Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Ściągnij apkę, ratuj życie". Dom nie zawsze bezpieczny

LUX MED, opracowanie PPG
freeimages.com
W czterech ścianach najwięcej pułapek czyha na dzieci, ciekawe świata, a nieświadome zagrożeń.

Rodzice powinni mieć świadomość, na jakie niebezpieczeństwa mogą być narażone dzieci w domu, bo to na dorosłych spoczywa odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo. Po pierwsze - profilaktyka, pod drugie - analiza otoczenia (domu) z perspektywy dziecka. Domowe zagrożenia możemy podzielić na kilka grup.

Oparzenia
Pamiętajmy o zasadach pierwszej pomocy! Przy oparzeniu najważniejsze jest kilkuminutowe chłodzenie miejsca poparzonego. W przypadku głębszych oparzeń lub kiedy oparzenie dotyczy tzw. obszarów wstrząsorodnych - skontaktuj się z lekarzem (patrz instrukcja poniżej "Dowiedz się, jak chronić malucha przed poparzeniem i przegrzaniem).

Oparzenia termiczne i porażenia prądem elektrycznym. Jak chronić dziecko przed takimi urazami? Przede wszystkim przewidywać konsekwencje naszych działań.

  • Nie stawiajmy szklanki z wrzątkiem na stole przykrytym obrusem czy serwetą, bo dziecko może za nią pociągnąć.
  • Nie gotujemy zupy na palnikach przy brzegu kuchni, lecz przy ścianie, by maluch nie mógł trącić garnka.
  • Nie zostawiajmy zapalniczek, zapałek czy płonących świec w zasięgu dziecka.
  • Zanim włożymy dziecko do wanny, sprawdźmy temperaturę wody.
  • By nie dopuścić do porażenia prądem, stosujmy specjalne zaślepki do gniazdek elektrycznych.

Urazy
Sprzyja im łatwy dostęp do ostrych przedmiotów (noże, nożyczki, narzędzia do majsterkowania, narzędzia elektryczne, miksery itp.). Urazy mechaniczne to również przytrzaśnięcie palców, upadki ze schodów czy potknięcia na dywanach i wykładzinach. Zdarzają się również upadki z wysokości, wypadnięcia z okien czy balkonów. Jak zapobiegać takim urazom?

  • Uniemożliwić dostęp do ostrych przedmiotów, stosując zabezpieczenia szuflad i drzwi (także zapobiegające ich zatrzaskiwaniu się).
  • Zabezpieczyć schody przed dostępem dzieci za pomocą specjalnych barierek.
  • Pod oknem nie stawiać wersalek, kanap, stołeczków, po których dziecko mogłoby się wspiąć na parapet. Unieruchomić dywaniki taśmą samoprzylepną.Drzwi i szuflady zabezpieczamy specjalnymi blokadami uniemożliwiającymi przytrzaśnięcie palców.

Zatrucia
Najczęstsze sytuacje to zatrucie lekami (kolorowe tabletki dla dzieci wyglądają jak cukierki), przypadkowe spożycie środków chemii gospodarczej - szczególnie niebezpieczne, gdy chodzi o substancje żrące - środki do udrażniania rur, usuwania kamienia etc.). Trzeci scenariusz - szczególnie w przypadku najmniejszych dzieci prawdopodobny to zjedzenie liścia czy owoców roślin (dzieje się tak, kiedy na przykład wózek pozostawimy w cieniu pod krzewem z rośliną w zasięgu ręki dziecka).

Trzeba pamiętać, że nie ma substancji, która w odpowiednio dużej dawce nie byłaby dla człowieka trująca.

Przy zatruciach najważniejsza jest profilaktyka. Jeśli jednak do zatrucia dojdzie, kluczowy jest czas udzielenia pomocy medycznej (z każdą minutą wzrasta ilość wchłoniętej przez organizm toksyny). O ile w przypadku zatrucia chemią lub lekami konieczne jest wezwanie karetki lub przewiezienie dziecka do szpitala, o tyle w przypadku np. zjedzenia przez dziecko części rośliny często wystarczy kontakt z infolinią toksykologiczną (numery w aplikacji).

ŚCIĄGNIJ APKĘ JUŻ TERAZ!

Aplikacja "Pierwsza pomoc" powstała przy współpracy ORANGE i LUX MED
Przejrzysty podział na kategorie urazów pozwala szybko dotrzeć do działań, które należy wykonać udzielając pomocy w określonej sytuacji. W aplikacji znajdziesz też dodatkowe materiały i wskazówki, dzięki którym poznasz dokładniej zasady udzielania pierwszej pomocy, a także uzyskasz dostęp do informacji, które pomogą Ci zwiększyć bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich.

Wśród nich znajdują się adresy punktów medycznych , porady dotyczące szczepień oraz wskazówki na temat tego, co powinno znajdować się w podręcznej apteczce.

Aplikację Pierwsza Pomoc można pobrać bezpłatnie ze sklepów z aplikacjami oraz wysyłając bezpłatny sms o treści POMOC na numer 80888.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki