Łodzianie mają tysiące pozwoleń na broń. Czy wszystkie...

  Łodzianie mają tysiące pozwoleń na broń. Czy wszystkie zostały wydane zgodnie z prawem?

  Piotr Brzózka

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Łodzianie mają tysiące pozwoleń na broń. Czy wszystkie zostały wydane zgodnie z prawem?

  ©Polska Press/archiwum

  Czy oprócz posłów Grabarczyka i Seligi ktoś jeszcze dostał pozwolenie na broń z ominięciem przepisów? W województwie łódzkim 3604 osoby mają pozwolenie na broń do ochrony osobistej.
  Łodzianie mają tysiące pozwoleń na broń. Czy wszystkie zostały wydane zgodnie z prawem?

  ©Polska Press/archiwum

  Prokuratura w Ostrowie Wielkopolskim, która zajmuje się sprawą pozwoleń na broń byłego ministra sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka i posła Dariusza Seligi, ma też wątpliwości co do dwóch innych pozwoleń uzyskanych w tym samym czasie, kiedy ubiegali się o nie znani politycy.

  Grabarczyk i Seliga otrzymali pozwolenia, choć nie przeszli egzaminu praktycznego, sprawdzającego umiejętności posługiwania się bronią.
  Ta sprawa kosztowała Grabarczyka utratę stanowiska. Prokuratorski zarzut usłyszał były szef zajmującego się pozwoleniami wydziału postępowań administracyjnych w komendzie wojewódzkiej w Łodzi, a także jego zastępca oraz trzeci policjant. Ale śledztwo prowadzone przez ostrowską prokuraturę wciąż trwa. Pytanie, czy w związku z tym, powodów do obaw nie mają jeszcze inni posiadacze pozwoleń, wydanych przez łódzką policję?

  - Postawione dotychczas zarzuty dotyczą tych dwóch egzaminów. Jeszcze w dwóch innych przypadkach są wątpliwości, ale nasze czynności wciąż trwają - mówi Janusz Walczak, zastępca prokuratora okręgowego w Ostrowie Wielkopolskim. Dodaje, że nie ma zastrzeżeń co do pozostałych zezwoleń wydanych w sprawdzanym okresie, czyli pierwszej połowie 2012 r. (to wtedy egzaminowany był Grabarczyk).

  A jakie wnioski z tej sprawy wyciągnęła policja?

  - Od 2013 r. wydział kontroli KWP w Łodzi prowadził czynności mające na celu ustalenie nieprawidłowości, do których dochodziło w zakresie funkcjonowania wydziału postępowań administracyjnych - mówi Joanna Kącka, rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. - Część z tych ustaleń została przekazana do prokuratury prowadzącej śledztwo. Jeszcze w roku 2013 przeprowadzono szczegółową inwentaryzację broni i amunicji, będącej w depozycie wydziału postępowań administracyjnych. Nowe kierownictwo na bieżąco weryfikuje postępowania administracyjne. Po objęciu stanowiska komendanta wojewódzkiego policji przez nadinspektora Dariusza Banachowicza, w maju 2013 r. podjął decyzję o cofnięciu upoważnienia dla naczelnika WPA w kwestii wydawania pozwoleń na broń do ochrony osobistej. Od tego czasu każda decyzja podejmowana jest przez komendanta osobiście - dodaje Kącka.

  Afera wokół pozwolenia na broń Cezarego Grabarczyka. Nowe zarzuty dla funkcjonariuszy

  To znaczy, że nadinsp. Banachowicz ma trochę dodatkowej pracy.

  W 2014 r. do komendanta wojewódzkiego wpłynęło w sumie 391 wniosków o wydanie pozwolenia na broń (choć oczywiście nie wszystkie dotyczyły broni do ochrony osobistej). Rok wcześniej było ich mniej (374), natomiast w 2012 r. więcej, bo 420. Zdecydowana większość ubiegających się o pozwolenie, otrzymuje je. Co roku odpada około 5 proc. podań - w 2014 r. było ich 18, w latach 2013 i 2012 odpowiednio: 18 oraz 23.

  Cezary Grabarczyk i Dariusz Seliga stracą broń? Prokuratura Okręgowa pracuje nad wnioskiem


  Najczęściej policja odmawia wydania pozwolenia z powodu prawomocnego wyroku ciążącego na danej osobie, braku zdolności psychicznej lub fizycznej do posiadania broni, stwierdzenia braku ważnej przyczyny do posiadania broni, a także oblania egzaminu teoretycznego lub strzeleckiego.

  Z danych na dzień 31 grudnia 2014 r. wynika, że pozwolenie na broń do ochrony osobistej posiadają w woj. łódzkim 3604 osoby. Liczniejsza jest kategoria posiadaczy pozwolenia na broń do celów łowieckich - jest ich 5522. Trzecia najliczniejsza grupa dotyczy broni do celów sportowych (949 osób).

  Dymisja Grabarczyka komplikuje sytuację spółdzielni w PO

  Do tego należy doliczyć 147 pozwoleń na broń "pamiątkową", 44 - "kolekcjonerską", trzy - do celów szkoleniowych i jedno - rekonstrukcyjnych. Jedna osoba może posiadać różnego typu pozwolenia.

  Jak uzyskać pozwolenie i komu ono przysługuje? Trzeba mieć ukończone 21 lat, stałe miejsce pobytu w Polsce i brak wyroków na koncie.

  Jeśli chodzi o broń do ochrony osobistej, czyli taką, jaką zapragnął mieć Cezary Grabarczyk, trzeba dodatkowo wykazać stałe, realne i ponadprzeciętne zagrożenie życia, zdrowia lub mienia. Oczywiście, trzeba też zdać egzamin, zarówno teoretyczny, jak i strzelecki. Zdającemu przysługuje jeden egzamin poprawkowy.  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   P. Brzózka - jak nie masz o czym pisać to nie pisz

   Bulba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Panie Brzózka - jak nie masz wiedzy to nie pisz. Co to jest 3600 osób z pozwoleniem na 2mln zamieszkujących woj. łódzkie. Za chwile napiszesz że to 5 kolumna nie wiadomo czyja. Szkoda czasu na...rozwiń całość

   Panie Brzózka - jak nie masz wiedzy to nie pisz. Co to jest 3600 osób z pozwoleniem na 2mln zamieszkujących woj. łódzkie. Za chwile napiszesz że to 5 kolumna nie wiadomo czyja. Szkoda czasu na czytanie takich bredni zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To jest duża ilość?

   Szaki (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   Te 3,6 tysiąca pozwoleń to kropla w morzu potrzeb. Powinno być przynajmniej dziesięć razy tyle.

   Zdjęcie autora komentarza
   trochę wysiłu - barany z dziennika!!!!

   ...

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   A tu oficjalne dane dotyczące całej polski - wujek google. trochę więcej wysiłku - http://statystyka.policja.pl/st/wybrane-statystyki/bron/bron-pozwolenia/50841,Bron-pozwolenia.html

   Zdjęcie autora komentarza
   Miliony - brednie gazety!!!

   ...

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   http://trybun.org.pl/2015/04/28/na-podstawie-sprawy-ministra-cezarego-grabarczyka/

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Totalitarne państwo

   Polak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

   Abstrahując od korupcji wśród polityków PO, to chore jest i to totalitarne państwo ta III RP, w którym Polacy nie mają prawa sami o sobie decydować i o wszystko muszą się prosić urzędników...rozwiń całość

   Abstrahując od korupcji wśród polityków PO, to chore jest i to totalitarne państwo ta III RP, w którym Polacy nie mają prawa sami o sobie decydować i o wszystko muszą się prosić urzędników faszystowskiego reżimu. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   za sprawę odpowiada zdegenerowany funkcjonariusz KWP Zbigniew Kotlicki

   ost (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10

   warto prześledzić jego powiązania biznesowo-towarzyskie w Łodzi i zbadać to dostał od niego pozwolenie

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama