnieniu oka. Piłkarze Juve uwierzyli w siebie, albo taki był plan, by uśpić kataloński zespół.

W 68. Messi przebiegł z Barzaglim na plecach dobre kilkanaście metrów. Strzelił, Buffon odbił, dobił Suarez., a Luis Enrique skakał jak Jose Mourinho za najlepszych lat na Old Trafford. Chwilę później sędzia nie uznał bramki gola Neymara, bo Brazylijczyk po uderzeniu piłki głową nabił ją na swoją rękę. Diego Maradoną to on jeszcze nie jest.

Wielka chwila nadeszła w 77. min. Iniestę zastąpił Xavi i to ten, który zamienia Barcelonę na Katar przejął od kolegi opaskę kapitana, a po meczu wzniósł puchar mistrzów. Wprawdzie jeszcze w ostatniej minucie bliski wyrównania był Carlos Tevez, ale zamiast tego Neymar po kontrze wbił gwóźdź do trumny i zakończył sezon.

Dla Barcelony to piąty triumf w Lidze Mistrzów, licząc zdobyte trofea, gdy rozgrywki nazywały się Pucharem Europy. Trofeum trafi zatem na stałe na Camp Nou. Dla obu drużyn był to ósmy finał. Juventus przegrał po raz szósty.
Finał Ligi Mistrzów

Juventus – FC Barcelona 1:3 (0:1)

Bramki: Morata 55 – Rakitić 4, Suarez 68, Neymar 90

Sędziował: Cunyeyt Cakir (Turcja)

Juventus: Buffon – Lichtsteiner, Barzagli, Bonucci, Evra – Marchisio, Pirlo, Vidal (79 Pereyra), Pogba – Tevez, Morata (85 Llorente). Trener: Massimiliano Allegri

FC Barcelona: Ter Stegen – Alves, Pique, Mascherano, Alba – Rakitić (90 Mathieu), Busquets, Iniesta (77 Xavi) – Messi, Suarez (90 Pedro), Neymar. Trener: Luis Enrique

Żółte kartki: Vidal, Pogba - Suarez

*Tragedia na drodze. Kierowca busa wjechał w rowerzystów. Matka i dziecko nie żyją
*Tak wygląda certyfikowany dom pasywny w Bielsku-Białej. Ogrzewanie to tylko 400 zł rocznie
*Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
*Ostatnia tona węgla w Sosnowcu. Górnicy żegnają kopalnię Kazimierz-Juliusz ZDJĘCIA + WIDEO
*Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

Materiał oryginalny: Juventus - Barcelona 1:3 RELACJA + ZDJĘCIA Barcelona wygrywa Ligę Mistrzów! - Dziennik Zachodni