Ważne
  Rewitalizacja obszarowa Łodzi: detektywi na zlocie, quest w...

  Rewitalizacja obszarowa Łodzi: detektywi na zlocie, quest w parku [ZDJĘCIA]

  Agnieszka Magnuszewska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Rewitalizacja obszarowa Łodzi: detektywi na zlocie, quest w parku [ZDJĘCIA]
  1/5

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©mat. prasowe

  Wzmacnianie łódzkiej tożsamości i aktywizacja społeczności lokalnej brzmi górnolotnie. Gdy przełoży się to na koła małych detektywów i aranżowanie własnej kuchni, staje się atrakcyjne.
  Rewitalizacja obszarowa jeszcze się nie rozpoczęła, a łodzianie już się do niej przygotowują. Uczniowie łódzkich szkół odkrywają tożsamość miasta, a starsi biorą udział w darmowych warsztatach i konsultacjach, dzięki którym mogą m.in zaaranżować swoje mieszkanie na nowo.

  Z łódzkich doświadczeń zamierza skorzystać Lublin, który szykuje się do rewitalizacji Podzamcza. Radni z tego miasta odwiedzili Łódź pod koniec ubiegłego tygodnia.


  - Zainteresowała nas rewitalizacja Piotrkowskiej oraz ograniczenie ruchu na woonerfach. Drugi z projektów chcemy przenieść na grunt lubelski. Fascynujące są również rewitalizacje kamienic. To ogrom pracy, za który podziwiamy Łódź - mówi Mateusz Zaczyński, przewodniczący Komisji Rozwoju Miasta, Urbanistyki i Ochrony Środowiska Rady Miasta Lublina. - Wymieniamy się z łódzkimi radnymi doświadczeniami w zakresie rewitalizacji obszarowej, do której Lublin dopiero przystępuje.

  Łódź na razie realizuje pilotażowy program polegający na opracowaniu modelu prowadzenia rewitalizacji obszarowej, na który otrzymała 3,9 miliona zł z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Milion złotych z tej puli idzie na wprowadzenie do szkół programu edukacyjnego "Nasza Łódź". Pomoże to uczniom utożsamiać się z miastem, głównie przez zajęcia praktyczne.

  - Do projektu przyłączyło się ponad 100 placówek szkolnych i 350 nauczycieli. Jednak tych najbardziej aktywnych, których zaprosiliśmy do pełnego udziału w projekcie, jest 150. To oni założyli koła detektywów i będą je prowadzić w przyszłym roku - wyjaśnia Gabriela Zajfert ze Spółdzielni Socjalnej Varia wprowadzającej program do szkół.

  Koła detektywów łódzkich, których "zlot" zorganizowano we wtorek w Art_Inkubatorze, przeznaczone są dla uczniów podstawówek. Większość z ich członków ma już za sobą wizyty w EC1 Wschód, Se-Ma-For, czy Muzeum Kinematografii, ale nie tylko na tym ma polegać odkrywanie miasta. - W przyszłym roku chcemy rozpocząć rewitalizację terenów wokół szkoły, czyli założyć ogródki czy malować płoty - mówi Piotr Szczurtek, nauczyciel przyrody w SP nr 152, opiekun koła detektywów.

  Natomiast uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych mogą się wykazać dzięki platformom questingowym, czyli odkrywaniu miasta poprzez podchody miejskie ze smartfonem.

  We wtorek nagrodzono najlepsze pomysły nastolatków. Drugie miejsce zajęła czwórka osiemnastoletnich wolontariuszy z Pałacu Młodzieży im. Juliana Tuwima, którzy stworzyli quest "Łódź na kółkach". - Chcieliśmy się skupić na zielonych zakątkach Łodzi, ale pamiętaliśmy też o zabytkach. Stąd nasza trasa prowadzi z Parku Poniatowskiego przez Księży Młyn do Parku Źródliska, gdzie znajduje się nasza wielka nagroda - mówi Anna Fijałkowska z XXI LO.

  Wizyta w Parku Źródliska, a dokładnie w znajdującej się tam Tubajce, może wiązać się też z nagrodą dla starszych łodzian.
  W czwartki są tam nagrywane wspomnienia dotyczące spędzania wolnego czasu w Łodzi 30-50 lat temu. Nagrania posłużą do stworzenia filmu, który otrzymają jego "aktorzy".

  Jest to jeden z minigrantów również finansowanych z pilotażowego projektu, które mają zaktywizować mieszkańców kwartałów przeznaczonych do rewitalizacji.

  Kolejny grant realizuje Fundacja Cool, która jest pomysłodawcą podwórkowego biura projektowego przy ul. Zachodniej 53. Właśnie w nim łodzianie mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji z architektami i projektantami, którzy pomogą zaaranżować kuchnię, całe mieszkanie , a nawet podwórko. W jaki sposób wiąże się to z rewitalizacją społeczną? Przekonuje mieszkańców Śródmieścia, że warto zmienić najbliższą przestrzeń, również publiczną. Z konsultacji łodzianie mogą korzystać w środy: 8 lipca (w godz. 10-15) i 15 lipca (w godz. 15-20).
  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama