Święto Muzyki w Manufakturze. Trochę Francji w Łodzi

  Święto Muzyki w Manufakturze. Trochę Francji w Łodzi

  Agnieszka Magnuszewska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Pako Sarr to jeden z dwóch członków Grupy Sunugal
  1/2
  przejdź do galerii

  Pako Sarr to jeden z dwóch członków Grupy Sunugal ©materiały prasowe

  W niedzielę na rynku Manufaktury zagrają muzycy z Łodzi, Czech i Senegalu, a muzyka "wyjdzie" w przestrzeń publiczną.
  Na początku lat 80. francuski kompozytor polskiego pochodzenia - Marcel Landowski - potrafił tak przekonać Francuzów do wyjścia z muzyką w przestrzeń publiczną w dniu 21 czerwca, że do tej pory obchodzą oni "Fete de la Musique", czyli Święto Muzyki. W tym roku po raz pierwszy jest ono organizowane w Łodzi przez Alliance Française i konsulat honorowy Francji. Łodzianie będą mogli świętować we francuskim stylu na rynku Manufaktury.

  - Święto powstało z inicjatywy Marcela Landowskiego, ale spopularyzował je kompozytor Maurice Fleuret (organizator festiwalu muzyki współczesnej we Francji) oraz minister kultury Francji Jack Lang. Pierwszy raz zorganizowano je nad Sekwaną w 1982 roku. Ja pierwszy raz zetknęłam się z tym świętem na początku studiów w Grenoble. Byłam pod wrażeniem, że całe miasto śpiewa i potrafi się bawić do białego rana - wspomina Alicja Bień, konsul honorowy Francji w Łodzi.

  Początkowo muzyczne święto 21 czerwca obchodzili tylko Francuzi, potem filharmonie, szkoły muzyczne, opery czy kluby muzyczne z całego świata zaczęły organizować tego dnia ogólnodostępne koncerty.

  W tym roku Grégoire Brault, dyrektor Alliance Française w Łodzi, postanowił przekonać do "Fete de la Musique" łodzian. Dlatego w niedzielę na rynku Manufaktury posłuchamy muzyki na żywo. - Oryginalna nazwa święta "Fete de la Musique" jest homofonem wyrażenia "Faites de la musique!", czyli "róbcie muzykę!" - tłumaczy Alicja Bień.

  Koncerty rozpoczną się na rynku już o godz. 16. Jako pierwszy zagra Origami Band, czyli łódzki zespół określający się jako brutalbigbitowa formacja. Łączy on regresywny rock z miejskim folkiem. Godzinę później scenę zajmie Kaspe, czyli raper reprezentujący łódzki underground. Natomiast o godz. 18 swój koncert rozpocznie łódzka wokalista Agnieszka "YOGO" Jankowska, a godz. 19 czeski Ajdontker, który w Polsce występował z takimi zespołami jak Farben Lehre czy Kazik Na Żywo.

  Gwiazdą wieczoru będzie duet Pako Sarr i Mamadou, czyli Grupa Sunugal z Senegalu mieszkająca od kilku lat w Polsce. Napisała muzykę m.in. do cyklu "Boso przez Świat" - Afryka. Duet gra tradycyjną muzykę Senegalu, subsaharyjski blues oraz akustyczne reggae.

  Wydarzeniem, które towarzyszy Fete de la Musique, jest gala baletowa "Paryż zawsze Paryż", którą organizuje Niepubliczna Szkoła Baletowa Szkoła Sztuki Tańca. Zagra ona w niedzielę dwa spektakle w Teatrze im. Stefana Jaracza (godz. 16 i 19), w których drugi akt będzie odrębną formą taneczną i zostanie poświęcony Francji oraz jej muzyce.

  - Jego głównymi bohaterami będzie Amerykanka, która przyjechała do Paryża oraz młody Francuz oprowadzający ją po najciekawszych zakątkach tego miasta. Odwiedzają teatr marionetek, Champs-Élysées oraz kabaret, gdzie będzie występować Edith Piaf - mówi Elżbieta Wiśniewska, dyrektor Niepublicznej Szkoły Baletowej.


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Prenumerata cyfrowa Dziennika Łódzkiego. Kup już teraz >>

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Przytulna sypialnia na poddaszu

   Gry On Line - Zagraj Reklama