Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespoły parlamentarne w Sejmie. Niemal w każdym są posłowie z Łódzkiego

Marcin Darda
Jan Tomaszewski (PO), członek zespołu pokerowego, mówi, żeby nie lekceważyć działań tego zespołu...
Jan Tomaszewski (PO), członek zespołu pokerowego, mówi, żeby nie lekceważyć działań tego zespołu... Grzegorz Gałasiński
W Sejmie jest ponad 150 zespołów parlamentarnych, ponad dwa razy więcej niż w minionej kadencji. A niemal w każdym są posłowie z Łódzkiego.

W tym dwa typowo łódzkie, czyli Łódzki Zespół Parlamentarny i Parlamentarny Zespół ds. Obwodnic Łodzi - A1 i S14. Pierwszy zespół jest po sporych przejściach: w trakcie kadencji opuściło go siedmioro członków klubu parlamentarnego PO (pozostało czterech), a trudno lobbować za projektami dla regionu bez posłów koalicji. ŁZP wymyślił John Godson (kiedyś m.in. PO, teraz PSL) w 2011 roku, a został jego przewodniczącym po odejściu do NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego. Do zespołu nigdy nie wszedł Cezary Grabarczyk, w przeszłości minister infrastruktury, a potem sprawiedliwości.

Zespół w ocenie niektórych posłów (w tym Grabarczyka) niewiele zrobił, a i tak został dotknięty marazmem. Ostatnie spotkanie odbyło się w styczniu, zresztą pierwsze po dwóch latach. Godson niedawno mówił nam, że spotkań nie zwołuje, bo... posłowie się kłócą albo nie przychodzą na spotkania i nie ma kworum.

Dariusz Joński (SLD), sekretarz ŁZP, twierdzi, że założył zespół ds. obwodnic Łodzi niejako w odpowiedzi na brak zaangażowania w temat ŁZP. Zespół, któremu szefuje Joński, 10 czerwca świętował pierwsze urodziny, ale ostatnie oficjalne posiedzenie odbyło się w lutym. Zespół składa się głównie z parlamentarzystów opozycji, a jedynym posłem koalicyjnym jest Jan Tomaszewski z PO.

Rekordzistami wśród posłów wybranych w Łódzkiem są Robert Telus i Marek Matuszewski (obaj PiS), należący do 16 zespołów, podobnie jak Michał Pacholski (PSL).

Pacholski jest np. sekretarzem Parlamentarnego Zespołu ds. Efektywnej Regulacji Gry w Pokera, a należy do niego także Jan Tomaszewski (PO).

Wśród celów zespołu jest m.in. promowanie idei rywalizacji w pokera jako gry opartej na umiejętnościach, jak też organizowanie towarzyskich gier wśród członków zespołu i ich gości.

Ani jednego posła z łódzkiego nie ma w zespole ds. brydża sportowego. Z kolei Cezary Olejniczak (SLD) jest rekordzistą w... wypisywaniu się z zespołów parlamentarnych. Od początku kadencji wypisał się aż z ośmiu, a należał do dwudziestu.

- Cóż, musiałem zweryfikować swój udział w kilku zespołach, ponieważ miałem spore uwagi co do ich działania - mówi Olejniczak. - One zwyczajnie niewiele robią, choć to zawsze zależy od przewodniczącego. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że bardzo sprawnie, merytorycznie i ponad podziałami politycznymi działa Parlamentarny Zespół Strażaków.

Jak się okazuje, Olejniczak opuścił też skład Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania i Monitorowania Inwestycji Budowy Przystanku Kolejowego Opoczno-Południe. Po prostu przystanek już... powstał. A zespół funkcjonuje nadal.

Ze skutecznością zespołów jest jednak różnie. Generalnie posłów łączą zainteresowania, a dzieli polityka. Bywa, że zespołom udaje się wyprowadzać projekty ustaw, a zrobił to choćby Zespół Przyjaciół Zwierząt, w efekcie czego Sejm zaostrzył kary za znęcanie się nad zwierzętami.

Jan Tomaszewski przekonuje, by nie lekceważyć i nie wyśmiewać zespołu pokerowego, którego jest członkiem.

- Sam w pokera nie gram, ale walczę o racjonalne prawo i pieniądze dla budżetu państwa - mówi Tomaszewski. - Po aferze hazardowej wylano dziecko z kąpielą, a poker sportowy, choć nie jest grą hazardową, jest w Polsce zabroniony. Tymczasem Polacy, grając w niego za granicą, zostawiają tam 100 mln zł rocznie. Podobnie jest z zakładami bukmacherskimi on-line, tyle że tu w grę wchodzi już 5 mld euro, które mogłoby zostać w Polsce i posłużyć inwestycjom. Ale żadnej partii przed wyborami do Sejmu medialnie nie opłaca regulować sprawy, która wiąże się z aferą hazardową. A my w tym zespole o to walczymy.

Rekordzistą w przewodniczeniu zespołom jest John Godson. Szefuje trzem, poza ŁZP, także Zespołowi ds. Afryki i Zespołowi Chrześcijański Ruch Społeczny, a jest również wiceszefem Zespołu Innowacji, Cyfryzacji i Przedsiębiorczości. Szykowany na rzecznika rządu Cezary Tomczyk (PO) jest szefem Zespołu ds. Diabetyków oraz Zespołu młodych posłów "Następne Pokolenie".

Dziesięciu z 31 posłów z Łódzkiego należy do kilkunastu zespołów, reszta obstawia tylko po kilka, do żadnego nie należy Elżbieta Nawrocka (PSL), która w Sejmie jest od czterech miesięcy. Posłowie za udział w zespołach nie otrzymują pieniędzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki