Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyposażenie karetek pogotowia. Tablet i GPS w każdym wozie

Agnieszka Jędrzejczak
Marzena Bugala-Azarko/archiwum Polska Press
W systemie ratownictwa medycznego zajdą wielkie zmiany. Karetki dostaną nowy sprzęt. W Łódzkiem powstanie jedna duża dyspozytornia

Jesienią wszystkie karetki ratownictwa medycznego zostaną wyposażone w nowoczesne oprogramowanie, system GPS, tablety i drukarkę. Zmieni się również wyposażenie miejsc, w których stacjonują zespoły ratownictwa medycznego. W biurach obowiązkowo mają być komputery, drukarki i stałe łącze z internetem. To główne założenie rewolucji, która w tym roku zajdzie w systemie ratownictwa medycznego w całym kraju. Chodzi o System Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego, który zostanie wdrożony. - System ma ujednolicić sposób pracy zespołów w całym kraju - przyznaje Jacek Raczyński, dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi.

System zostanie zintegrowany m.in. z Centrum Powiadamiania Ratunkowego i będzie pomagał ratownikom w szybszym dotarciu na miejsce wypadku oraz w prowadzeniu dokumentacji medycznej. Wdrożenie systemu jest skomplikowane i wiąże się z poważnymi zmianami, głównie w pracy dyspozytorów pogotowia.

- To trudne przedsięwzięcie, bo Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi ma zajmować się dysponowaniem wyjazdów wszystkich karetek w Łódzkiem. Będziemy jedną wielką dyspozytornią - mówi Bogusław Tyka, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi.

Zadania wszystkich ośmiu dyspozytorni w województwie łódzkim będzie realizowała jedna duża, znajdująca się przy ulicy Pienistej 71 w Łodzi. Część dyspozytorów, pracujących do tej pory w Łodzi i regionie, zostanie przeniesiona w jedno miejsce. Docelowo ma zostać utworzonych 13 stanowisk dyspozytorów medycznych. W założeniu na jedno stanowisko ma przypadać 200 tysięcy mieszkańców. Teraz w dyspozytorniach jest 30 takich stanowisk.

Zintegrowanie wszystkich dyspozytorni będzie możliwe dzięki nowoczesnemu systemowi teleinformatycznemu do obsługi zgłoszeń alarmowych, który zostanie kupiony. Dyspozytorzy medyczni będą odbierać zgłoszenia i zarządzać wyjazdami karetek. Zgłoszenie wyświetli się na tablecie w ambulansie, gdzie także będzie prowadzona elektroczniczna dokumentacja medyczna. W razie potrzeby można ją wydrukować.

- GPS ma pozycjonować karetkę i umożliwić lepsze zarządzanie ambulansem. Teraz dyspozytor nie wie, w którym dokładnie miejscu jest karetka, gdy np. wraca ze szpitala w Sieradzu, do którego przewoziła pacjenta z Łodzi. Do dyspozytorów będą przesyłane statusy karetki, co umożliwi im lepsze wykorzystanie pojazdów - dodaje dyrektor Jacek Raczyński.

System wiąże się z kolejną zmianą. - Nie będzie jednego tzw. wojewódzkiego radia, czyli częstotliwości, na której pracujemy i komunikujemy się ze sobą. Żadna burza lub awaria nie jest w stanie zakłócić tej komunikacji, jak czasem bywa w przypadku telefonów komórkowych lub internetu. Dlatego będziemy starać się, by radio również spiąć z systemem - mówi Tyka.

Ratownicy medyczni nie wiedzą jeszcze do końca, jak system będzie funkcjonował. Mają jednak nadzieję, że będzie podobny do tego, który działa np. w Wielkiej Brytanii, Czechach lub na Litwie. Tam systemy są na tyle ujednolicone, że zespoły ratownictwa medycznego wymieniają się danymi ze szpitalem. W przypadku otrzymania zgłoszenia z oddalonej miejscowości, są w stanie szybko wysłać tam karetkę właśnie dzięki temu, że mają podgląd w statusy wszystkich ambulansów.

Program przygotowuje Ministerstwo Cyfryzacji i Administracji we współpracy z Ministerstwem Zdrowia. Nowy sprzęt będzie obowiązkowym wyposażeniem karetek i jednym z warunków kontraktowania z Narodowym Funduszem Zdrowia. Obecne umowy z Funduszem obowiązują do końca 2016 roku. Sprzęt i oprogramowanie resort ma przekazać wojewodom z końcem wakacji. Do końca roku system powinien być uruchomiony we wszystkich województwach w kraju.

Zobacz też:

Porsche pomoże ratować życie. Luksusowa karetka w Madrycie. Źródło: RUPTLY/X-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wyposażenie karetek pogotowia. Tablet i GPS w każdym wozie - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki