Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogród Botaniczny w Łodzi wzbogaci się o rozarium. Mają w nim rosnąć historyczne gatunki róż

Matylda Witkowska
Arkadiusz Ławrywianiec/archiwum Polska Press
Władze ogrodu botanicznego chcą otworzyć rozarium. Pojawią się w nim historyczne róże m.in. Józefiny Bonaparte.

W najbliższych latach w ogrodzie botanicznym ma powstać pierwsze w Łodzi rozarium. Mają w nim rosnąć historyczne gatunki róż. Rozarium powstać ma od strony ulicy Konstantynowskiej na terenie działu roślin użytkowych. Ma zająć pusty obecnie teren, na którym kiedyś hodowano rośliny lecznicze.

- Chcemy stworzyć tam ogród w stylu wiktoriańskim w którym goście będą mogli poczuć się jak w dawnym ogrodzie - mówi Dorota Mańkow-ska, naczelniczka ogrodu.

W rozarium mają być hodowane historyczne odmiany róż. Między innymi te które w swoim słynnym rozarium koło zamku Malmaison hodowała Józefina de Beauharnais, żona Napoleona Bonaparte.

Pojawią się również odmiany stworzone i hodowane przez słynną "Rosengrafin" czyli Marię Henriettę Hotekovą. Hrabina w pierwszej połowie XX wieku w rezydencji we wsi Dolna Krupa na Słowacji stworzyła jedno z najsłynniejszych rozariów w Europie. Będą także kanadyjskie, mrozodoporne odmiany wyhodowane przez dr Felicitas Svejdę w latach sześćdziesiątych XX wieku.

Jak podkreśla Dorota Mańkowska, wielu z prezentowanych w planowanym rozarium róż już się nie uprawia.

- Róże historyczne były bardziej odporne na mrozy i bardziej intensywnie pachną. Za to kwitną krótko i tylko raz w roku - mówi Mańkowska. - Obecnie uprawiane róże są bardziej delikatne, za to kwitną dłużej, a czasem nawet kilka razy w roku - tłumaczy naczelniczka.

O atmosferę rozarium miałaby zadbać mała architektura, utrzymana także w romantycznym stylu wiktoriańskim.

Koszt urządzenia takiego rozarium szacowany jest na około 1,5 miliona złotych. Dlatego będzie zrealizowany, gdy ogród botaniczny zdobędzie na niego pieniądze. Dorota Mańkowska szacuje, że zajmie to kilka lat.

Rozarium będzie kolejną inwestycją ogrodu botanicznego mającą na celu zwiększenie jego atrakcyjności.

W tym roku oddany został skansen roślinny. Za cenę 1,4 miliona złotych z podłódzkiego Ldzania przeniesiona została oryginalna, chłopska chałupa. Obok zrekonstruowano stodołę oraz dostawiono budynek gospodarczy. W skansenie można poznać tradycyjne odmiany roślin hodowane na polskiej wsi, a także podczas warsztatów poznać tajniki wypiekania chleba i farbowania tkanin.

Także w tym roku wybudowany został kamienny krąg mocy. 12 dużych i 12 małych kamieni zostało spolaryzowanych i odpowiednio ułożonych przez radiestetów. Osoby przebywające w kręgu mają się lepiej czuć. Koszt budowy kręgu to zaledwie kilka tysięcy złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki