Beata Szydło szuka poparcia dla zorganizowania referendum w...

  Beata Szydło szuka poparcia dla zorganizowania referendum w sprawie obniżenia wieku emerytalnego

  Tomasz Skłodowski AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Beata Szydło

  Beata Szydło ©Maciej Gapiński

  "Zdaję sobie sprawę, że reforma wprowadzona przez rząd PO-PSL zmusza do pracy niemal do śmierci"- napisała Beata Szydło, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości w liście do Piotra Dudy, lidera "Solidarności". Zaproponowała spotkanie i rozmowę na temat referendum w sprawie wieku emerytalnego. Piotr Duda przyjął zaproszenie do rozmów.
  Beata Szydło

  Beata Szydło ©Maciej Gapiński

  Beata Szydło jest oficjalnym kandydatem PiS na stanowisko premiera - zwróciła się do szefa "S" z prośbą o spotkanie, ponieważ podczas kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy często słyszała od wyborców, że chcą zmiany wieku emerytalnego. Z tego właśnie powodu wcześniej Polacy masowo podpisywali wniosek "Solidarności" o referendum, zlekceważony przez rząd PO- PSL.Ponieważ Związek był "wielkim orędownikiem dialogu z obywatelami w sprawie wieku emerytalnego", wiceprezes PiS wierzy, ze "wspólnym silnym głosem uda się umożliwić by obywatele dostali prawo do bezpośredniego wypowiedzenia się w tej ważnej i pilnej kwestii".


  W marcu 2012, mimo wielu protestów i demonstracji, posłowie odrzucili wniosek Związku o przeprowadzenie referendum w sprawie wieku emerytalnego, pod którym podpisało się aż 2,5 miliona osób. "Solidarność" proponowała, aby w referendum Polacy odpowiedzieli na pytanie, czy są za utrzymaniem funkcjonującego w tamtym czasie wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

  Przewodniczący Solidarności Piotr Duda przyjął zaproszenie do rozmów, pierwsze spotkanie odbędzie się we wtorek w Gdańsku, w siedzibie Komisji Krajowej.

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szydło

   lucyper (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   do wora, a wór do jeziora

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dwa lata dluzej i "do smierci"???

   Kot789 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Co ta baba plecie - skoro pracująć do 67. roku życia pracujemy prawie do śmierci, to znaczy, że umieramy mając 69-70 lat. Co na to ZUS? Czy to oznacza, że jest w świetnej kondycji finansowej, bo...rozwiń całość

   Co ta baba plecie - skoro pracująć do 67. roku życia pracujemy prawie do śmierci, to znaczy, że umieramy mając 69-70 lat. Co na to ZUS? Czy to oznacza, że jest w świetnej kondycji finansowej, bo większość Polaków pobiera emeryturę przez pięć lat? Tymczasem ZUS twierdzi, że emeryturę wypłaca średnio przez 16 lat. Co na to Pani Pinokio, o przepraszam Szydło?

   http://www.zus.pl/files/OkresPobierania2012.pdfzwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Propozyucja pytania do referendum:

   Jakub Hubert

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   "Czy jesteś za propozycją PiS, zebys mogl przejsc na emeryture kilka lat wczesniej, za to zostaną ci obnizone swiadczenia emerytalne do kwoty ok. 50% obecnie prognozowanej?"

   I to by bylo uczciwe...rozwiń całość

   "Czy jesteś za propozycją PiS, zebys mogl przejsc na emeryture kilka lat wczesniej, za to zostaną ci obnizone swiadczenia emerytalne do kwoty ok. 50% obecnie prognozowanej?"

   I to by bylo uczciwe pytanie, ktore spokojnie mogloby sie znalezc w referendum.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Po co referendum

   jan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Przecież prezydent elekt stwierdził że obniży wiek emerytalny i będzie to jego pierwsza decyzja.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Popieram ale nie jakąś magiczną liczbę dla wszystkich

   spokojny

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Po co jakaś jedna, magiczna liczba dla wszystkich? Więcej elastyczności poproszę! Powinno się ustalić wiek emerytury 100%-towej, np. 65 lat i do tego widełki, powiedzmy od 55 do 70 lat i każdy w...rozwiń całość

   Po co jakaś jedna, magiczna liczba dla wszystkich? Więcej elastyczności poproszę! Powinno się ustalić wiek emerytury 100%-towej, np. 65 lat i do tego widełki, powiedzmy od 55 do 70 lat i każdy w tych widełkach sam decyduje kiedy idzie na emeryturę, dostając odpowiednio mniej lub więcej za każdy przepracowany czy nieprzepracowany rok liczony od tych 100%.

   Przykładowo:
   - pracuję do 65 lat, mam 100% emerytury
   - pracuję do 55 lat mam 90% emerytury (minus 1% za każdy rok)
   - pracuję do 70 lat mam 102,5% emerytury (plus pół procenta za każdy rok)

   Te formuły i procenty możnaby elastycznie ustalić i dopasowywać w zależności od sytuacji demograficznej i nie jest tak, że „wszyscy by poszli tak szybko jak możliwe na emeryturę” albo „każdy chciałby pracować jak najdłużej”. To by się elastycznie rozłożyło a nie tak sztywno, że jest 67 lat i kropka.

   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama