Odnalazł ciało swej siostrzyczki po 70 latach. Dramat...

  Odnalazł ciało swej siostrzyczki po 70 latach. Dramat Shigeru Hoshikado i masakra na Okinawie

  Richard Lloyd Parry

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Shigeru Hoshikado
  1/4
  przejdź do galerii

  Shigeru Hoshikado ©Times

  84-letni Shigeru Hoshikado poszukiwał szczątków swej siostrzyczki Setsuko, która 70 lat temu zginęła na Okinawie w czasie jednej z najkrwawszych bitew II wojny światowej.
  Kopali przez cztery dni, zanim znaleźli w ziemi wygięty, brązowy kawałek kości. Gdy wręczyli go Shigeru Hoshikado, staruszek się rozpłakał.

  70 lat wcześniej Hoshikado był przerażonym i zrozpaczonym 14-letnim chłopcem, który w tym miejscu pochował swoją 5-letnią siostrzyczkę Setsuko. Teraz, będąc już u kresu życia, trzymał w dłoni kawałek jej czaszki.

  - Trudno jest mi wyrazić moje uczucia, bo minęło tyle czasu - powiedział. - To była moja malutka siostrzyczka, która biegała za mną, wołając: "Duży bracie! Duży bracie!".

  Setsuko jest jedną z niemal ćwierci miliona osób, które zginęły podczas bitwy o Okinawę, najkrwawszej ze wszystkich starć na Pacyfiku w czasie II wojny światowej. Walki ustały niemal dokładnie 70 lat temu. Siły japońskie poniosły całkowitą klęskę, a ich dowódcy popełnili samobójstwo.

  Jednak dla wielu tamta historia jeszcze się nie skończyła.

  Szacuje się, że w dżungli na podzwrotnikowej wyspie w płytkich grobach i jaskiniach pozostaje nadal około 10 tys.
  niezidentyfikowanych ciał. Wśród nich są szczątki kilkuset z 14 tys. poległych tu Amerykanów i jeszcze więcej z około 77 tys. japońskich żołnierzy, którzy mieli rozkaz walczyć aż do śmierci. Wiele z nierozpoznanych ciał to część z około 149 tys. ofiar cywilnych, mieszkających na Okinawie mężczyzn, kobiet i dzieci, takich jak siostra pana Hoshikado, którzy znaleźli się w kleszczach między walczącymi armiami, w samym środku "tajfunu bomb i stali", jak potem nazwano to starcie.

  - Dopóki są tu nadal niepochowane ciała, nie można powiedzieć, że bitwa się skończyła - mówi Takamatsu Gushiken, człowiek, który w ubiegłym miesiącu pomógł panu Hoshikado odnaleźć szczątki zmarłej siostry i który poświęcił swoje życie sprawie godnego pochówku ofiar bitwy o Okinawę. - Zbierając te szczątki, wchodzimy w kontakt ze strasznymi realiami wojny. Chcę, by ludzie poznali te realia, aby już nigdy nie doszło do niczego podobnego.

  Gushiken i jego grupa ochotników przeczesują wyspę od 30 lat. Jeszcze teraz odnajdują ponad sto ciał rocznie. Rozmowa z nim jest żywą lekcją o horrorze bitwy o Okinawę.

  W marcu 1945 r. zajmowane przez Japończyków wyspy na Pacyfiku, takie jak Tarawa, Saipan i Iwo Jima, jedna po drugiej wpadały w ręce Amerykanów. Okinawa była pierwszą japońską wyspą, która stała się celem inwazji aliantów i cesarskie dowództwo wiedziało, że bitwa o nią jest ostatnią szansą na uniknięcie porażki w wojnie.

  Japońskich żołnierzy było pięciokrotnie mniej niż Amerykanów, ale ich przewagą była znajomość terenu: stromych grzbietów górskich w dżungli pełnej głębokich jaskiń i tuneli. Jednak gdy amerykańscy żołnierze wylądowali, jaskinie chroniące obrońców przed bombardowaniem zamieniły się w ich grobowce.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wojna z USA była nie do wygrania

   spokojny

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Japońscy faszyści byli takimi samimi wojskowymi debilami jak ich nazistowscy koledzy z trzeciej rzeszy. Wojna z USA była nie do wygrania, podobnie jak szaleństwem był hitlerowski atak na Sowietów.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A może z perspektywy Niemca?

   Gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 4

   Ale pamiętacie, że Japonia w trakcie trwania II Wojny Stała po stronie Rzeszy?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   rhqq2 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

   Tyle tylko, ze w tym artykule mowa jest o cywilach a nie wojskowych. Mialem okazje zobaczyc byla siedzibe Marynarki Japonskiej w Naha (Former Navy Underground Headquarters), w ktorej sporo miejsca...rozwiń całość

   Tyle tylko, ze w tym artykule mowa jest o cywilach a nie wojskowych. Mialem okazje zobaczyc byla siedzibe Marynarki Japonskiej w Naha (Former Navy Underground Headquarters), w ktorej sporo miejsca poswiecono historii cywili, ktorych nie udalo sie ewakuowac za wczasu z poludniowej czesci wyspy.

   Zdjecia i opisy byly przerazajace - to byli cywile, ktorzy od wielu miesiecy byli wykorzystywani przez wlasna armie do niemalze niewolniczej pracy na rzecz budowy umocnien przeciwko spodziewanej amerykanskiej inwazji. Do tego odlamki granatow w scianach schronow oraz list dowodcy bazy przed popelnieniem samobojstwa. To trzeba zobaczyc na wlasne oczy.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama