18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolnoślązacy liczą na wakacje w sanatorium

Magdalena Gębicka
Od początku roku do dolnośląskiego NFZ wpłynęło 15 tys. skierowań do sanatorium
Od początku roku do dolnośląskiego NFZ wpłynęło 15 tys. skierowań do sanatorium Marcin Oliva Soto
Od początku roku do dolnośląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia wpłynęło 3100 podań z prośbą o przełożenie terminu wyjazdu do sanatorium. 1400 z nich zostało odrzucone jako niezasadne. - Jeśli ktoś jest chory, to powinno mu zależeć, żeby termin wyjazdu był jak najszybszy - mówi Joanna Mierzwińska, rzecznik dolnośląskiego NFZ.

Tymczasem skierowani do sanatorium zasypują NFZ prośbami o zmianę terminu wyjazdu lub miejsca pobytu. 90 procent piszących chciałoby jechać nad morze w miesiącach czerwiec-wrzesień.

- Ludzie traktują te wyjazdy jak wakacje. Każdy chciałby jechać w dogodnym dla siebie terminie, a przecież to ma być leczenie, trzeba się dopasować - mówi kierownik działu lecznictwa dr Jerzy Odonicz-Czarnecki.

Problem z terminami wynika z tego, że wyjeżdżając do sanatorium, trzeba wziąć urlop wypoczynkowy. Turnus trwa 21 dni, więc wyjeżdżając do uzdrowiska, pacjent wykorzystuje większą część swojej puli urlopowej. Niektórym szkoda wolnych dni, gdy muszą je wziąć poza letnim sezonem.

Nie bez znaczenia jest fakt, że sanatoria są dużo tańsze od pensjonatów, a warunki odpoczynku są coraz lepsze. Na przykład sanatorium Arka w Kołobrzegu ma dwa korty tenisowe, baseny, prywatną plażę, zabiegi na miejscu i spa. Za trzytygodniowy pobyt pacjent zapłaci jedynie 400 zł.

Dolnośląski NFZ ma najwięcej miejsc w sanatoriach w górach. Tymczasem pacjenci upodobali sobie wyjazdy nad morze i zasypują NFZ prośbami o pobyt w uzdrowisku nad Bałtykiem, zwłaszcza w Kołobrzegu i Świnoujściu.

W ubiegłym roku mieszkańcy Dolnego Śląska złożyli 54 tys. podań. W tym roku jest ich już 15 tys. Jak szacuje kierownik działu lecznictwa dr Jerzy Odonicz-Czarnecki, do końca roku ta liczba wzrośnie do 60 tys. Tymczasem miejsc w sanatoriach jest tylko 33 tys. Dlatego kolejka oczekujących wciąż się wydłuża. Teraz czeka się od 22 do 24 miesięcy. Dolnośląski NFZ planuje dokupić miejsc w sanatoriach, żeby choć trochę skrócić kolejkę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska