Grand Prix w Rosji dla Teatru im. Stefana Jaracza

  Grand Prix w Rosji dla Teatru im. Stefana Jaracza

  Dariusz Pawłowski

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Milena Lisiecka i Marek Kałużyński w scenie z "Lekcji miłości" Teatru im. S. Jaracza w Łodzi
  1/2
  przejdź do galerii

  Milena Lisiecka i Marek Kałużyński w scenie z "Lekcji miłości" Teatru im. S. Jaracza w Łodzi ©Greg Noo-Wak

  Spektakl "Lekcje miłości" z łódzkiego Teatru im. Stefana Jaracza zdobył Grand Prix festiwalu teatralnego w Jekaterynburgu w Rosji.
  Łodzianie uczestniczyli w IX Międzynarodowym Teatralnym Festiwalu Współczesnej Dramaturgii "Kolyada-Plays". Twórcą wydarzenia, odbywającego się na scenie Teatru Młodego Widza w Jekaterynburgu, jest mieszkający w tym mieście reżyser i dramaturg Nikołaj Kolada, jeden z najbardziej cenionych w świecie artystów rosyjskich. Na festiwalu prezentowane są przedstawienia powstałe na podstawie sztuk Kolady lub jego wychowanków.


  IX edycja festiwalu "Kolyada-Plays" zgromadziła aż dwadzieścia pięć konkursowych spektakli z Serbii, Mołdawii, Kazachstanu, Polski i czternastu rosyjskich miast, od Astrachania po Norylsk. Pokazom konkursowym towarzyszył bogaty off-program: pokazy filmów, promocje wydawnictw, czytania dramatów, przegląd spektakli Centrum Współczesnej Dramaturgii i przedstawienia w wykonaniu aktorów Teatru Kolady.

  "Lekcje miłości" powstały na podstawie sztuki młodej rosyjskiej dramatopisarki Iriny Waśkowskiej (przekładu dokonała Agnieszka Lubomira Piotrowska). Spektakl wyreżyserował polski aktor, scenarzysta i reżyser Rafał Sabara. Widowisko miało polską prapremierę na Scenie Kameralnej "Jaracza" 7 marca tego roku. To przesycone uczuciami ludzkie historie, które mogłyby spotkać każdego.

  Trudne, czasem toksyczne relacje rodzicielskie, ekstremalne emocje i bunt wobec kolei losu. Jednak wbrew konfliktom, na przekór krzywdom i rozczarowaniom trzeba szukać porozumienia. Łarisa (w tej roli Matylda Paszczenko) i jej matka (Milena Lisiecka) oraz Masza (Agnieszka Skrzypczak) i jej rodzina (Marek Kałużyński, Milena Lisiecka) pokazują, że miłość czerpie siłę z rozmowy, akceptacji i zrozumienia. W lekcjach miłości wszyscy mają zaległości. Rolą "Lekcji miłości" jest pocieszenie, że na naukę nigdy nie jest za późno.
  Spektakl był prezentowany podczas festiwalu w Jekaterynburgu dwukrotnie.

  - Rosyjska publiczność nas zachwyciła - donosili aktorzy na facebookowym profilu Teatru, pozdrawiając z Uralu. Jadąc na festiwal ekipa pokonała ponad trzy tysiące kilometrów.

  Warto podkreślić, że poprzednia wizyta łódzkiego Teatru im. S. Jaracza (w 2013 roku) na jekaterynburskim "Kolyada-Plays" zaowocowała nagrodą dla najlepszej aktorki. Otrzymała ją Agnieszka Skrzypczak za rolę w przedstawieniu "Marzenie Nataszy", będącym kompilacją dwóch monodramów autorstwa młodej rosyjskiej dramatopisarki Jarosławy Pulinowicz, również wychowanki Nikołaja Kolady.  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama