Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile seniorzy wiedzą na temat pieniędzy?

Alicja Zboińska
Polska Press
Wiedza osób 65+ na temat finansów jest niewielka i ogranicza się przede wszystkim do wiązania końca z końcem - wynika z badania TNS Polska.

Sytuacja finansowa osób, które skończyły 65 lat, nie jest łatwa. Jak wynika z badania, które na zlecenie Grupy Kruk przeprowadziła firma TNS Polska, 43 procent seniorów w ostatnich pięciu latach pożyczało pieniądze. Oznacza to, że zaciągnęło kredyt gotówkowy lub pożyczkę albo kupiło coś na raty. Starsze osoby decydują się na kredyt, gdy potrzebują pieniędzy na wyposażenie, remont domu lub mieszkania. Zdarza się też, że decydują się na ten krok, gdyż nie wiążą końca z końcem lub brakuje im pieniędzy na zakup lekarstw.

Jest mi źle, góra średnio

Niemal połowa seniorów - 46 procent - postrzega sytuację finansową rówieśników jako złą. Kolejne 42 procent seniorów uważa, że tej grupie wiekowej powodzi się średnio. Zaledwie 5 procent respondentów zakreśliło odpowiedź, z której wynika, że starszym osobom finansowo powodzi się dobrze. W ankiecie można też było wskazać odpowiedź, z której wynikało, że sytuacja finansowa seniorów jest bardzo dobra. Zakreśliła ją mniej niż co setna osoba biorąca udział w ankiecie.
Jeszcze gorzej ankieta wypadła, gdy seniorzy zostali zapytani, jak oceniają swoją sytuację finansową na tle rówieśników. Okazało się, że zdaniem 21 procent badanych jest ona dobra, a zdaniem 2 procent nawet bardzo dobra. Zdaniem 54 procent respondentów ich sytuacja finansowa jest średnia, a kolejnych 22 procent zła.

Mężczyźni są nieco bardziej zadowoleni. Nie jest to zaskoczenie, gdyż ich emerytury przeważnie są wyższe niż w przypadku pań. Zadowolenie z sytuacji finansowej starszych osób rośnie wraz z wiekiem. Deklaruje je 26 procent osób, które skończyły 75 lat i 17 procent w wieku 65 - 74 lata. Wpływ na wyniki ma także wykształcenie: Im wyższy poziom wykształcenia, tym większe zadowolenie z domowego budżetu. W dobrej sytuacji finansowej jest co trzeci senior z wykształceniem wyższym. W przypadku osób z wykształceniem podstawowym deklaruje tak 15 procent badanych. Najbardziej zadowoleni są mieszkańcy miast, a najmniej wsi.

Nie zawsze wystarcza do pierwszego

W przypadku 56 procent seniorów miesięczny bilans wpływów i wydatków wychodzi na zero. Nie udaje im się nic odłożyć, ale nie mają problemu z pokryciem wszystkich wydatków. Na regularne oszczędzanie może sobie pozwolić 18 procent emerytów.
O takiej sytuacji może pomarzyć 44 procent seniorów, którym zdarza się, że od czasu do czasu zabraknie im pieniędzy do końca miesiąca. W jeszcze trudniejszym położeniu znajduje się 14 procent emerytów, którym pieniędzy brakuje nie sporadycznie, ale regularnie.

- Wykształcenie, a tym samym pozycja zawodowa przed emeryturą, znacząco wpływa na obecną sytuację finansową seniorów - czytamy w raporcie TS Polska. - Co miesiąc może coś odłożyć 31 procent badanych z wykształceniem wyższym i tylko 6 procent z wykształceniem podstawowym. Natomiast często brakuje pieniędzy jedynie 9 procentom respondentów z wykształceniem średnim i wyższym w porównaniu z 22 procentami z wykształceniem zawodowym i 24 procentami z wykształceniem podstawowym.
W jeszcze gorszej sytuacji są seniorki. O ile do pierwszego nie wystarcza 10 procentom panów, to ten sam problem ma 17 procent
pań.

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

Mimo trudnej sytuacji finansowej, to starsi częściej pomagają finansowo młodym niż odwrotnie. Regularne wsparcie otrzymuje 13 procent badanych, a udziela go co trzeci. Wsparcie natomiast częściej otrzymują panie niż panowie. Pomoc udzielana jest bowiem 17 procentom starszych kobiet i 10 procentom starszych mężczyzn.

Co czwarty się nie orientuje

Z wiedzą emerytów na temat finansów jest naprawdę źle. W badaniu aż 40 procent przyznało, że w dziedzinie finansów nie orientuje się w ogóle i potrzebuje pomocy. Kolejne 43 procent też nie ma wysokiego mniemania o sobie i uważa, że jego wiedza w tym zakresie jest tylko podstawowa. Zaledwie 14 procent uznało, że dobrze zna różne produkty finansowe, a 3 procent zna ten świat świetnie.

Seniorzy najlepiej orientują się w sprawach codziennych, które ich dotyczą. Ponad połowa wie, jak na bieżąco kontrolować wydatki, by związać koniec z końcem. Gorzej bywa w pozostałych kwestiach: Tylko 25 procent emerytów wie, jak zawrzeć ubezpieczenie na życie, a co piąty jak korzystać z oferty banków. Zaledwie 11 procent wie, jak z zyskiem inwestować pieniądze, a jeszcze gorzej statystyka wygląda w przypadku tego, jak działa bankowość internetowa. Pojęcie o tym ma tylko 8 procent respondentów.

Potrzebny był nowy telewizor

W ciągu ostatnich pięciu lat 43 procent seniorów pożyczyło pieniądze. Emeryci kupili za nie sprzęt AGD i RTV, wyremontowali mieszkanie lub podreperowali zdrowie. Pieniądze były też potrzebne na zapłatę większych rachunków i specjalne okazje. Większość pieniędzy została zwrócona - tylko 8 proc. emerytów tego nie zrobiło.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki