Ważne
  Aleksandra Zemke zwycięzcą World Summit Youth Award 2015. Po...

  Aleksandra Zemke zwycięzcą World Summit Youth Award 2015. Po raz pierwszy wygrywa Polka

  Zdjęcie autora materiału

  Jarosław Kosmatka

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Aleksandra Zemke zwycięzcą World Summit Youth Award 2015. Po raz pierwszy wygrywa Polka

  ©archiwum prywatne Aleksandry Zemke

  W Brazylii wręczone zostały prestiżowe nagrody World Summit Youth Award (WSYA) dla najlepszych projektów wykorzystujących Internet i nowe technologie do wspierania wyznaczonych przez ONZ Milenijnych Celów Rozwoju. Aleksandra Zemke jako pierwsza Polka w historii WSYA odebrała tę nagrodę za swoją innowacyjną grę edukacyjną SmileUrbo.
  Aleksandra Zemke zwycięzcą World Summit Youth Award 2015. Po raz pierwszy wygrywa Polka

  ©archiwum prywatne Aleksandry Zemke

  World Summit Youth Award to najważniejsza na świecie nagroda dla młodych przedsiębiorców społecznych, używających nowych technologii do działania na rzecz rozwoju. Przyznana jest przez International Center for New Media. Partnerem strategicznym jest m.in. Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Przemysłowego (UNIDO) i Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP). W konkursie biorą udział projekty ze wszystkich krajów członkowskich ONZ. W tym roku spośród 1900 projektów ze 140 krajów, wybrano w 6 kategoriach 18 zwycięzców.

  SmileUrbo, która została nagrodzona w kategorii „Edukacja dla Wszystkich!” (Education for All!), to interaktywna gra na role, w której jej uczestnicy muszą wspólnie uratować podupadającą wioskę. Dzięki użyciu nowych technologii, konsekwencje swoich decyzji i to jak przekładają się na dobrobyt wioski widzą natychmiast. Muszą znaleźć równowagę między własnym interesem, a dobrem ogółu. SmileUrbo uczy technik negocjacji, rozwiązywania konfliktów, odpowiedzialności społecznej i pracy w grupie.

  Według jurorów World Summit Youth Award, "SmileUrbo jest fantastycznym narzędziem, które uczy aktywnego udziału w demokracji i pokazuje jak podejmować decyzje nastawione na rozwój dobra wspólnego, a nie partykularnych interesów’.

  Gra stworzona została przez Asociacion Smilemundo, organizację pozarządową założoną w 2011 roku w Barcelonie przez obecnie 31-letnią Aleksandrę Zemkę, absolwentkę Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu w Amsterdamie, która od 6 lat mieszka w Barcelonie, gdzie zajmuje się profesjonalnie innowacjami społecznymi. Misją jej organizacji Smilemundo jest tworzenie innowacyjnych narzędzi edukacyjnych.

  Aleksandra Zemke otrzymując nagrodę podkreśliła, że “systemy edukacyjne nie przygotowują nas zazwyczaj do tego, jak odnosić sukces grupowo czy w ramach danej społeczności. Nie uczymy się jak kolektywnie podejmować decyzje, tak aby spełniały one potrzeby wszystkich. SmileUrbo tę lukę wypełnia. Moją ambicją było, aby dotrzeć do młodych ludzi. Dlatego musieliśmy być tak dobrą zabawą jak Angry Birds, a wartości edukacyjne przemycać między wierszami”.

  Dzięki Programowi Erasmus + SmileUrbo będzie dostępne w języku polskim wraz z platformą dla nauczycieli. Polskim partnerem SmileUrbo jest Fundacja Innowatorium, zajmująca się wspieraniem edukacji i rozwoju oraz promowaniem nowych metod nauczania.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama