Wszystkie akta afery podsłuchowej wciąż do ściągnięcia w...

  Wszystkie akta afery podsłuchowej wciąż do ściągnięcia w internecie. Wkrótce wypłyną nowe taśmy?

  Maciej Deja (AIP), mm

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Medialne zarzuty wobec prokuratury dotyczące sprzecznego z prawem ujawnienia materiałów z akt śledztwa były bezpodstawne - stwierdził podczas posiedzenia sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych Andrzej Seremet. Tymczasem wszystkie akta afery z podsłuchowej wciąż bez problemu można znaleźć w internecie. Posłowie obawiają się, że wkrótce wypłyną nowe taśmy z nagraniami polityków.
  Wszystkie akta afery podsłuchowej wciąż do ściągnięcia w internecie. Wkrótce wypłyną nowe taśmy?

  ©Fot. Bartek Syta

  We wtorek wieczorem "Gazeta Stonoga", należąca do Zbigniewa Stonogi, opublikowała link do serwisu społecznościowego, na którym znaleźć można było paczkę zawierającą wszystkie akta afery podsłuchowej. I choć już w środę możliwość pobierania materiałów z tego źródła została zablokowana, dokumenty błyskawicznie rozeszły się po sieci. Obecnie akta afery podsłuchowej można ściągnąć w co najmniej kilku serwisach zajmujących się udostępnianiem plików.


  Źródło: TVN24/x-news


  Afera podsłuchowa i wyciek akt ze śledztwa były głównym punktem posiedzenia sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych. Wystąpienia wygłosili komendant główny policji, szef CBA i przede wszystkim prokurator generalny, Andrzej Seremet. – Stanowiska szefów służb były spójne. Widać, że są chęci nie tylko, by tę sprawę szybko zakończyć, ale też by wszystko wyjaśnić – powiedział członek komisji poseł TR Maciej Wydrzyński.

  Andrzej Seremet na posiedzeniu komisji podsumował dotychczasowy stan śledztwa: czterem osobom przedstawiono zarzuty dotyczące nielegalnych podsłuchów, zabezpieczono nośniki informacji, na których zarejestrowano łącznie 21 spotkań, ustalono, iż spotkań było ponad 100, uczestniczyło w nich 90 osób. W ramach śledztwa przesłuchano 240 świadków, przeprowadzono 45 czynności oględzin, a także ujawniono i opracowano 6283 pliki multimedialne. – Spotkanie z prokuratorem generalnym było wyjątkowe, materiał dowodowy, który nam przedstawił był bardzo obszerny – powiedział w w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press (AIP) członek komisji Maciej Wydrzyński. – Wystąpienie trwało 75 minut, nie było przerywane, bardzo merytoryczne i wyczerpujące, rzucające wiele światła na sprawę. Pan Seremet udzielił odpowiedzi na wszystkie zadane mu pytania, mam wrażenie, że robił to rzetelnie, bardzo szczerze i uczciwie, podkreślając wielowątkowość sprawy – ocenił poseł Twojego Ruchu.

  Andrzej Seremet poinformował również, że zwrócono się do władz amerykańskich z wnioskiem o pomoc prawną w związku z aktywnością użytkowników serwisu internetowego, na którym magazynowane były pliki dźwiękowe zawierające bezprawnie podsłuchane rozmowy. – Chodziło o portale społecznościowe – wyjaśnia Maciej Wydrzyński. – Problem jest taki, że podlegają one prawu amerykańskiemu, nie jesteśmy więc w stanie wymóc na tych portalach sprawnego udzielenia czy zabezpieczenia pewnych informacji – powiedział poseł Twojego Ruchu.

  Prokurator generalny wyjaśnił, że medialne zarzuty wobec prokuratury dotyczące sprzecznego z prawem ujawnienia materiałów z akt śledztwa były bezpodstawne. – To uczestnicy postępowania, mający dostęp do akt, rozpowszechnili je bezprawnie – dodał. Maciej Wydrzyński nie ma wątpliwości, że kolejne taśmy zostaną wkrótce opublikowane: – Jestem przekonany o tym, że nie wszystkie taśmy wypłynęły. Z doświadczenia wiem, że najlepsze jeszcze przed nami. Przed nami wybory, obawiam się, że osoby które miały na celu skompromitowanie rządu, zostawiły "najlepsze kąski" właśnie na najbliższe tygodnie – powiedział członek sejmowej Komisji ds Służb Specjalnych. – Dziwię się pani premier, dobrze radzącą sobie w świecie polityki zdominowanym przez mężczyzn, że nie potrafiła zrobić w odpowiednim czasie chirurgicznego cięcia – to spowodowało, że te taśmy cały czas wypływały i wzbudzały sensację. Obecne działania są więc mocno spóźnione – ocenił Wydrzyński.

  Wystąpienie Andrzeja Seremeta zostało w całości opublikowane na stronie Prokuratury Generalnej. Spotkało się to z pozytywną reakcją Macieja Wydrzyńskiego – Bardzo się cieszę, że nie ma żadnego ukrywania faktów i wymigiwania się od odpowiedzi. W wielu przypadkach zadawane przez nas pytania nie doczekują się wyczerpujących odpowiedzi, szefowie służb zasłaniają się wtedy dobrem śledztwa. Musimy się z tym zgodzić, bo mimo że jesteśmy osobami zaufania publicznego, niekiedy jakaś informacja do przedostaje się, choćby nieświadomie, do przestrzeni publicznej. Ta ostrożność jest więc uprawniona i ja ją rozumiem – przekonuje poseł Twojego Ruchu.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Akta

   marcin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Ostatnie udostępnione akta, przez Stonogę, są w postaci zdjęć.
   Czy ktoś się zastanowił, jak to się stało, że ów zdjęcia zostały wykonane o godz. 14:45 (08.06.2015), a prokuratura jest otwarta do...rozwiń całość

   Ostatnie udostępnione akta, przez Stonogę, są w postaci zdjęć.
   Czy ktoś się zastanowił, jak to się stało, że ów zdjęcia zostały wykonane o godz. 14:45 (08.06.2015), a prokuratura jest otwarta do 14tej... ?
   Poszliście na łatwiznę i jak zwykle wszystko na Falętę...zwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   To żaden argument

   Gabriel Potoczny

   Zgłoś naruszenie treści

   Moim zdaniem to żaden argument, że tak nie mogło się stać ?

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Gmina na Szóstkę

   Gmina na Szóstkę