Polska jest bezbronna w obliczu konfliktu. Alarmujący raport...

  Polska jest bezbronna w obliczu konfliktu. Alarmujący raport gen. Leona Komornickiego

  Damian Dragański (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Polska nie jest w stanie obronić swojego terytorium w przypadku ewentualnego konfliktu. To główny wniosek wynikający z lektury raportu gen. Leona Komornickiego pt. "Stan siły obronnej państwa".


  Komornicki przedstawił swoje obserwacje podczas poniedziałkowej konferencji Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego, zrzeszającego m.in. ekspertów związanych z polityką zagraniczną i obronną Polski. - Trzeba przygotować się do najgorszego scenariusza, czyli przeciwstawieniu się agresji przeciwnika. Trzeba powiedzieć, czy jesteśmy na to gotowi - rozpoczął swoją prezentację były zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

  Jednym z jej elementów była mapa, na której przedstawiono rozmieszczenie wojsk w kraju. - Wzdłuż wschodniej granicy Polski od Suwałk do Przemyśla i na głębokość 150 km w kierunku Warszawy jest swoista "dziura" - napisał w swoim dokumencie. Komornicki zauważa również, że obecnie polskie siły zbrojne składają się z głównie z wojsk operacyjnych, nieprzystosowanych do obrony granic, m.in. przez nieodpowiednie uzbrojenie i przeznaczenie. - Efektywność czołgu w obronie wynosi 0. Wiem, o czym mówię, bo sam jestem czołgistą. Nie ma nic gorszego niż czołgi na przednim skraju. One mogą przechodzić do obrony tymczasowej, do kontruderzenia, ale nie do obrony państwa - przekonywał gen. Leon Komornicki.

  Zdaniem Komornickiego poprawy wymaga również kwestia edukacji samych obywateli i ich zaangażowania w obronności kraju. Generał uważa, że od szkół średnich po uczelnie wyższe powinna mieć miejsce edukacja obronna. Komornicki zauważa również, że istotnym elementem polskiego systemu obronności powinny być tzw. wojska narodowej obrony państwa. - Według obliczeń w państwach demokratycznych liczebność takiego wojska powinna wynosić 1-2 proc. do liczby całego społeczeństwa. U nas byłoby to 300-350 tys. ludzi - wyliczył Komornicki.

  Kolejny zarzut dotyczy także kondycji sił rezerwy. - Nie mamy znaczących zasobów. Armia bez zaplecza jest armią jednorazowego użytku. W wyniku strat, jakie mogą być ponoszone, taka armia nie zrealizuje postawionych przed nią zadań - dodał były zastępca szefa Sztabu Generalnego WP.

  Komornicki przestrzega przed zbyt dużym zaufaniem wobec NATO, mimo że obecnie polscy żołnierze regularnie ćwiczą z wojskami sojuszu. - Takie ćwiczenia mają głównie wymiar polityczny. Dzięki temu możemy czuć się pewnie. Manewrów na terenie Polski było dużo już wcześniej, ale nie miały takiej oprawy medialnej jak teraz. To poprawia tylko nasze samopoczucie - skomentował w rozmowie z Agencją Informacyjną Polka Press gen. Waldemar Skrzypczak.

  Obecnie polska armia jest w trakcie modernizacji technicznej wyznaczonej na lata 2013-2022. Na realizację tego celu jest przeznaczonych ponad 130 mld zł.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   likwidator polskiej armii kończy kadencę prezydencką. To był skuteczny minister ON

   aa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   jestem pewny, że natarcie ze wschodu zatrzyma sę na Odrze i Nysie i dalej nie pójdzie w głąb UE. W tym sensie my jako UE bezbronni nie jesteśmy. Utracimy co najwyżej prowincję

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polska jest bezbronna w obliczu konfliktu. Alarmujący raport gen. Leona Komornickiego

   Olga

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Jakiego konfliktu ? Co ten sep wojenny wyszczekuje. Polacy chca zakladow pracy, dachu nad glowa, pokoju dla dzieci. Dziadostwo dorwalo sie do koryta, uwaza kraj za wlasny folwark i pcha narod do...rozwiń całość

   Jakiego konfliktu ? Co ten sep wojenny wyszczekuje. Polacy chca zakladow pracy, dachu nad glowa, pokoju dla dzieci. Dziadostwo dorwalo sie do koryta, uwaza kraj za wlasny folwark i pcha narod do wojny. Nie chce isc do Ukrainy ?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Naród, który nie chce karmić własnej armii będzie karmił cudzą

   aa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   jw.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama